Etiler-Boğaz Kebapçı

Sıralı Kebap

sıralı

İstanbul’da pek çok kaliteli kebap restoranı açılmaya başladı. Genelde klasik kebapçılardan ayrılan yanları modern ve şık bir atmosferde, farklı sunumlarla, güzel yemekler vaat etmeleri. İlk olarak Antalya’da yolculuğuna başlayan ve sonrasında Ankara, Dubai, Tashkent gibi yerlerde açılan ve son olarak da İstanbul Etiler’de bir şube açan Sıralı Kebap da bu kebapçılardan bir tanesi. Türk ve Osmanlı Mutfağının yöresel lezzetlerini dünyaya tanıtmak amacıyla yolan çıkan mekanda, geleneksel yemeklere yenilikçi yorumlar yapılıyor ve pek çok yerde göremeyeceğimiz sunumlarla da bunu bir gastronomik tecrübeye dönüştürüyorlar.

sıralı

Daima mevsimsel ve taze ürünlerle yemekleri hazırlayan Sıralı Kebap’ta inovatif dokunuşlara da bayılacaksınız. Az önce de söylediğimiz gibi Sıralı Kebap’ın ortamı diğer kebapçılardan epey farklı. Modern bir atmosfer yaratılmış. Bu sebeple burada kutlamalar yapmak veya özel odasında toplantı gibi farklı etkinliklerde bulunmak da mümkün. Haftanın her günü sabah 08:00’dan 02:00’a kadar buraya gelebilirsiniz.

sıralı

Gelelim menüye; Öncelikle buradaki pek çok ürünün yerinden, yöresinden veya İstanbul’da en çok sevilen yerlerden edinildiğini söyleyelim. Mesela Zeytinyağı Ayvalık’tan, turşular Beyoğlu’ndan, Sadeyağ Urfa’dan ve nar ekşisi, salça Hatay’dan. Pek tabii ki bu ürünlerle hazırlanan yemekler de enfes. Özellikle meze çeşitleri birçok kebapçı/restaurantta bulamayacağınız denli geniş. Hardallı Avokado, Patlıcan Mutabbel, Lübnan usulü Humus, Fatteh ve Zaatar favorilerden. Favori olmalarında sunumlarının da etkili olduğunu düşünüyorum çünkü gerçekten iştah açıcı sunumları var.

sıralı

Mezelerin üstüne çorba, salata, peynirler ya da Lübnan Patatesi, Fırında Kaşarlı Mantar Dolma, Kıtır Soslu Patetes, Cacıklı Arap Köfte veya İçli Köfte gibi ara sıcaklarını deneyebilirsiniz. Fırından çıkan lahmacunlar, zeytinyağlılar da tadılası. Asıl konu ise buradaki imza tabaklar. ‘’Eti Zırhtani Kömürü Portakaldan’’ şeklinde menüde geçen geleneksel Sıralı Kebaplar çok çok lezzetli. Adana Dolama, Sebzeli Beyti Kebap ve Sosyete Beytisi mutlaka masaya gelmesi gerekenlerden. Ayrıca buraya has olan Cheddarlı Şaşlık, Sumaklı Kebap, Nazik Dolama ve Fes Kebabı (bir saat önceden sipariş edilen) denenmeli. Bunlarla birlikte Sıralı Kebap’a özel olmayan çoğu yerde bulunan kebaplar da var; ancak tabi ki mekanın kendine has yorumuyla. Yemek sonrasında tatlıya yer bırakmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Cennet çamuru, Hamsiköy Sütlacı, Çikolatalı Simit Katmer ve Billuriye kaçmaz!

Adres : Etiler, Nispetiye Cd NO:74, 34340 Beşiktaş/İstanbul
Telefon : (0507) 503 63 46

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.