Etiler-Boğaz Fine Dining Yemekli Kulüp

Yenilen Yüzüyle Ulus 29

ulus 29

Ulus 29 ülkemizde yer alan az sayıdaki uzun soluklu üst düzey restoranlardan. Manzarası, imza yemekleri, tecrübeli ekibi ve dönem uygun konsept geçişlerini yapması, mekanın 25 yıldır popülerliğini sürdürmesine sebep olan etkenlerden. Ulus 29 Dream grubuna geçtikten sonra da ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Mekanın 2017 senesinde geçirdiği renovasyonda menüsü de yenilendi.  Ulus 29’un yeni menüsünde yakın Türk mutfağınından etkiler oldukça net görülüyor. Açıkçası son yıllarda Türk mutfağa üst düzey restoranlarda oldukça fazla yer verildiğini net bir şekilde gözlemledik.

Şimdi gelin yenilenen yüzüyle Ulus 29’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

Ne yenir ne içilir?

Yıllarca Fine Dining’i yabancı mutfak sandık

Çalıştığım dönmede 29’unların kurucusu Metin Fadıllıoğlu’nun, gece hayatının en az hata yapan mekan işletmecilerinden biri olduğuna şahit oldum. O günden bugun Fine Dining kavramı çok değişti ama, 29 bu kavramın içini dolduran en iyi restoranlardan biri oldu hep. Bundan 5 sene öncesine kadar Fine Dining restoranı, “yabancı mutfağın şık ve pahalı ortamda sunulduğu mekanlar” olarak bilirdik. Sonra birden Michelin kriterlerinin de yavaş yavaş duyulması ile birlikte bu restoran türünün 40-50 kişilik deneyimsel yemekler sunan mekanlar olduğu anlaşıldı. Ama Türkiye’nin geçirdiği restorancılık serüvenimizde 25 senelik Ulus 29, servisinden, dekorasyonuna, şarap kavından, kokteyl sunumuna önemli bir Fine Dining restoran olarak yerini hep korudu. Üstelik bunu lokal lezzetlere yer vererek yapması da oldukça önemliydi. Yeni dekorasyonu ve menüsüyle Nisan ayı ortasında açılan 29, paylaşımlı tabaklarında olduğu yerli tatları dünya mutfağından seçmeler ile iyi harmanlamış diyebilirim.

Ulus 29 Paket servis için tıklayın

29

Restoranların ortasında mangal devri

Ulus 29’un yeni dekorasyonunda en dikkat çekici unsurlardan biri bu sene Mürver ve Ahali’de gördüğümüz açık mutfakta konumlanan odun ateşi ocağı olması. Odun ateşinde pişen Kuzu kollar, Asado’lar ve Odun Ateşinde Pancar gibi başlangıçlar ile köz ve is tadının bol olduğu bir menü ortaya çıkmış. Mekan, ana yemekleri kabaca ağır ve canlı ateşte pişenler olarak 2 bölümde toplamış. Ağır ateşte pişmişlerden, 60 saat de pişen Dana Yanak ve Kilde Mercan dikkat çekici tabaklar arasında. Açık ateşte pişenler bölümünün dikkat çekenlerinden Chateaux Briand ve Izgara Bütün Kalkan yine menünün ağır kalemlerinden. 

29

29 merkezine açık ateşi konumlamış

Restoranın bu seneye damgasını vuran mekanlardan Mürver’e olan bir benzerliği de mekana steakhouse’larda gördüğümüz Dry Aged dolabı konumlandırmış olmaları. Ancak menü olarak 2 restoranın en büyük ayrışması Mürver’de meyhane mutfağından olan başlangıçlar, Ulus 29’da dünya mutfağı olarak şekillenmiş. Zira mekanın geniş şarap kavı yemek menüsünün tamamlayıcısı olarak restoranın içerisinde de önemli bir yer tutuyor. Tatlı olarak ise yine yerli mutfağın önemli lezzetlerinden Künefe menüdeki yerini almış. Birbirinden keyifli ev yapımı dondurma ve sorbelerin toplarının da menüde önemli yer tuttuğu mekan için, özel bir de kokteyl menüsü hazırlanmış.

Ne zaman gidilir?

