Beyoğlu-Karaköy

İstihkak Karaköy (Kapandı)

istihkak

Mekan 2018 Aralık ayı itibarı ile kapandı

Karaköy bölgesi düşünüldüğü gibi gece hayatının merkez noktası olma konsunda henüz bekleneni veremesede, açılan nitelikli restoranları ile dikkat çekiyor. Bölgede, istikrarlı mekan Karaköy Lokantası, şık Mürver ve popüler modern meyhane Duble Meze’de sonra İstihkak Karaköy isminde yeni bir mekan açıldı. Yaş ortalamasının daha yüksek olduğu ve Karaköy’deki curcunadan ayrışmış olan Fransız geçidinde açılan İstihkak, meyhane temalı Anadolu mutfağı üzerine bir lokanta. İstihkak Karaköy, pasajın atmosferine uyumlu olacak şekilde, modern çizgiler kullanarak dekore ettiği mekanında yöresinden temin edilen ürünlerden yapılan özel lezzetleri sunuyor. Yüksek tavanınlı ferah iç mekanın yanında, pasaj kısmında da oturulan İstihkak’da açıkçası Paris’de bir meyhanede oturuyormuş gibi hissediyorsunuz.

Aşağıda mekanı 5 klasik sorumuzda incelemeye alıyoruz.

istihkak

Ne Yenir Ne İçilir?

İstihkak Karaköy’ün yaratıcıları yeme-içme sevdalısı ve misafir ağırlamaktan mutluluk duyan kişiler. Mekan sahibi Murat Akyer’in eşi Nursel Ergin televizyonda yemek programı olan ünlü bir sima.  Restoranın menüsü, çiftin zaman içerisinde sevdikleri lezzetlerin bir derlemesi olarak Nursel Ergin tarafından özgün dokunuşlarla oluşturmuş. İstihkak, ortaya paylaşımlı yemekleri olan samimi atmosfere sahip ve özellikle haftasonları akşamın eğlence ile de birleştiği bir meyhane-lokanta alarak tarif edilebilir. Öğle servisinde de açık olan mekana, özellikle el yapımı Tepsi Mantı ve Çıtır Mantı’sı için çevre işyerlerinden gelen birçok müdavimi mevcut.

istihkak

İstihkak’ın meze ve ara sıcak ağırlıklı olan menüsündeki birçok ürün kendi yöresinden temin ediliyor. Restoranın kullandığı salça ve baharatlar Antep’den, Sade yağ Urfa’dan, Izgara peynir Kıbrıs, Eritme peynir Antakya, tereyağ ise Rize’den geliyor. Ön plana çıkana lezzetlerine gelecek olursak, başlangıçlardan Cevizli Biber, Buğday Cacığı ve ve Zeytin Peyvaz’ı mekana özgü lezzetler. Ara sıcak olarak verilen Saç Oruğu, Ağzı Açık ve İstihkak Lahmacun denenmesi gerekenlerden. Ana yemek olarak tazeliğine göre mevsim balığı, ve İstihkak Tava servis ediliyor. Fix bir menüsü de olan mekanda (aşağıda fiyatlara değineceğiz) tatlı olarak Tahinli Cevizli Çıtır Kabak ve Antakya Künefesi tercih edilebilir.

istihkak

Ne Zaman Gidilir?

İstihkak Karaköy, Pazartesi hariç, haftanın 6 günü 11:30-00:00 arası açık bir mekan. Öğle servisi ile birlikte aktif olan restorana akşam saatine kadar keyifli bir lokanta konseptinde devam ediyor. Akşam meyhane düzeni alan İstihkak’da, canlı müzik olan Cuma ve Cumartesi akşamları kapanış saati 02:00’ye doğru uzanıyor. Restoranın 40 kişilik iç oturma alanı, özellikle canlı müzik olan (hafta içi de önceden talebe göre konabiliyor) gecelerde yemekli-eğlenceli kompak bir meyhaneye dönüyor. Fransız geçidindeki mekan, Kemankeş caddesi tarafından araç ile gelindiğinde, düz ayak olarak 20 metrelik bir yürüyüş mesafesinde.

istihkak

Ne Giyilir?

İstihkak Karaköy, içerisinde bulunduğu Fransız Geçidi’nin ruhuna uygun bir şekilde dekore edilmiş.  Mavi tonun kullanıldığı, yüksek tavanlı mekanın yuvarlak mermer masalarında sanki Paris’de bir braserrie’de oturuyor gibi hissediyorsunuz. İstihkak’ın, dekorasyonunda kullanılan Parizyen çizgilerin yanında, Anadolu çağrışımlı aksesuarlar kullanarak mekanın meyhane ruhu tamamlanmış. Karaköy’de gündüzleri de faal olan mekana, gün içi Spor ve Spor/Şık giyim tarzı ile gidilebilir. Akşamları ise butik bir meyhaneye dönüşen mekan Spor/Şık ve hatta Chic & Sexy tarzı bile kaldırıyor.

istihkak

Kim Kim Gidilir?

İstihkak Karaköy, özgün yemeklerini, keyifli müzikler eşiliğinde, hoş bir atmosferde sunan bir mekan. Restoranın ortaya paylaşımlı yemekleri, hafta içi iş çıkışı arkadaşlarla keyifli bir ortamda samimi dost masaları kurmak için uygun bir atmosfer sunuyor. İstihkak, menüsü, müzik ve atmosferi ile kutlama grupları için de uygun bir ortama sahip. Ayrıca restoranın mutfağımızdan birçok geleneksel örneği sunuyor olması, yabancı misafir ve deneyim odaklı bir ziyaret için da mekanı oldukça mantıklı kılıyor.

istihkak

Ne Kadar Ödenir?

İstihkak Karaköy, yöresel malzemelerden yaptığı lezzetleri sunan anadolu mutfağı üzerine bir lokanta-meyhane. Hafta içi genelde A la Carte menü üzerinden seçilen mezeler 14-20 TL arası fiyatlanıyor. Ara sıcaklardan Beyin Kızartma 22 TL, İstihkak Lahmacun 13 TL’den servis ediliyor. Çıtır Mantı’nın 28 TL’den servis edildiği mekan, öğle servisinde kişi başı ortalama 40 TL, akşam içkili bir yemekte ise 120 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir. Canlı müzik olan hafta sonlarında ise mekanın isteğe göre sunduğu, spesiyallerin ve limitsiz içkinin de dahil olduğu kişi başı 200 TL’lik bir fix menüsü bulunmakta.

İstihkak Karaköy Adres: Kemankeş KaraMustafaPaşa Mahallesi Kemankeş Caddesi Fransız Geçiti C-blok 53/6 Karaköy
Telefon: 0533 150 70 73

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.