Gastronomik Sözlük Pub-Gastro Pub

Gastro Pub Nedir?

joker no 19 kokteyl bar

Yemek deneyiminin daha üst seviye çekildiği, rahat ortamlar sunan ve pub mantığında çalışan mekana gastro pub denir. İngilizlerin geleneksel barı olan pubların, zaman içerisinde yemeğe gerekli özeni göstermemeleri, bu konseptin ortaya çıkmasında etken olmuştur. Gastro pub konsepti, mekanlardan yeni beklentileri olan tüketiciye, geleneksel İngiliz pub tarzından ayrışan bir deneyim yaşatmayı amaçlar. Genellikle bu tarz içerinde sunulan içecekler, butik biralar (craft beer), butik kokteyller, butik şarap üreticilerinin ürettiği şaraplardan oluşur. Yemekler ise ev yapımı soslar, gurme burgerler, ev yapımı makarnalar gibi farklı deneyimler yaşatan menüler halinde sunulur. Gastro pub mekanların doğmasında, önemli şeflerin çoğunlukla özel zamanlarda gidilen fine dining restoranlardan ayrılarak, daha geniş bir kitleye hitap etme arzusu da önemli rol oynamıştır. Gastro pub’ın bir diğer tarifi de, Fransız bistro’su ile Britanya Pub’ının günümüz şartlarını göz önüne alarak harmanlanmış halidir.


İstanbul’daki Gastro Publar:

Son dönem İstanbul ve diğer büyük şehirlerde birçok gastro pub açılmış ve tüketiciye en çok hitap eden mekan tiplerinden biri olmuştur. İstanbul’da ki başlıca Gastro publara, Joker No 19, Kozmonot, Dirty hands, Unter ve Any’yi örnek gösterebiliriz. (Mekanlar ile ilgili detaylı yazılar için üzerilerine tıklayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.