Kapanan Mekanlar

Lebiderya Meyhane Beyoğlu (Kapandı)

lebiderya

2000’li yıllar, Beyoğlu’nun sosyal yaşamda parladığı zamanlardı. Nu Pera, Buz Markis, Anjelique, 360 gibi açılan önemli mekanlarla bölge gece hayatının tartışılmaz merkezi olmuştu. O dönem Kumbarıcıbaşı sokakta açılan Lebiderya, kaptan köşkü konumlu manzarası ve sıra dışı tarzı ile yerli ve yabancı bir çok Müdavim edindi. Şahane yarımada manzarasına karşı içki içilen oturma düzeni ile Lebiderya, dingin bir ortamda İstanbul’un keyfini yaşamak için yaratılmış özel bir mekandı. Mekan bu yıl, yabancı turistin azalması ve değişen misafir tercihleri ile, tarzında sönemli bir değişime gitti. Eski Lebiderya’dan manzaraya karşı oturma düzeni ve özel kokteyllerini tutan mekan, meyhane temalı Anadolu mutfağı üzerine bir konseptle karşımıza çıktı.

Güncelleme (05.08.2020) Lebiderya kapandı

Lebiderya Meyhaneyi 5 klasik sorumuzda derinlemesine inceleyelim

lebiderya

Ne yenir, Ne içilir?

Genelde bir mekanın konseptinde bu derece radikal değişikliğe gitmesi oldukça riskli bir durumdur. Ancak Lebiderya aynı Rana by Topaz’da olduğu gibi bu dönüşümü başarıyla uyguladı. Son dönem Türk mutfağının yükselişte olması da, bu değişimi mantıklı kılan ve kolaylaştıran bir etken oldu. Zira eğlencenin ve meyhane mutfağının birlikte olduğu genel adıyla “Yeni Nesil Meyhane” olarak anılan mekanlar, son dönemin popüler tarzı olmuş durumda.

lebiderya

A La Carte Menü

Lebiderya Meyhane, coğrafyanın sunduğu lezzetlerden üzerine küçük dokunuşlar yaparak, iş yapar bir menü oluşturmuş. A la Carte seçimde, Badem ve Köy Yoğurtlu Taze Kabak ve Tahanli Leb-i Derya Köz Patlıcan denenemsi gereken soğuk başlangıçlardan. Ünlü Ermeni mezesi Topik, Madam Nazenin usulü yapılıyor. Ara sıcaklar da ise Izgara Bütün Ayvalık Kalamarı (yerli) ve Yufkada Izgara Keçi Peyniri ön plana çıkan tabaklar arasında. Meyhane mutfağında genellikle ana yemek sunulmasa da Lebiderya’nı menüsünde Mürdüm Erikli Kuzu Karski Şiş ve Boğaz Kebabı (beğendili) gibi 2 sağlam seçenek bulunmakta. (Turist de düşünülmüş)

lebiderya

Fix Menü

Lebiderya’nın Fix menünün (Fiyatlara aşağıda değiniyoruz) içerisinde ki ara sıcaklar Paçanga ve Kuzu Yaprak ciğer olarak belirlenmiş. Yerli içkinin gece yarısına kadar dahil olduğu bu menüde ana yemek olarak ise, Meyhane Köftesi ve İstavrit seçenekleri sunuluyor. Mekanın eleştiriye konu olabilecek taraflarından birisi ise, spesiyal tabakların bir çoğunun fix menüde yer almaması olarak ifade edilebilir. Açıldığı ilk zamanlardan beri mekanın sahip olduğu kokteyl kültürü, değişen konsept içerisinde kendine yine yer bulmuş.

Ne zaman gidilir?

Lebiderya Meyhane, haftanın 7 günü 12:00-00:00 arası hizmet veren bir mekan. DJ müziğinin ağırlıklı 80-90’lardan olduğu ve ritmin arttığı Cuma ve Cumartesi geceleri kapanış saati biraz daha ilerki saatlere doğru taşınıyor. 6 ve 7. Katlar olarak hizmet veren mekan, yazları merdiven ile çıkılan 20 kişilik özel “kaptan köşkü” olarak anılan açık bölümünü hizmete açıyor. Kış ayları özellikle öğleden sonraları güneş batmadan mekana gidip, manzaraya karşı erken yemek oldukça mantıklı bir seçenek iken günlerin uzadığı yaz döneminde, mekana geliş saatleri biraz ileri zamanlara taşınabilir. Lebiderya’nın manzaraya karşı oturma düzeni olan bar bölümü ise mekanın açık olduğu tüm saat dilimlerinde oldukça keyifli.

lebiderya

Ne giyilir?

Lebiderya Meyhane, manzaranın baş rolde olduğu, sade dekore edilmiş bir mekan olarak tanımlanabilir. İçerisinde bulunduğu yüksek tavanlı binanın tarihi dokusuna sadık kalınarak meyhane çağrışımlı aksesuarlarla dekore edilmiş olan giriş katı bohem çizgilere sahip. Mekanın 7. katı ise daha modern bir tarzda dekore edilmiş, beyaz örtülü masalardan ve bol bitkiyle donatılmış sadeliğin hakim olduğu bir mekan. Meyhane sıcaklığı da hesaba katılırsa mekanın birincil giyim kodu Spor/Şık olarak şekilleniyor. Lebiderya Meyhane’nin olduğu Kumbaracıbaşı yokuşunun oldukça dik olması ve mekanın biraz aşağıda kalması sebebi ile seçilecek ayakkabıya dikkat.

lebiderya

Kim kim gidilir?

Lebiderya Meyhane, ortaya paylaşımlı yemekleri, keyifli müzikleri ve ilerleyen saatlerde hızlanan müziği ile tek mekanda işi bitirmeyi seven kutlama grupları için çok uygun bir mekan. Manzara ve şık atmosfer, Lebi Derya Meyhane’yi özel gece yemekleri için de iyi bir alternatif olarak kılıyor. Meyhane mutfağına ve mezeye özel ilgisi olan biriyseniz veya böyle bir misafiriz varsa deneyim odaklı bir yemek içinde mekan tercih edilebilir. Tabi manzaradan dolayı yurt dışından gelen misafiri götürmede de mekan ideal bir ortam sunduğunu eklemek lazım.

lebiderya

Ne kadar ödenir?

5-10 senelik mekanları klasik olarak saydığımız İstanbul’da, meyhane konseptine dönen 2 köklü mekandan biri olan lebiderya fiyat politikasını ilk etapta mütevazi tutmuş. Soğuk başlangıçları 15-19 TL olarak fiyatlandığı mekanın, spesiyal sıcaklarından Izgara Bütün Ayvalık Kalamar 65 TL, Mürdüm Erikli Kuzu Karski Şiş 74 TL’den servis ediliyor. A La Carte seçim ile mekan, kişi başı ortlama 200 TL civarı bir hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir. Lebiderya’da limitli içkinin de dahil olduğu Fix menü ise 175 TL’den sunuluyor.  

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."