Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

Taze Bira Nedir?

kozmonot-topagaci

Raf ömrünü uzatmak amaçlı ambalajlanmış bira, üretim haneden çıkmadan önce 60 derece sıcaklıkta sudan geçirilerek pastörize edilir. Pastörizasyon işleminin amacı, fermantasyon aşamasından kalan maya parçacıklarını, yani mikroorganizmaları yok etmektir. Ancak pastörizasyon sonrası bira da bazı aromaların kaybı da söz konusu olur. Bu sebeple bira severler pastörize edilmemiş bira içmeyi tercih eder ve bu birayı “taze bira” olarak adlandırırlar. Fıçı biranın daha lezzetli olmasının sebebi ise, kısmi pastörizasyon ile daha az kullanım ömrü olacak şekilde üretilmesidir. Bu sebeple fıçı biranın mekan tarafından açıldıktan sonra 1 hafta içerisinde tüketilmesi gerekir.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.