Hafta içi günlerde öğle servisi için 12:00-15:00 arası açık olan Ulus 29, akşam servisine haftanın tüm günleri 18:00 itibarı ile başlıyor. Öğle servisi orta yoğunlukta giden mekanın, akşam servisinde yer bulmak ise oldukça zor. 1 yıl kapalı kaldıktan sonra mekanın yeni halini görmeye gelen sevenleri özellikle hafta sonu günleri için çok önceden rezervasyon defterini dolduruyorlar. Ulus 29’un 23:00’den sonra açılan ve yine rezervasyon ile gidilen arka taraftaki kulüp bölümü ise Mayıs ortasında kapanıyor. Mekanın yemek sonrası kulübe dönen restoran bölümü, bahçesininde devreye girmesiyle yaz dönemi için kulüp anlamında tek mekan olarak hizmet verecek. Ulus 29’a yer bulanması halinde yemek rezervasyonu ile gidilebileceği gibi, yemek sonrası kulüp içinde gitmek mümkün. Mekanı ziyaret için diğer bir alternatif yöntem ise, akşam barına içkiye gidip, barda paylaşımlı tabaklar ile takılmak olabilir. Ulaşımı oldukça kolay olan ve vale hizmetinin bulunduğu mekana ulaştığınız araçtan indiğinizde düz ayak olarak hemen girebiliyorsunuz.

ulus 29

Ne giyilir?

Yenilenme projesinde mimarlığını mekanın eski işletmecisi Metin Bey’in eşi Zeynep Fadıllıoğlu’nun yapması oldukça iyi olmuş. Eski dekorasyonu da oldukça etkileyici olan 29’da önceki mekana göre biraz daha modern çizgi ve renkler kullanılmış. Servis personelinin kıyafetinden, kullanılan aksesuarlara kadar azalmış olsada Osmanlı motifleri yine mekanın kodlarına işlenmiş. Konumlandırılan bitkiler de dahil olmak üzere yeşil tonların oldukça fazla kullanıldığı mekanın, bulunduğu tepenin üzerinden bol yeşillikli nefis bir boğaz manzarası var. Barın arkasına konumlandırılan açık mutfak ve arkasındaki şarap kavı ile yemek fikri, mekanın odak noktasına konulmak istenmiş. Yemek sonrası sıkı bir gece kulübüne dönen mekanın giyim kodları yeni tarzı ile de net olarak Şık ve Chic & Sexy 

ulus 29

Kim kim gidilir?

Ulus 29, müthiş, manzarası, şık dekorasyonu, özenli servisi ve Türk mutfağından seçenekler sunması ile iş veya özel yabancı misafir ağırlama için ideal bir mekan. Mekanın ilerleyen saatlerde gece kulubüne dönüyor olması ise, tek mekanda işi bitirmeyi seven kutlama grupları için iyi bir alternatif oluşturuyor. Şık mekan, büyülü atmosferi ile özel gece yemekleri için yıllardır devam eden önemli seçenek olma durumunu, daha uzun bir süre sürdürecek gibi gözüküyor. Gurme tatlara ilgi duyanlar restoranın iddalı yeni mutfak ve kokteyl menüsünü incelemek üzere deneyim odaklı bir ziyarette bulunabilirler.

ulus 29

 Ne kadar ödenir? (Güncelleme 30 Mart 2019)

Ulus 29, İstanbul gibi büyük metropollerin olmazsa olması durumunda olan tipde bir mekan. Adına ister “Fine Dining”, ister “şık restoran” deyin, şehrin ağırlama mekanları olarak bu restoranlar hep varolacaktır. Dolayısıyla bu tip bir restorandan fiyatta mütevazi olmasını beklemek biraz zor. Zira mekanın şarap menüsünde 5 haneden oluşan seçenekler dahi mevcut. Menüdeki başlangıçlardan Odun Ateşinde Pancar Salata 50 TL, Ançüezli Dana İlik 55 TL, iki kişilik Chateaux Briand 285 TL, orta seviye bir şarap ve üzerine 2 kişilik künefe ve dondurma 38 TL + 25 TL, birer de önden kokteyl (65 TL) veya sondan likör ile kişi başı 400 TL, hadi servisi de koy 450 TL’ye mekandan çıkmak mümkün. Tabi bu tip restoranlarda özellikle seçilecek içeceğe göre bir “Sky is limit” durumun da olduğunu belirtmek lazım. Mekanın gece kulubüne dönüştüğü saatlerde ise, standart ağır alkol şişeler 1.000 TL civarı açılmakta.

Ulus 29 Eve Sipariş İçin Tıkla
Ulus 29 Adres: Kuruçeşme Mahallesi, 34345 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 359 2929

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."