İtalyan Mutfağı Maslak-Levent

Filo D’olio Vadi İstanbul

Alışveriş merkezlerinin içinde bulunan restoranlara karşı geliştirilen önyargı son yıllarda giderek artan yüksek kaliteli mekanlarla birlikte sona erdi. Artık sosyalleşelim ve güzel bir yemek yiyelim denince akla alışveriş merkezleri de geliyor ki en son keşiflerimizden biri de böyle bir yerdi. Vadi İstanbul’un içindeki Filo D’olio da bu mekanlar arasında en iyilerden biri. Bir ekran yüzü olarak tanıdığımız, televizyonda fazlaca izlenen bir programda bulunan, aynı zamanda başarılı bir şef olan Danilo Zanna’nın restoranı olan Filo D’olio, Şefin İtalyan olmasından kaynaklı olarak başarılı bir İtalyan restoranı. Aynı zamanda İzmir İstinye Park’ta da bir şubesi olan mekanın İstanbul şubesi kısa sürede pek çok müdavim yaratarak, İtalyan mutfağı severlerin uğrak yeri olmuş durumda.

Menüye gelecek olursak; gerçekten klasik İtalyan yemeklerinin çoğunu bulabileceğinizi görüyoruz. İtalya’nın meşhur kış çorbası Minestrone (58 TL) ile başlayabileceğiniz gibi, Burrata (128 TL), Arancini (58 TL) gibi başlangıçları veya salataları tercih edebilirsiniz. Tabi ki bir İtalyan Şefin restoranında olunca menüde ilk ilginizi çekecek kısım makarna, risotto ve pizzalar olacaktır; ancak burada leziz, et içerikli ana yemekler de mevcut. Örnek olarak; Ballı hardal sosla marine edilen bir tavuk olan‘’Coscia Di Pollo’’ ya da fırında ağır ateşte 8 saat pişirilen dana yanak ‘’Guancia Di Manzo’’ yu da tercih edebilirisiniz. Ben önceki yazılardan da anlaşılacağı üzere, karbonhidrata, hamur işlerine ve İtalyan mutfağına hayran olduğumdan hemen makarnalardan seçim yapasım geliyor.

Bolonez soslu tagliattella, lazanya, penne arabiata gibi klasikler yanında antep fıstıklı pesto sos ve kendi üretimleri burratayı içeren el yapımı makarna ‘’Spagetti Alla Chitarra Con Pesto e Burrata’’ imza bir tabak.  Pizza çeşitlerinde ise özellikle yine Burrata ile servis edilen çeşit ile Tütünlük Artizan Pastırma’’ (167 TL) ismi ile menüde bulunan, Kayseri’den gelen artisan yapımı tütünlük pastırma ile yapılan pizzalar ilgi çekici. Yemeklerin üstüne pek tabii ki, İtalyan tatlıları Tiramisu (Şef Danilo’nun imza tatlısı, Roma’nın klasiği krema, milföy ve karamelden oluşan ‘’Napoleone’’ ve Napoli’nin en meşhuru ‘’Torta Caprese’’ sizleri bekliyor. Her gün 10:00 – 22:00 saatleri arasında açık olan mekanı ziyaret edin deriz!

Adres : Ayazağa Mah. Azerbaycan Cad. No: 3/C, D:109C, 34396 Sarıyer/İstanbul
Telefon : (0212) 285 03 01

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.