Etiler-Bebek Karma Dünya Pub-Gastro Pub

Akatlar Dirty Hands

#gastro pub

Akatlar’da açılan Dirty hands enteresan menüsü ve albenili kokteylleri ile dikkat çekiyor. Türkiye ve dünyadan, sokak lezzetlerinin özel sunumlarından oluşan menü, oldukça olumlu etki yaratmış durumda. Arnavutköy Any’nin işletmecileri tarafından açılan mekan, popüler semtler yerine Akatlar gibi meskun mahal bir bölgeyi seçmesiyle de konuşulmuştu. Görünüşe göre Akatlar Dirty hands, hem seçtiği bölge, hem de tarzı itibarı ile doğru seçimler yapmış gibi gözüküyor.


Dirty Hands Akatlar

Dirty Hands Akatlar

Sokak Lezzetleri ve Özgün Kokteyller

Taco, bao, Nachos, dana yanak, bir çok lezzet, özel sunumlar ile servis ediliyor. Bu atıştırmalıklar ile birlikte şarap ve bira yanında, kokteyllerinde tercih edilmesi dikkat çekiyor. Yaratıcı yemek menüsü ve kokteyller, mekanı çekici kılan en önemli unsurlar durumunda.

Dirty Hands Akatlar, sokak lezzetleri

Dirty Hands Akatlar

Kadro Sağlam

Mikla, Gile, Mimolett gibi fine dining restoranlarda çalışmış olan şefler Cihan Kıpçak ve Üryan Doğmuş, Dirty hands’in mutfağındalar. Şefler, sokak lezzetlerini oldukça özgün bir yorumla menüye dahil etmişler. Mekanın yemek menüsü, misafirlerine lezzetli ve farklı bir deneyim vaat ediyor durumda. İşletmenin bar kadrosu da oldukça kuvvetli. Bu sene Diageo Barmenclub Masters kokteyl yarışmasının finalistlerinden Onur Balk, Akatlar Dirty hands’in barını yönetiyor.

Dirty hands kokteylleri

Dirty hands kokteylleri

Dekorasyonu, menüsü ve içkileri ile, Akatlar Dirty Hands özellikli mekanlardan birisi olarak şehre kazandırılmış gibi gözüküyor. Arnavutköy Any’nin işletmecileri Oytun ve Hülya Yazdıç, bölgedeki ikinci mekanlarını da doğru tüketici ihtiyaçlarını tespit ederek kurgulamışlar diyebiliriz. Bu aralar Dirty hands’in Salı geceleri organize ettiği Türkçe müzik geceleri de oldukça hareketli geçiyor diye eklemek lazım.


Adres: Zeytinoğlu Caddesi, No 9, Akatlar, Beşiktaş     Telefon: 0212 352 2282

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment