Sağlıklı Yaşam Şehirdışı

Rita Çiftlik

AfterlightImage 56 scaled - Rita Çiftlik

Şehre yakın kaçış noktaları, her zaman nefes alabileceğimiz alanlar. Adeta gizli birer vaha olan bu yerlerde doğa, bitkiler, hayvanlar ve temiz hava ile iç içe günlük olağan işlerden uzaklaşabilmek fazlasıyla mutluluk verici. Böyle bir yere gidelim diye düşünürken Beykoz İshaklı Köyündeki Rita Çiftlik, karşıma çıktı. Rita Çiftlik, Rita Moda’nın da sahibi olan tiyatro sanatçısı İlker Ayrık’ın bir projesi ve sürdürülebilir tarım ile üretilen taze ürünleri çiftlikten sofraya taşıdığı bir yer. Çok büyük bir alana kurulu olan Rita Çiftlik’te hem tarım var, hem bir restorana ev sahipliği yapıyor. Ayrıca gelecek günlerde konaklama ve sanat etkinlikleri için de hazır olacak.

AfterlightImage 55 scaled - Rita ÇiftlikŞimdiden pek çok müdavim kazanan çiftlikte hafta sonu kahvaltıları, uzun uzun doğada keyif yapmak, lezzetli, kalabalık akşam yemekleri yemek şimdiden mümkün. Ayrıca kalabalık etkinlikler ve toplantılar için de uygun. Kısa zaman sonra ise az evvel söylediğimiz gibi Açıkhava sineması, konser gibi sanatsal etkinlikler ile konaklama da mümkün olacak. Kısacası Rita Çiftlik, oldukça fonksiyonel ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek bir doğa harikası. Şahsen yemyeşil doğanın içinde yürüyüp, çiftlikteki ürünleri incelemeyi, bir ağaç altında oturup bir yandan da Rita Çiftlik’in güzel menüsünden ürünleri tatmayı çok keyifli buldum. Hafta içi 16:00’da açılan çiftliğe bir akşamüstü gittik ki, bu anlamda kalabalık olmaması da ayrı bir keyif kattı diyebilirim. Biraz menüden de bahsetmek istiyorum. Bir kere şunu söyleyelim, masaya gelen ürünlerin önemli bir kısmı buradaki çiftlikten. Sürdürülebilir tarım ürünleri ve gerçekten çok tazeler. Başlangıçlar, salatalar, taş fırından çıkan pizetta, makarna ve ana yemekler olarak ayrılan menüde az ve öz çeşit var. ‘’Kırmızı Karides Carpaccio’’ (180 TL), sakız kabak, bergama tulumu, isli yoğurtlu kuru cacık ile servis edilen ‘’Tarladan Otlarla Mücver’’ ve odun ateşinde közlenen patlıcan, biber, soğan ve tarladan köz domates sos ile hazırlanan ”Manca’’ (108 TL) imza başlangıç tabaklardan. Salatalardan ‘’Ricottalı Domates Salatası’’ (104 tl) yemeden sakın dönmeyin. Bahçeden domates çeşitleri, ricotta, reyhan, balzemik ve vanilya ile dinlendirilen zeytinyağı müthiş bir uyum yaratmış, ilk yediğimiz lokmadan itibaren bayıldık diyebilirim.

AfterlightImage 59 scaled - Rita ÇiftlikBunun dışında az evvel söylediğim gibi bahçede, restoran kısmında bir taş fırın var. Bu taş fırından ‘’Erzincan Küflü Peynirli Pizzetta’’ (108 TL), ‘’Melanzane Pizzetta’’ gibi pizzalar çıkıyor. Hamur işleri ile devam edelim derseniz; Cevizli Erişte (116 TL) çok leziz, benden söylemesi. Ana yemeklerde ise ‘’Porçini Mantarlı Somon’’, ‘’Demirhindi Soslu Dana Kaburga’’ (280 TL) gibi seçenekler mevcut. ‘’Tarladan Sofraya’’ konsepti ile hazırlanan bu enfes menüyü tatmak ve huzurla doğanın keyfine varmak için Rita Çiftlik’e mutlaka yolunuzu düşürün derim.

Adres : İshaklı, Trabzon Cd. No:32, 34829 Beykoz/İstanbul
Telefon : (0541) 102 14 14

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.