Kapanan Mekanlar

The Popülist Bebek

Dream grubu kendisine ait Kitchenette markasının Bebek’deki şubesinin faaliyetine son verip, binanın üst katını Angie isminde canlı müzik bir mekana çevirmişti. Başarılı bir mekan olan ve oldukça ilgi gören Angie’nin alt katları ve geniş bahçesi ise grubun diğer markalarından Popülist olarak değerlendirildi. Bomonti Ada’dan bildiğimiz mekanın en bilinen yanı kuşkusuz işletmenin bünyesinde ürettiği biraları sunması. Popülist Bebek, bu anlamda yine geniş bira menüsü, pub tarzı yemekleri ve enerjik atmosferi ile, bölgede bu tarzı sevenlere hizmet verecek.

Şimdi Bebek Popülist’i eksileri ve artılarıyla 5 soruda inceleyelim

Ne yenir, Ne içilir?

Açıkçası Kitchenette tarzı mekanlar dünya mutfağını ve servis şeklini, toplumun genele anlatma anlamında önemli bir misyon yürütüyorlar. Özellikle AVM tarzı işlek alanlarda hizmet veren bu zincir restoranlar, geniş menüler sunarak her kesme hitap etmeyi hedefliyorlar. Dolayısıyla bir ürün grubunda uzmanlaşma fikri bu tarz restoranların en zayıf olduğu nokta denebilir. Popülist ise en basitinden kendi üretimi olan biraları ile özellikli ve belli bir alanda uzmanlaşmış bir mekan olarak tanımlanabilir. Hatta dünyada kendi ürettiği birayı (küçük ölçekli olmak kaydıyla) üretim hanesinde sunan mekanlara “craft beer bar” deniyor. Popülist Bebek, kendi üretimi Kölsch, IPA, Wheat beer tarzı biraları, nitelikli bir pub menüsü ile sunuyor. (Fiyatlara aşağıda değiniyoruz)

Popülist Cheesburger

Popülist Bebek menüsünde Tütsülenmiş dana kaburga ve tütsülenmiş kuzu kafes gibi iddialı tabaklar ile pizza ve burger tarzı pub/diner yemekleri birleştirilmiş. Kuşkusuz bu düşüncenin altında “özel biralara, özel yemekler düşüncesi” mevcut. Cheesburger’i Bomonti ada’da ün yapan popülist’in, Kokareç Pizetta gibi mekana özgü lezzetleri de mevcut. Barında imza kokteyllerin de sunulduğu mekan, Bomontiada’daki şubeden farklı olarak kahvaltı servisi de veriyor. Sahile yakın olunca akla ilk gelen öğün olan kahvaltı, Popülist’de klasik serpme ve Amerikan stili omlet ağırlıklı olmak üzere 2 tarzda sunuluyor.


Ne zaman Gidilir?

Popülist Bebek, 12:00-00:00 saatler arası haftanın 7 günü hizmet veren bir mekan. Hafta sonları mekanın kapanış saatleri müziğin ritmi ve eğlencenin gidişatına göre sabaha karşı 02:00-03:00 saatlerine kadar uzuyor. Pazar günü kahvaltı servisi sebebi ile de açılış saati 9:00’a çekiliyor. Keyfili bahçesi faaliyete girince gün içi değerlendirilebilecek Popülist, hafta içi iş çıkışı saatlerinde hareketleniyor. Hafta sonları ise mekan yemek ve eğlencenin birleştiği enerjik bir pub atmosferinde ilerleyen saatlere kadar devam ediyor. Toplu taşıma ile de ulaşım imkanı olan Popülist, düz ayak girişi ve vale hizmeti ile oldukça kolay ulaşılabilen bir mekan.

Ne Giyilir?

Bebek popülist sıcak ve enerjik atmosferi olan casual bir restoran. Gün boyu hizmet veren mekana, Bebek’de yürüyüş sonrası spor kıyafetle gelenler ile plazalardan yemeğe Bebek’e inenler aynı anda görülebilir. Dolaysıyla mekanın gündüz ki giyim koduna spor, akşamkine de spor/şık diyebiliriz. Hafta sonları daha genç ve eğlence ağırlıklı bir kitlenin olduğu mekanın, Bebek’de olduğu da hesaba katılırsa chic & sexy tarz mekanda sırıtmayacaktır.

Kim Kim Gidilir?

Modern bir pub atmosferinde, samimi bir ortamda hizmet veren Bebek Popülist, İş çıkışı arkadaş grubu ile gitmek için oldukça uygun bir mekan. Mekanın yakında açılacak bahçesi ise gün içi kullanıma oldukça uygun. Hafta sonu ilerleyen saatlerde Dj’in hareketlendirdiği müzik , tek mekanda işi çözmeyi seven kutlama grupları için de uygun bir ortam yaratıyor. Ve tabi özel üretim biralar ve tamamlayıcı menü bu tarzı sevenler içinde iyi bir deneyim yemeği vaat ediyor.


Ne Kadar Ödenir?

Popülist, kendi üretimi özel biraları olan ve bu biralar ile eşleşen yemek menüsü sunan bir mekan. Butik bira üretiminin maliyeti, seri üretime göre oldukça yüksek. Üretim maliyetinin yüksekliği menüye de ki fiyatlara da yansımış diyebilirim. Zira 33’lük olarak servis edilen biralar 19,25-25,50 TL arası fiyatlanmış. Mekanın özel lezzetlerinden Cheesburger 36 TL, Kokoreç Pizetta 29 TL‘den servis ediliyor. Ağır ateşte pişmişler grubundan Dana kaburga 84 TL, Kuzu kafes (2-3 kişilik) 195 TL olarak fiyatlanmış. Oldukça genç ve enerjik çizgilere sahip olan Popülist Bebek’in menüsündeki bazı ürün ve fiyatlar, neredeyse Fine dining seviyesinde iddialı diyebilirim. 15o TL’den başlayan kırmızı şarap şişe fiyatı, 20-22 TL tatlı fiyatları menüdeki bana yüksek gelen kalemlerden bazıları.

Popülist menü

Özet olarak, 2-3 bira ve Cheesburger ile yaklaşık 100 TL civarına çıkılabilecek mekanda,  artan bira saysı veya şarap ile ağır ateşte pişenler grubuna girilmesi halinde kişi başı 200 TL üzeri hesaplar görmek mümkün. Son olarak Popülist Bebek’de 2 kişilik serpme kahvaltı 54 TL (çay 2,75 TL) ve omletler 20 TL civarı fiyatlanmış.

Adres: Bebek Mh., İpek Sk. No:1, 34342 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 358 56 80

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.