Dünya Mutfağı Maslak-Levent Pub-Gastro Pub

Reşitpaşa’nın Yeni Amerikanı Kis Rotisserie-Bar

kis

Reşitpaşa ve civarına son yıllarda epey sayıda nitelikli restoran açıldı. Çoğu butik tarzda olan bu restoranlar, sanki aralarında gizli bir rekabet varmışcasına dekorasyon ve menü anlamıda özgün işler çıkarıyorlar. Mart ayında bölgede açılan “Keep it simple” kısaltması olan Kis, adından da anlaşılacağı üzere sade ve rahat dekorasyonunu, fark yaratan lezzetler ile birleştirilmiş. Mekanın göz yormayan dekorasyonu, arka tarafındaki orman manzarası ile birleşince, keyifli bir atmosfer oluşmuş. Kis Reşitpaşa, Açık mutfağındaki özel fırınıyla, çevirme (Rotiserrie) üzerine yola çıkan bir mekan olsada, kapsamlı bir bar ve yemek menüsü sunuyor. Mekanı bu anlamda Amerikan ağırlıklı dünya mutfağından seçmelerin olduğu yemek ve içki uyumunu gözeten, bir Gastropub olarak tanımlamak mümkün.

Kis Rotiserrie-Bar’ı 5 sorumuzda inceleyelim.

kis

Ne yenir, Ne içilir?

Restoranın ismi Rotisserie-Bar olsa da menü, Amerikan ve Dünya mutfağından birçok yemeğin bir araya gelmesi ile oluşmuş. İtalyan, Fransız ve Uzak doğu mutfaklarının lokal şefleri ile çalışmış şef Akif Akçelik’in tecrübeleri ile harmanlanmış menüde, Kokoreçden yapılma Nachos gibi yaratıcı tabaklar mevcut. Yemeklerin basit ama nitelikli olduğu Gastropub mantığı gereği, ekmek ve soslar Kis’in kendi bünyesinde hazırlanıyor. Mekanın sahibi Deniz Kent Somersan’ın Amerikalı olmasının, mekanın mutfak ve bar temasında oldukça önemli etkisi olduğu gözden kaçmıyor.

kis

Antrikot dilimli Philly CheeseSteak

Son dönem restorancılıkta tek bir mutfağa bağlı kalmama fikri, Kis’in menüsünde de etkisini göstermiş. Karides Tempura, Somon Teriyaki gibi alternatifler ile mekanın menüsü zenginleştirilmiş. Menüde öne plana çıkanlardan Pasaklı Burger, Kis Tavuk Sepeti, Antrikot dilimli Philly CheeseSteak, 4 farklı tipte patates seçimi ile kolay kolay hayır denemeyecek şekilde sunuluyor. Burger ve sandviç tabaklarını patates harici, Buharda Sebze ve Mac&Cheese gibi yanlarla zenginleştirmek de mümkün. Tabi bu yemeklerin ayrılmazı bir parçası olan olan ev yapımı soslar yine menüde önemli bir yer tutmuş. Soslardan Ballı Hardal, Kremalı Rokfor ve Tatlı-Acı ilk etapta ön plana çıkanlardan.

kis

Rotisserie 1/2 Tavuk

Kis Rotiserrie-Bar, yemek menüsü ile eşleşecek şekilde 16 farklı tarzda birayı ve uyumlu şarap seçeneklerini menüde bir araya getirmiş. Mekanın barında ayrıca, klasik ve klasikten özgün yorumlanmış kokteyllerde servis ediliyor. Bunlardan son dönem Amerika’da popüler olan New York Sour veya klasiklerden Old Fashioned denenebilir. Ayrıca Kis’in barında klasiklerden Whisky Sour kokteylin uyarlaması olarak Kis Sour ile sürahide Mojito yaz ayının favorileri olabilir. Tatlı Olarak ise Kis Reşitpaşa’da, özel şarap soslu Ananas ve Kaymak dondurmalı Brownie servis ediyor. (Mekan hafta içi günlerde 16:30-18:30 arası 1 Koktey alana, 1 kokteyl ücretsiz Happy Hour promosyonu yapıyor)

kis

Tommy’s Margarita

Ne zaman gidilir?

Kis Reşitpaşa, haftanın 7 günü saat 12:00-23:00 arası açık bir. mekan. DJ müziğinin olduğu günlerde, kapanış saati gecenin ilerleyen saatlerine kadar uzayabiliyor. Mekanın şehirden uzaklaşmış hissi veren orman manzarası, öğle yemeğinde çevredeki plazalardan kaçıp, keyifli zaman geçirmek için ideal. Akşam saatlerinde ise mekan artan müziğin ritmi ile Gastropub atmosferinde, enerjik bir iş çıkışı barına dönüşüyor. Mekanın sade dekorasyonu ve sakin ortamı gün içi bilgisayarı açıp çalışmak için de gayet uygun. Reşitpaşa borsa binasının hem yakınında, düz ayak olarak girilebilen mekanın vale servisi de mevcut.

Mekanın DJ programı ve etkinliklerini takip etmek için: https://www.instagram.com/kisrotisserie/

kis

Ne giyilir?

Kis Rotisserie-Bar, yapılırken, ismi, dekorasyonu ve orman manzarasıyla sade ve rahatlatıcı bir mekan hedeflenmiş. Girişteki açık mutfağı, menüsündeki yemek seçimleri ve barı ile mekan, yeme-içme deneyimini işin merkezinde tutmayı önemsiyor. Gösterişten uzak ama ince detayların (koltukların yanında piriz detayı gibi) göze çarptığı mekanda kullanılan yeşil ve ahşap tonlar, orman manzarası ile birlikte ferah bir ortam oluşmasını sağlamış. Bu çerçevede Gastropub’ın giyim kodları spor/şık, hatta hafta sonu gündüzleri spor olarak şekilleniyor.

kis

Kim kim gidilir?

Kis Rotisserie-Bar “pasaklı yemeği” menüye uygun içeceklerlerle sunan bir restoran olarak yemek deneyim odaklı bir ziyaret için uygun olacaktır. Mekanın lokasyonu ve tarzı, iş çıkışı arkadaşlar ile takılmak için uygun bir atmosfer sunuyor. Hafta sonu DJ olan akşamlarda mekan, rahat yemek ve hafif eğlence ile kutlama grupları ve gece dışarı çıkma öncesi erken bar ortamı sunuyor. Hafta sonu yine mekan özellikle gündüz saatlerinde ailecek gidip birşeyler atıştırmak için gayet uygun.

somon

Kis’de Somon Izgara gibi seçeneklerde mevcut

Ne kadar ödenir?

Kis Reşitpaşa, “Casual Dining” kategorisi altında bir Gastropub olarak, iyi yemeği, rahat ortamda, göreceli olarak uygun fiyata vermeyi hedefleyen bir mekan. Kis’de baş roldeki tabaklardan gezen tavuktan Rotisserie (çevirme) yarım olarak 24 TL’den servis ediliyor. Kis’in menüsünde ön plana çıkan Kis Burger 32TL, Philly Cheesesteak 32 TL’den servis ediliyor. Burger ve sandviçlere ile birlikte alınan ev yapım sosların 2 TL civarı olduğu mekanda, tatlılar 12-15 TL civarı servis ediliyor. Kokteyllerin 30 TL’den başladığı mekanda, şarap şişe fiyatları 100 TL civarı olarak menüdeki yerini almış.

Kis Rotisserie-Bar Adres: Reşitpaşa Mahallesi, Tuncay Artun Cd. 141a, 34467 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 547 6063

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.