Müdavim Pro Müdavimlist

Beyoğlu’nda Neler Ol(m)uyor?

Private Club Soho House İstanbul

Son dönem Beyoğlu’nda olan değişime ilişkin yazılar gündemi yoğun olarak işgal etmeye başladı. Çeşitli bloglarda çıkan bu yazılar ana akım medyanın köşelerinde de yavaş yavaş yerini almaya başladı. Beyoğlu’nun gece hayatının merkezi olma konumundan çıkma konusu siyasi tarafları da olan karışık bir konu. İlk olarak Beyoğlu üzerindeki baskılar mekanların sokak işgaliye ücretlerinin artması ile başladı. Sonrasında sokağa sandalye atma yasağı ile beraber özellikler gece hayatının en hareketli bölgesi Asmalı mescit’te bulunan mekanlar büyük bir krize girmişti. Sokağa masa yatma yasağı kimine göre şehir düzeni açısından gerekli bir durum olarak görülürken, kimine göre mekanları baskılamak amaçlı olarak yorumlandı.

Sonuç itibarı ile masa yasağının ardından, bölgenin her türlü gösterinin merkezi haline gelmesi, terör saldırıları ve artan Arap turist ile beraber bu kitleye yönelik mekanların artması, Beyoğlu’na olan ilgiyi azaltmış durumda. İlginç olan Beyoğlu’ndan en büyük pastayı aldığı düşünülen bölgeler Karaköy veya Beşiktaş değil, Şehrin diğer yakasındaki Kadıköy oldu. Bu durumun en büyük sebebi ise üzerinde baskı hisseden kitlenin daha özgür bir ortam olduğunu düşündüğü Kadıköy’de rahat etmesi idi. Ancak ne Karaköy, ne de Kadıköy henüz Beyoğlu’ndaki mekan zenginliğine hakim değil. Beyoğlu’na artık olanlar oldu. Aşağıda, bu gelişmelere rağmen hala rağbet gören ve sevdiğimiz mekanları tekrar hatırlatmak istedim.

Parantez Bistro

Parantez hala iyi kokteyller yapıyor

Parantez bar

Ara kafe

Ara kafe’de kahve keyfi devam ediyor

Ara kafe

Litera ve Ponte

Litere ve Ponte’nin harika manzarasına karşı bir içki veya yemek almak hala güzel.

Ponte Beyoğlu

Şişhane mekanları

Şişhane Meşrutiyet caddesinde ki mekanlar Miss pizza, Comedus, Baylo, Gram, Soho House… hala gümbür gümbür
Private Club Soho House İstanbul

Private Club Soho House İstanbul

Mikla

Mikla hala dünyanın en iyi 100 restoranı içerindeki yerini koruyor.

Mikla Beyoğlu

Fıccın

Lezzetli yemekler, samimi ortam, makul fiyatlar hala mevcut.

Fıccın Beyoğlu

İmroz

Rum meyhanesi, Krependeki İmroz’da mezeler hala güzel.

İmroz krependeki

Smyrna

Ünlü veya ünlü olma adayları ile hala Cihangir’de ki mekanda takılıyor.

Smyrna cihangir

Zübeyir ocak başı

Keyifli Beyoğlu ocak başlarında kömür hala yanıyor.
Zübeyir Ocakbaşı, kurul toplantısı

Zübeyir Ocakbaşı, kurul toplantısı

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.