Kapanan Mekanlar

Park Şamdan & The Bar (Kapandı)

Gece hayatındaki 40 seneyi aşkın hükümdarlığının ardından geçtiğimiz sene kapanmıştı Etiler Şamdan. Ama Şamdan’ın kurucu işletmecileri, restoran ve gece kulübü anlamında hala da faliyette olan 29, Duble Meze, Fenix gibi birçok mekan armağan ettiler sosyal hayatımıza. Bunlardan bir tanesi de Ahmet Çapa’nın 35 sene önce Nişantaşı’nda açtığı şık restoran Park Şamdan’dı. Uzun yıllar aynı yerde hizmet veren mekan, yakın zamanda kapandı ve Park Şamdan & The Bar adıyla, Kuruçeşme Les Ottamans’ın içerisinde yerini aldı. 2014 yılında açılan mekan, yaz ve kış ayları restoran ve gece kulübü anlamında şehrin istikrarlı mekanlarından birisi olmuş durumda.

Park Şamdan 2021 Yazında G Beyond Yalıkavak içerisinde yer alacak.

Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Park Şamdan & The Bar’ı 5 klasik sorumuzda inceleyelim…

şamdan

Ne yenir, ne içilir?

Dışarıda Yeme-İçme trendlerinin her an değiştiği, mekanların en önemli unsurunun işletmecisinin kim olduğundan, sunduğu değerler bütününe kaymaya başladığı zamanlardayız. Oysa ki bundan 10-15 sene önecesine kadar “bana işletmecisinin adını söyle, sana nasıl bir ortam bulacağını söyleyeyim” dönemi vardı. Mekan ile işletmecisinin kimliği adeta birbirine sıkı sıkı yapışmıştı. Emre Ergani’nin (yakın zamanda Park Şamdan’dan ayrıldı kendisi) işlettiği bir mekanda nasıl bir atmosfer ile karşılaşılacağı az çok tahmin edilirken, mekana yapılan bir ziyarette baş köşede kendisini görme ihtimali %100′ e yakındı. Les Ottomans’ın içerisindeki Park Şamdan & The Bar, işte bu geleneksel mekan tanımına önemli ölçüde sadık kalırken, menüsünde ise önemli yenilikler yapmış.

şamdan

Park Şamdan’ın menüsünde geçmişten bugüne klasik tabaklarının yanısıra, son dönemin yükselen yıldızı Peru ağırlıklı Güney Amerika mutfağından seçmeler sunuyor. Paylaşımlı tabaklar bölümünde bulunan Levrek Ceviche, Poke Hawaii, Bonfile Taco gibi tabaklar, değişen yeme-içme alışkanlıklarına cevap niteliği taşıyor. Kültürümüzün de bir parçası olan ortaya paylaşımlı yemek tarzı, artık lüks ve fine dining restoranlarda da kendisini gösteriyor. Tabi 33 yıllık restoranın klasik tabaklarına de değinmek lazım. Menünün değişmezleri Park Şamdan Usulü Yoğurtlu Kebap, Dana Kaburga ve Kurbağa Budu zaman içerisinde bir yolculuğa çıkmak için ideal seçimler olacaktır

şamdan

Dana Kaburga

Ne zaman gidilir?

Park Şamdan & The Bar, haftanın 7 günü açık bir mekan. Yaz sezonu boyunca öğle servisinde de hizmet veren restoran, akşam üstü saatleri itibarı ile hareketlenmeye başlıyor. Mekanın deniz kenarındaki kare barına, atıştırmalılar ile birlikte içkiye gidilebilir. Akşamları yaz boyunca yoğun olan mekanın 120 kişilik restoranında yer bulabilmek içinse bir süre önceden iletişime geçmek lazım. Ayrıca müziğin otel sebebi ile gece 12:00’ye kadar yüksek seste olduğu mekan özellikler yazları, gece kulübü öncesi ara mekan olarak oldukça dolu oluyor. Park Şamdan kış aylarında ise otelin içerdeki salonuna taşınıyor. Yemek servisinde aynı kapasite ile hizmet veren restoran yemek sonrası bazı geceler canlı müzik programları yapıyor. Akşamın ilerleyen saatlerinde ise alt kattaki kulüp açılıyor, ve geceye devam etmek isteyenler aşağıya iniyor.

park samdan

Ne giyilir?

Park Şamdan & The Bar, içerisinde bulunduğu Les Ottomans’ın şık ve klas çizgilerini içerisinde barındıran bir mekan. Üst düzey servis standartlarını benimseyen restoran, beyaz örtülü masaları, mum ışıkları ve keyifli sunumları ile özel bir deneyim yaşatıyor. Park Şamdan’ın yazlık alanı, manzara ve yeşillikler arasında boğazın tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Kışlık mekan ise deri koltukları ve şık aksesuarları ile daha iddalı bir çizgiye sahip. Her 2 mekanın giyim kodlarıda atmosferin ışığında Şık ve Chic & Sexy olarak şekilleniyor.

şamdan

Kim kim gidilir?

Les Ottomans’ın içerisindeki Bar-Restoran, kendi web sitesinde de belirttiği üzere 30 yaş üstü misafiri hedefleyen bir mekan. Oldum olası ağır müşterisi olan klasik restoran, yemek ve eğlenceyi belli bir tarzda ve seçilmiş bir kitleye sunuyor. Bu bilgilerin ışığında mekan üst düzey iş yemekleri ve romantik yemekler için doğru bir seçim olacaktır. Özellikle canlı müziğin olduğu kış akşamlarında ve hafta sonları yemek ve eğlenceyi tek mekanda halletmeyi seven kutlama grupları için de mekanı cazip kılıyor.

park şamdan

Ne kadar ödenir?

Park Şamdan & The Bar, serüvenin en başından itibaren ne bir şekilde şık ve lüks bir restoran olmuştur. Kalbur üzeri Müdavimleri olan mekan, servisinden menüsüne özel deneyim yaşatmayı hedefleyen ve bu doğrultuda menü fiyatlaması yapan bir mekan. Fiyatlara biraz değinmek gerekirse restoranın imza tabaklarından Dana Kaburga 165 TL, klasiklerden Yoğurtlı Kebap 120 TL ve menünün yenilerinden Kokoreç 98 TL olarak menüdeki yerini almış. Menünün sağ tarafındaki paylaşımlı bölümden Karides Ceviche 105 TL ve Poka Hawaii 135 TL, fiyatlanmış. Bu fiyatlar ışığında Park Şamdan’da bir akşam yemeği için kiş başı 400 TL, müzik programına (kışları) kalıncaksa eğer 500 TL harcama düşünülebilir.

Park Şamdan & The Bar Adres: Muallim Naci Cad. No:68 Kuruçeşme, İstanbul
Telefon: 212 359 1500

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.