Kapanan Mekanlar

Lebiderya Meyhane Beyoğlu (Kapandı)

lebiderya

2000’li yıllar, Beyoğlu’nun sosyal yaşamda parladığı zamanlardı. Nu Pera, Buz Markis, Anjelique, 360 gibi açılan önemli mekanlarla bölge gece hayatının tartışılmaz merkezi olmuştu. O dönem Kumbarıcıbaşı sokakta açılan Lebiderya, kaptan köşkü konumlu manzarası ve sıra dışı tarzı ile yerli ve yabancı bir çok Müdavim edindi. Şahane yarımada manzarasına karşı içki içilen oturma düzeni ile Lebiderya, dingin bir ortamda İstanbul’un keyfini yaşamak için yaratılmış özel bir mekandı. Mekan bu yıl, yabancı turistin azalması ve değişen misafir tercihleri ile, tarzında sönemli bir değişime gitti. Eski Lebiderya’dan manzaraya karşı oturma düzeni ve özel kokteyllerini tutan mekan, meyhane temalı Anadolu mutfağı üzerine bir konseptle karşımıza çıktı.

Güncelleme (05.08.2020) Lebiderya kapandı

Lebiderya Meyhaneyi 5 klasik sorumuzda derinlemesine inceleyelim

lebiderya

Ne yenir, Ne içilir?

Genelde bir mekanın konseptinde bu derece radikal değişikliğe gitmesi oldukça riskli bir durumdur. Ancak Lebiderya aynı Rana by Topaz’da olduğu gibi bu dönüşümü başarıyla uyguladı. Son dönem Türk mutfağının yükselişte olması da, bu değişimi mantıklı kılan ve kolaylaştıran bir etken oldu. Zira eğlencenin ve meyhane mutfağının birlikte olduğu genel adıyla “Yeni Nesil Meyhane” olarak anılan mekanlar, son dönemin popüler tarzı olmuş durumda.

A La Carte Menü

Lebiderya Meyhane, coğrafyanın sunduğu lezzetlerden üzerine küçük dokunuşlar yaparak, iş yapar bir menü oluşturmuş. A la Carte seçimde, Badem ve Köy Yoğurtlu Taze Kabak ve Tahanli Leb-i Derya Köz Patlıcan denenemsi gereken soğuk başlangıçlardan. Ünlü Ermeni mezesi Topik, Madam Nazenin usulü yapılıyor. Ara sıcaklar da ise Izgara Bütün Ayvalık Kalamarı (yerli) ve Yufkada Izgara Keçi Peyniri ön plana çıkan tabaklar arasında. Meyhane mutfağında genellikle ana yemek sunulmasa da Lebiderya’nı menüsünde Mürdüm Erikli Kuzu Karski Şiş ve Boğaz Kebabı (beğendili) gibi 2 sağlam seçenek bulunmakta. (Turist de düşünülmüş)

Fix Menü

Lebiderya’nın Fix menünün (Fiyatlara aşağıda değiniyoruz) içerisinde ki ara sıcaklar Paçanga ve Kuzu Yaprak ciğer olarak belirlenmiş. Yerli içkinin gece yarısına kadar dahil olduğu bu menüde ana yemek olarak ise, Meyhane Köftesi ve İstavrit seçenekleri sunuluyor. Mekanın eleştiriye konu olabilecek taraflarından birisi ise, spesiyal tabakların bir çoğunun fix menüde yer almaması olarak ifade edilebilir. Açıldığı ilk zamanlardan beri mekanın sahip olduğu kokteyl kültürü, değişen konsept içerisinde kendine yine yer bulmuş. 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.