Fine Dining Gastronomik Sözlük

Fine Dining Nedir?

Kantin nişantaşı
Written by Bora Sarısu


Servis, dekorasyon, hitap, yemek kalitesi ve sunumu anlamında üst düzey standartta hizmet veren restoranlara fine dining denir. Fine dining restoranlar, her ülkenin kültürüne bağlı olarak değişmekle birlikte, temelinde misafiri özel hissettirme fikri üzerine kuruludur. Girdiğiniz andan itibaren atmosfer farkını derinden hissettiren bu restoran tipi, fiyat olarak da en pahalı restoran kategorisidir. Kesin bir kurala bağlı olmasa da masalarda ki beyaz örtü, üst düzey karşılama, bakımlı ve şık servis personeli, özenli servis ve yemek sunumları fine dining restoranın temel özellikleridir. Son dönemlerde, dünyada fine dining restoran anlayışı, mekan şıklığı kaygılarından, özellikli ve yaratıcı yemek sunma çabasına doğru kaymıştır.  Bu tip restoranlar genelde kutlama, özel gece, iş yemeği gibi kendinize ve/veya misafirinize özel bir deneyim yaşatmak amacıyla tercih edilir.


Ülkemizdeki Örnekleri

Fine dining restoranlar milletlerin kültürüne göre farklı şekilde vücut bulurlar. Örneğin İspanya’da lezzet, İngiltere’de yaratıcılık önemliyken, İstanbul’da manzara ve mekan şıklığı ön plana çıkabilir. Son dönem şartları yerine getiren birçok restoranın, fine dining yerine şef restoranı olarak anılmak istemesi gözden kaçmamaktadır. Ülkemizdeki başlıca fine dining restoranları Sunset Grill & Bar, Mikla, Frankie, Vogue, Spago olarak sayabiliriz.

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.