Kadıköy-Cadde Müdavimlist

Kadıköy Meyhaneleri

güneşin sofrası

Beyoğlu’nu yeme-içme dünyası ve sosyal hayattaki yerinin azalması ile, Kadıköy bu anlamda birinci adres konumuna geldi. Bohem ve protest ruhuyla bölge, mekan karakteri olarak bira ve rakı mekanları olarak 2 ana kısımda toplanıyor. Meyhane anlamında ise gelenekselden, Ege meyhanesine ve hatta son dönem modern meyhanelere kadar geniş bir yelpaze Kadıköy sokaklarında karşımıza çıkıyor. Yazının devamında  bulundukları kategoriyi en iyi dolduran Kadıköy meyhaneleri detaylı anlatımları ile listelenmiş durumda.

hane

Hane Kadıköy

Hane Kadıköy

Son dönem gelişmekte olan “Türk mutfağını, modern teknikler ve özgün dokunuşlar ile yorumlama” düşüncesi meyhanelerde önemli değişimlere yol açtı. Rakı-meze ikilisinin oldukça sevilmesi coğrafyamızdan çıkan lezzetlerin, modern ile gelenekseli birleştiren mekanlarda sunulmasına vesile oluyor. Hane Kadıköy, meyhanelerin toplandığı Mimar çıkmazında klasiklerin özgün yorumlandığı bir modern meyhane olarak 2019 senesinin başında açıldı. Harran’dan nar ekşisi, Rize’den kavurma gibi yerinden tedarik edilen ürünler kullanan mekan, yemek sunumları ile de oldukça dikkat çekiyor.

hane

Hane Kadıköy

Hatay yöresinden Cercarun gibi gizli kalmış mezeleri bulup menüsüne koyan Hane Kadıköy, mevsimsel olarak menüsünü güncelliyor. Meyhane mutfağına uygun olacak şekilde meze ve ara sıcakların ağırlıklı olduğu menüde, Beğendili Kavurma ve Kuzu Omuz imza tabaklar arasında. A la carte menünün yanısıra fix menünün de (320 TL’den başlayan) olduğu Hane Kadıköy, haftasonları üst katlarında 80-90’lar Türkçe pop müziği eşliğinde eğlenceye dönüyor. İyi yemeği, nitelikli eğlence ile birleştirmeyi başaran mekan haftanın 7 günü de oldukça ilgi görüyor.

hane

Hane Kadıköy

Hane Adres: Mimar Çıkmazı Sokak No: 7, 34714 Kadıköy/İstanbul
Telefon: (0552) 388 03 00

Güneşin Sofrası Kadıköy

Kadıköy çarşıdaki yan yana meyhaneler yemek kalitesi anlamıda o kadar sıradanlaşmıştıki, yeni bir soluluğun bölgenin başka tarafından başlaması daha mantıki olurdu. Kadıköy Ali Suavi sokaktaki Nazım Hikmet Kültür Merkezi bu iş için oldukça uygun bir atmosfer sunuyordu. Güneşin Sofrası Meyhane, tarihi binanın keyifli bahçesi ve sokağını, özenli hazırlanmış mezeleri ile birleştirerek Kadıköy Meyhanelerine alternatif bir bölge yarattı. Kendinizi bir Yunan meyhanesinde gibi hissedebileceğiniz Güneşin sofrasında, Ege ve Anadolu mutfağından lezzetler sunuluyor. Mezelerin 15-20 TL arası fiyatlandığı makanda, Begonvil, Girit Ezme ve Ceviche deniz mahsulleri salatası, spesiyal tabaklarından. Ara sıcak olarak ise Enginar Kalbi Izgara ve Beğendili Ahtapot Güveç öne plana çıkanlar arasında sayılabilir.

Güneşin sofrası Kadıköy

Güneşin Sofrası

Güneşin Sofrası Adres: Osmanağa, Ali Suavi Sk. No:28, 34714 Kadıköy             
Telefon: (0216) 418 53 51

Müsaade Kadıköy

Tarihi Kadıköy Balık Pazarı, yani çarşı bölümü Yanyalı Fehmi ve şef restoranı Çiya’nın ardından gastronomiye önem veren içkili bir mekana kavuştu en sonunda. Üstelik bu mekan meyhane mutfağı üzerine bir menü sunuyor. Müsaade Kadıköy, keyifli müziklerinden, sade ve hoş atmosferine, Kadıköy’ün en keyifli meyhanelerinden birisi durumunda. Ancak mekanın en çok ön plana çıkan tarafı işletme sahibi ve şefinin tam bir işbirliği ile yemek odaklı bir mekan yaratmaları olarak ifade edilebilir. Müsaade, sadece rakı içmeye gidilecek değil, yemek deneyimi de vaat eden Kadıköy meyhanelerinin en başında geliyor. Zira, Şef vurgusunun önemli olduğu Müsaade Kadıköy’de menü mevsimsel tazeliğe göre 4 ayda bir değişiyor.

müsaade

Zeytin ve nar ekşisinin Hatay’dan, baharatların Adıyaman’dan, Kokoreç’in İzmir’den getirtildiği mekan, coğrafyamızdan çıkan yemekleri bazen orijinal, bazen de özgün dokunuşlar ile sunuyor. Yazdan bahara uzandığımız bu dönemin menüsünde İsli Otlu Yarma ve Roka Ekşileme imza mezeler olarak sivrilerken, Çiroz, Müsaade Atom, Topik, gibi klasikler Müsaade tarzı sunuluyor. Ara sıcaklar bölümünde ise Yaprak Ciğer gibi klasiklerin yanısıra, Deniz Mahsullü Siyez Paella gibi batı mutfağına göz kırpan lezzetler menüde dikkat çekiyor. Meyhane kültüründe ana yemeğe fazla yer verilmese de menüdeki ağır ateşte pişmiş Dana Kaburga, Müsaade Kadıköy’ün mutfak konusundaki iddaasını ortaya koyan tabaklardan. Müsaade Meyhane’de 4 kişiye 1 büyük veya 2 şişe şarap ile sunduğu fix menü hafta içi 150 TL, hafta sonu 170 TL fiyatla servis ediliyor.

musade

Müsaade Meyhane, “Füme kaburgalı Paçanga”

Adres: Caferağa, Dumlupınar Sk. No:15, 34710 Kadıköy/İstanbul
Telefon: (0544) 204 72 54

Piraye Kadıköy

Piraye Kadıköy 9 sene önce, bölgenin ruhu itibarı ile, sanat ve meyhane atmosferinin harmanlandığı bir mekan olarak açıldı. Müjdat Gezen Sanat Merkez’nin hemen yanındaki mekan, özenli hazırlanan mezeleri ile Kadıköy’ün sıradanlaşmaya yüz tutmuş meyhane kültürüne yeni bir soluk getirdi. Müdavim mekanı olması sebebi ile makul fiyatları da Piraye’nin benimsenmesinde önemli etken oldu. Eski film müzikleri ve musuki parçalarının çaldığı mekan, entellektüel sohbetlerin yaşandığı masaları ile sembolik bir Kadıköy meyhanesi olarak tanımlanabilir. Mekanda, Muhammara, Papagannis, Topik gibi unutulmuş mezeler ile Feleğenli Girit gibi özgün reçeteler bir arada sunuluyor. Klasik mezelerin 15 TL olduğu mekanda, spesiyaller ise 20 TL olarak fiyatlanmış.

piraye

Piraye

Piraye Meyhane Adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Cad. Mimar Çıkmazı No:8/A, 34714 Kadıköy
Telefon: (0216) 330 57 52

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."