Beyoğlu-Karaköy Meyhane POPÜLER TÜRK MUTFAĞI

Rana By Topaz Gümüşsuyu

Rana Topaz
Written by Bora Sarısu


Beşiktaş’ın stadından Taksim’e doğru çıkan İnönü caddesi, yani bilinen adıyla Gümüşsuyu, yeni bir sosyalleşme alanı olmak için önemli bir aday konumunda. Çığırından çıkmış Beyoğlu’na hemen komşu olan bölge, geniş kaldırımları, etkileyici binaları ve Avrupai tarzdaki caddesi ile yeni tarz mekanlar için iyi bir potansiyel sunuyor. Caddenin stada yakın bölümündeki elegant restoran Topaz da, yeni konsepti Rana ile atmosfer ve menü olarak kendini yenilemiş. Rana By Topaz, modern meyhane, diğer bir tanımla konforlu meyhane tarzı ile bölgenin dokusunu ve muhteşem manzarasını daha çok kişiye deneyimletecek gibi gözüküyor.

rana topaz

Ne yenir, Ne içilir?

Topaz’ın dünya ve Türk mutfağından karma iddialı menüsü yerli kadar, yabancı misafire de hitap ediyordu. Malum son dönem turist sayısının azalması, özellikle tarihi yarım ada manzaralı fine dining restoranları oldukça olumsuz etkiledi. Yeni menü ve atmosferinde Topaz by Rana, daha çok, sık gezen yerli müşteriyi hedefliyor. Masalara atılmış rakı bardakları, ortaya söylenen meze ve ara sıcak ağırlıkla menü, mekanı çevreleyen meyhane çağrışımlı aksesuarlar ile Rana, keyifli bir modern meyhane (konforlu meyhane) olmuş. Yeni nesil bir meyhane olarak açılan Rana ile ilgili söylenebilecek önemli bir eleştirim, meze ve ara sıcaklarda yeterince cesaretli bir menü yapılmamış. Zira Duble meze, Ahali Teşvikiye,  Chef mezze gibi benzer tarzda mekanlarda önemli ölçüde mekana özgü, deneyimsel tabaklar mevcut.

rana menü

Belirttiğimiz üzere meze ve ara sıcak ağırlıklı, ortaya söylenen yemeklerden oluşan mekan, BalıkçıMeyhane arası bir menüye sahip. Rana’nın menüsünde, balık restoranları ile özdeşleşmiş lakerda, levrek marina, tereyağlı karides, kalamar tava gibi tabaklar ile topik, yaprak ciğer, mücver gibi meyhane mutfağının temsilcileri bir arada. Bunlara ek olarak Çerkez tavuğu, humus gibi mezeler de alternatif olarak menüye dahil edilmiş. Rana By Topazı’ın menüsü, dışarıda yemek yeme alışkanlığı gelişmiş olan kitlenin güncel damak zevki göz önünü alınarak hazırlanmış.


Ne zaman Gidilir?

Rana By Topaz, haftanın 7 günü akşam servisi için açık durumda. Mekana gidiş için klasik akşam yemeği saati, hafta içi 20:00 hafta sonu 21:00 olarak düşünülebilir. İlerleyen zamanlarda Rana meyhanenin keyifli barının hareketlenmesi doğrultusunda, yemek sonrası içkiye gitme durumu da oluşacaktır. Ajda’lı, Sezen’li ortamı ısıtan müzik tarzı da, bu durumun çok geç olmayacağının sinyalini veriyor.

Rana topaz

Ne Giyilir?

Rana Meyhanenin, eski hali Topaz restoran tipik bir fine dining restorandı. Bu yüzden giden bir çok insanın hala eski alışkanlıkla, şık giyim tarzı benimsediği görülüyor. Yeni tarzı biraz daha sıcak bir atmosfer yarattığı için mekanın yeni giyim kodu spor/şık. Aynı zamanda geceye doğruda daha çok yaklaştığı için chic & sexy olarak şekillendi.

rana meyhane

Kim Kim Gidilir?

Rana By Topaz güzel manzarası ve keyifli ama şık ortamı ile hafta içi şirket gruplarına hafta sonu ise kutlama guruplarına oldukça uygun bir mekan. Ortadan paylaşımlı yenilen yemekler, rahat ortam, eğlenceye kayış vaat eden müzikler mekana grup olarak gitmenin daha keyifli olacağını söylüyor.


Ne Kadar Ödenir?

Rana by Topaz, özellikle eski tarzına göre önemli ölçüde makul fiyatlı bir mekan haline dönüşmüş. 100 TL den başlayan şarap menüsü. 35 TL den başlayan ve piyasaya göre nispeten uygun kokteyl menüsü. 23 TL lik mütevazi kalamar porsiyon fiyatı, (Revize 7.01.2018 kalamar porsiyon fiyatı 34 TL olmuş) ilk etapta misafiri üzmeyecek bir fiyat politikasına işaret ediyor. Hafta içi kişi başı 175 TL ortalama hesap beklentisi ile gidilecek mekanda, hafta sonu eğlencenin dozajına göre 200-250 TL lere çıkabilir. (Revize 7.01.2018 itibarı ile menüdeki %10 civarı fiyat artışını hesaba katılmalı) 


Rana Adres:  Ömer Avni Mh., İnönü Cad. No:50, 34427. Gümüşsuyu/Beyoğlu
Telefon: (0212) 249 10 01

Comments

comments

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.