Kapanan Mekanlar

Escale Restoran Kanyon (Kapandı)

Genelde yazı başlıklarında, mekan adının yanına restoran, bar, gece kulübü gibi ibareler kullanmam. Yani Bu yazının başlığı Escale Kanyon olacaktı. Ancak mekan bir restoranda olması gereken özellikleri o kadar iyi taşıyor ki, Escale’in yanına restoran kelimesini eklemeden başlığı atamadım. Kanyon’daki mekan, ferahlık hissi veren yüksek tavanından, dinamizm katan açık mutfağına, geniş şarap kavından, beyaz örtülü masalarına tam usulüne uygun bir brasserie-restoran. Escale restoran, açıldığından beri iyi restoranlara ev sahipliği yapan Kanyon’da çizgi üstü bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.

Güncelleme 22.10.2019
Kapanan Escale’in yerine açılan Serafina için tıklayın

escale

Ne yenir, Ne içilir?

Aslında Escale Kanyon’u braserrie mi yoksa fine dining mi olarak tanımlama konusunda emin olmadım. Aslına bakarsanız son dönem bu kavramlarda birbirine karışmış durumda. Artık bir mekanda şıklık ve uygun fiyat, üst kalite yemekler ve rahat (casual) atmosfer ve aynı anda görülebiliyor. Yeni tarz mekanlar basmakalıp tabirlere bağlı kalmak zorunda hissetmezken, Escale’de bu düşünceyle hareket ederek misafir isteklerini öne planda tutmuş.

escale

Escale Kanyon Akdeniz mutfağı ağırlıklı bir menüye sahip. Ama mekan son dönemdeki bir çok modern restoran gibi kendini belli coğrafyaya bağlı kalmak zorunda hissetmiyor. Örneğin başlangıçlar arasında Edamami de var, ana Antep kuru patlıcan dolma da. Escale restoranın imza tabaklarından bir tanesi aşağıda görseli bulunan Manda Buratta, alata ve başlangıç arası bir tabak olarak servis ediliyor. Izgara baharatlı köy tavuğu ve Ağır ateşte pişirilmiş dana kaburga restoranın diğer spesiyalleri arasında. Özellikle öğle servisinde Makarna ve pizzaların da oldukça tercih edildiği Escale’de tatlı olarak özellikle kış aylarında Bolu cevizli kabak bordür ve/veya ayva tatlısı söylenebilir.İçecek olarak işletmenin geniş şarap kavı ve menüsünün yanında Passage 178’in barından çıkan kokteyller denenebilir. Kokteyl menüsünü ünlü barmen Cevat Yıldırım’ın yaptığı Escale ve kardeş işletmesi Passage 178’de English Breakfast ön plana çıkan kokteyllerden.

escale

Manda Buratta

Ne zaman Gidilir?

Escale kanyon, öğle yemeklerinde bölgenin favori mekanı. Öğle servisi oldukça yoğun geçen mekan, hafta içi akşam yemekleri için de şık ve rahat bir ortam sunuyor. Öğlen saatleri esnasında çokça iş yemeği masası görülen mekanda, iyi yemek deneyimlemeye gelen plaza insanı da yerini alıyor. Haftanın 7 günü 12:00-22:00 arası mutfağı açık olan Escale, ara saatler de hizmet sunuyor.

escale

Ne Giyilir?

Mekanın şık ama rahat ortamı, escale’de misafirlerin giyim tarzına da yansımış. Fransız brasserie’si tarzı mekan da mimar şık ve rahat bir ortam oluşturma konusunda tüm hünerlerini kullanmış. Öğle yemekleri esnasına Escale’in ruhuna en uygun tarzlar spor/şık ve iş/şık olarak ön plana çıkyor. Akşam yemeğine gidilmesi durumunda ise chic giyim tarzı benimsenebilir.

escale

English Breakfast

Kim Kim Gidilir?

Escale Kanyon’da olduğu için özellikle öğle servisinde birçok iş yemeği masasına hizmet veriyor. Yine aynı şekilde öğle tatili sırasında iyi bir yemek deneyimi yaşamak isteyen plaza insanı da mekanı çokça tercih ediyor. Akşam servisinde özel yemekler için de gayet uygun bir ortam sunuyor. Ve tabi son dönem Kanyon’un Galatasaray’ın ev sahibi olduğu maçlarda, maç öncesi taraftarın buluşma noktası haline gelmesinden, Escale restoran da kendi misafir profili doğrultusunda etkileniyor.

escale

Kaymaklı Ayva Tatlısı

Ne Kadar Ödenir?

Neu Colonie, Rana by Topaz, Passage 178 gibi işletmelerin bağlı olduğu Dessert grup işletmesi olan Escale’de, diğer grup mekanlarında olduğu gibi mantıklı bir fiyatlama var. Escale restoran Kanyon’da nasıl bir hesap ödeyeceğiniz biraz da mekanı, Fine dining mi, yoksa Brasserie mi olarak kullanacağınızı bağlı. Yani öğle sevisinde kısıtlı zamanda güzel bir pizza veya ana yemek ile yanında 1 kadeh içki veya yerine soft içecek ve yemek sonrası tatlı ile ortalama kişi başı 80 TL ye çıkmak mümkün. Ama mekanı fine dining olarak kullanıp kokteyl, başlangıç, ana yemek ve uzun bir zamana yayılmış bir öğle veya akşam yemeği için kişi başı ortalama 200 TL düşünülebilir.Adres: 1, Levent Mahallesi, Büyükdere Cd. Kanyon AVM No:185, 34330 Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 353 51 10
[maxbutton id=”1″]

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.