Bodrum Fine Dining Plaj

Maça Kızı Bodrum

maça kızı

Olay Çırağan Kempinski’de bir tarihte geçer. Otelin misyonun anlatıldığı kalabalık toplantıda servis personellerinden birisi, yabancı genel müdürü sıkıştırmak için “Bir kolayı 25 TL’den nasıl satacağız?” diye sorar. Kendinden emin otel yöneticisinin bir çırpıda verdiği “Biz kola değil, Çırağan’ı satıyoruz” cümlesi yeme-içme sektöründe sık kullanılan bir durumsal örnek haline gelir. Türkbükü’ndeki Maça Kızı Bodrum, Son 10 yılda menüsündeki lahmacun fiyatıyla anılsa da, tarihi anlamında enteresan yolculuğu dikkat çekiyor. Maça Kızı Ayla olarak anılan, Ayla Emiroğlu 1977 açtığı pansiyon ve hemen ardından sırasıyla Torba ve Gölköy’de açtığı mekanlar ile kendine has bir profil elde ediyor. Belki de brunch ve happy hour olan Plaj konseptinin ilk örneği olan Maça Kızı, üzerine ekleyerek Türkbükü’ne doğru ilerliyor. New York’da eğitim alan Oğlu Sahir Erozan’un kattığı enternasyonel bakış ise işletmenin, konfor, servis ve yeme-içme anlayışını farklı bir seviyeye çekiyor.

Barefoot Luxury sloganıyla yola çıkan Maça Kızı Bodrum’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim

maça kızı

Ne Yenir, Ne içilir?

Maça Kızı Türkbükü, 74 odadan oluşan ve temelinde konaklayan misafirine hizmet verme amaçlı uniteleri olan bir otel. Ancak işletmenin 40 senelik plaj ve restorancılık deneyimi ile biriktirdiği Müdavim kitlesi, konaklama dışında da mekana ilgi gösteriyor. Maça Kızı’nın yıllar içerisindeki tutarlı tarzı ve çizgisi misafir kadar, çalışan tarafında da kendini göstermiş. 18 yıllığa kadar personeli olan Maça Kızı, sezonluk bir mekan olmasına rağmen, her gittiğinizde de tanıdık personel ile karşılaşıyorsunuz. Akşamüstü happy hour saatinde meşhur partilerinin verildiği plajın barı, kuşkusuz mekanın en bilinen yüzü. Ancak Maça Kızı Türkbükü, konaklamadan akşam yemeğine, kahvaltıdan, plaja, gösterişsiz ama üst düzey servis fikrini işletmenin her metrekaresinde hissettiriyor.

maça kızı

Kabak Çiçeği Fava Dolma

Maça Kızı Bodrum’da sabah ve öğle yemekleri açık büfe olarak veriliyor. İki büfeye de dışarıdan gelmek mümkün. Mekanın odun fırınından çıkma Lahmacun ve pizzaları plajda öğle için oldukça uygun lezzetler. Pazar günleri, hafta sonunun yorgunluğu üzerine yenen Çıtır Mantı  mekanın ritüellerinden diğer bir tanesi. Akşam yemeğinde ise Plajın bir üst katındaki alan, akdeniz mutfağı bazlı, fine dining bir restoran olarak hizmet veriyor. 2020 yazı Maça Kızı’nın restoranında en büyük değişlik Şef Aret Sahakyan’ın hazırladığı 3 ve 4 aşamadan oluşan tadım menüleri olacak. A la carte menüde ise Kaburga ve Kalamar gibi klasiklerin yanında sezona özel lezzetler sunulucak. Bu yaz pandemi sebebiyle temasın az tutulması amaçlı menüler QR kodlarıyla telefondan görüntülenebilecek.

maça kızı

Izgara Lagos

Ege ve Akdeniz’deki en önemli şarap kavlarından birine sahip olan Maça Kızı, nitelikli yemekleri ile eşlecek geniş bir yelpaze sunuyor. Yemek sonrası tatlı olarak Beyaz ve Bitter Çikolatadan Karadut ve Limon Kremalı Pancar Sorbe tatlıya mutlaka yer bırakılması gerektiğinin altının çizen lezzetlerden. Maça Kızı’nın barında da klasikler kokteyllerin yanında, ün yapmış birçok imza kokteyl sunuyor. Bu yaz sezonu Maça Kızı, İtalyan barmeni Luka’nın Bodrum mandalinasından yaptığı Coast to Coast ve ferahlatıcı Bodrum Smash adından oldukça söz ettireceğe benzer.

maça kızı

Maça Kızı’nda menüler QR kodlarıyla okunabilecek

Ne Zaman Gidilir?

Mekan anlatan bir site olarak Maça Kızı’nın konaklama bölümüne fazla değinmeyeceğiz Ancak, otelin Mayıs-Ekim ayı boyunca açık olduğunu belirtelim. Yaz sezonunda olmasa da, Maça Kızı, Mayıs ve Eylül aylarında (bir çoğu da basına yansımış olan) düğünlere ev sahipliği yapıyor. Maça Kızı’nda gün, açık büfe kahvaltı ile başlıyor. Bölgedeki diğer mekanlardan izole olma özelliği ile mekanın plajı ayrıcalıklı ve özel hissettiren bir atmosfer sahip. Akşamüstü 17:30 itibarı ile DJ Burak Özkan ve DJ Ozan Özturgay’ın Deep House ritimleri ile Maça Kızı’nın ünlü Happy Hour saatleri başlıyor. (Bu sene pandemiden dolayı, Happy Hour’ların daha düşük volume ile geçmesi beklenebilir) Gün batımına kadar devam eden abartılı ve agresif müziğin olmadığı parti ortamından sonra mekan, akşam yemeğine hazırlanıyor. Türkbükü’ndeki mekana akşam, Fine Dinig restoranı için ve yemek sonrası akşam barı için de gidilebilir. Deniz ve karayolu ile ulaşımın olduğu Maça Kızı’na Mandarin Otelin Helikopter pisti üzerinden Hava + Deniz yoluyla da ulaşmak mümkün.

maça kızı

Maça Kızı Happy Hour Saati

Ne Giyilir?

Yaz mekanları özelinde bazen ne giyilir sorusuna yanıtlamak zor oluyor. Maça Kızı Bodrum için ise bu soru çok da zorlayıcı değil. Zira mekan kendi modasını yarattığı bünyesinde bir de butiği bulunmakta. Maça Kızı Butik’de, çeşitli tasarımcıların ürünleri ile beraber, markanın kendisine de ait bir koleksiyon bulunmakta. Keten ve tül kumaşların yazın sıcağıyla favori giyim tarzı olan mekanın Spor/Şık giyim kodu butikte de kendini gösteriyor. Happy Hour saati ve Akşam yemeği için ise mekanın tarzı, Chic & Sexy giyim koduna doğru kayıyor.

maça kızı

Kim Kim gidilir?

Maça Kızı Bodrum, yerli üst profil misafirin gittiği kadar, yabancı ünlülerinde de gittiği bir mekan. Mick Jagger, Kate Moss, Naomi Campell bu ünlülerden artık mekanın müdavimi haline gelmiş olan bazıları. 2000 yılında Türkbükü’ne açan Maça Kızı, izole konumu, özel hissettiren servisi ve sade ama konforlu atmosferi ile. bir Bodrum klasiği olmuş durumda. Akşam yemeğinde Maça kızı’nın Fine Dining restoranı deneyim odaklı bir ziyaret veya özel gece yemeği için tercih edilebilir. Happy Hour saati ve yeme sonrası barı arkadaş grubu ile hafif eğlenceli bir ortamda iyi bir bar deneyimi vaat ediyor. Ancak mekanın meşhur plajı, Bodrum tatiline yapılacaklar listesi ile gelenler için olmazsa olmazlar arasında yer almalı.

maça kızı

Ne Kadar Ödenir?

Maça Kızı Bodrum, yerli ve yabancı profesyonellerden oluşan 200 kişilik tecrübeli bir kadroyla konfor ve ayrıcalığın baş rolde olduğu bir deneyim yaşatıyorlar. Bu anlamda mekanın menüsündeki fiyatlara, ürünün salt maliyeti yerine, sunulan değerlerin toplamı olarak bakmak lazım. Menüdeki fiyatlara biraz değinecek olursak; Maça Kızı’nda plaja giriş ücreti alınmıyor ancak, harcama alt limiti 550 TL olarak belirlenmiş. (Üzerine %13 servis ücreti geliyor) Açık büfe kahvaltının 190 TL olduğu mekanda, Öğle büfesi 350 TL, meşhur lahmacun ise 78 TL olarak fiyatlanmış. Fine Dining restoranda akşam sunulan ve 3 aşamadan oluşan menü kişi başı 450 TL ve 8 kişi üzeri masalara verilen 4 aşamalı tadım menüsü 520 TL’ye sunuluyor. Maça Kızı’nın sevlen imza kokteylleri ise 130 TL’den servis ediliyor.

Adres: Göltürkbükü Mahallesi, Narçiçeği Sokak, 48400 Göltürkbükü Bodrum/Muğla
Telefon: (0252) 311 24 00

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.