Müdavimlist

Hacımemiş Kendine Has 3 Mekan

İçerisinde onlarca irili ufaklı restoran, bar ve gece kulubü bulunan Alaçatı’nın alt tarafındaki Hacımemiş mahallesi, bir nebzede olsun curcunadan kaçış için iyi bir alan durumunda. Mahalledeki eski Rum evleri son dönem dokusu bozulmadan, restoran ve şık butiklere çevrilmişti. iç kısımları, açık mutfaklı ve şömineli olarak dizayn edilmiş yüksek tavanlı bu binalar, butik bir restoran yapmak için biçilmiş kaftan. Hacımemiş mekanları, arnavut kaldırımlı sokaklarında oturup bölgenin büyülü atmosferini yaşamak için ideal bir ortam sunuyor. Ancak bölgenin sadece yaz sezonuna sıkışmış takvimi, ziyaretçi açısından deneyimi sınırlayan, işletmeler açısından da maliyetleri baskılayan bir durum oluşturuyor.

Aşağıda, mahallede kendine has tarzlarıyla ön plana çıkan 3 keyifli Hacımemiş restoranı bulunmakta.

Kapari Bahçe

Kapari Bahçe, son dönem iyiden iyiye popülerleşmesiyle beraber bulunduğu alanı, merkez noktası haline gitirdi. Tamamı açık alandan oluşan restoranın, ağaçlarla kaplı iç tarafı ve sokağa atılmış masalarında otururken bölgenin enerjisini tam anlamıyla yaşıyorsunuz. Öğle ve akşam servisi için 2 ayrı menüsü bulanan Kapari Bahçe, Türk mutfağından da seçmelerin bulunduğu bir Akdeniz mutfağı restoranı. Yaz sezonu öğle sıcağında mekanı tercih etmek biraz zorken, akşam için ise yer bulmak için önceki tarihlerden rezervasyon yapmak gerekiyor.

kapari bahçe

Kapari Bahçe

Yunan mutfağı etkisinin oldukça fazla hissedildiği Kapari bahçe’de Musakka ve Karides Saganaki ön plana çıkan tabaklardan. Kokoreçin son dönem popülerleşip bir çok restoranın menüsüne girmesine Kapari bahçe’de kayıtsız kalmamış. Soğuk başlangıçların (mezelerin) çok fazla yer tutmadığı menüde, imza ara sıcak ve ana yemekler hemen göze çarpıyor. Özellikle kırmızı et seçeneklerinin oldukça fazla olduğu restoranda, kırmızı ağırlıklı geniş sayılabilecek bir şarap menüsü mevcut. Kapari Bahçe’de, ara sıcaklar 34-55 TL arası fiyatlanırken, ana yemekler 52-120 TL olarak menüdeki yerini almış. Restoranda bir akşam yemeği deneyimi için , kişi başı ortalama 250 TL harcama düşünülebilir.

Lokal 41

Lokal 41, bölge ruhunun en iyi hissedildiği alan olan alt taraftaki meydanda tipik bir Hacımemiş mekanı olarak hizmet veriyor. Arka tarafındaki keyifli bahçesi, açık mutfağı ve şömineli salonuyla mekan, 4 mevsimi de ayrı keyifle yaşatıyor. Adında anlaşılacağı gibi Lokal 41 oluşturulurken, yılın tamamı bölgede yaşayan lokallerin de ayak alışkanlığı olacak şekilde düşünülmüş. Mekanın en ön plana çıkan tarafı ise, işletmecisi Tülin Hanım’ın uzun süre iyi restoranlarda çalışmış bir meze şefi olması denebilir.

Lokal 41

Tam bir şef restoranı olarak tanımlayacağımız Alaçatı Lokal 41, meze ve ara sıcak üzerine olan menüsü ile meyhane mutfağının inceliklerini ortaya koyuyor. Tamamı Tülin Hanım’ın kendi tarifleri olan mezelerin, malzemeleri yöresel olarak temin ediliyor.  Ön plana çıkan bazı mezeleri, Kurutulmuş domatesden Cunda Mezesi, Safranlı Fava, Carpacio Levrek olarak sayabileceğimiz mekanın, Ciğer Saganaki’si de denenmesi gereken lezzetlerden.

Özel Sunulu Aclı Atom, Lokal 41

Özel Sunulu Aclı Atom, Lokal 41

Meze fiyatlarının 20 TL’nin biraz üzeri fiyatlandığı Lokal 41’de, ara sıcaklar 40-60 TL arası olarak menüdeki yerini almış. 70’lik rakının 200 TL üzeri açıldığı mekan, Alaçatı’daki çoğu işletme gibi pek mütevazi fiyatlara sahip değil. Mekan ayrıca keyifli arka bahçesinde Pişi ve Otlu Akıtma gibi özel lezzetlerin olduğu bir kahvaltı servisi de vermekte. Kişi başı 50 TL olarak fiyatlanan kahvaltıda yöresel ürünler, serpme olarak servis ediliyor, Lokal 41’de bir akşam yemeği deneyimi için, kişi başı ortalama 250 TL harcama düşünülebilir.

Lokal 41 Bahçe

Lokal 41 Bahçe

Eflatun Alaçatı

Kapari Bahçe’nin karşısında olan, mekan yoğunluğunun en çok olduğu mini meydandaki Eflatun, iç mekanı ve sokağa attığı masalar ile keyifli bir Hacımemiş Restoranı. Mekan, İzmirlilerin sevdiği usul olan, başlangıçta mezelerin olduğu ama sonrasında birden dünya mutfağına dönen tarzda bir restoran. Hacımemiş’de yaygın olarak görülen masa üzerinde sergilene mezeler ile başlanan yemeğe, menüdeki dünya mutfağından a la Carte seçim ile devam ediliyor.

eflatun

Eflatun, Alaçatı

Mezelerin 16 TL olarak servis edildiği Eflatun’da porsiyonların ufakçana olduğu gözden kaçmıyor. Bu durumu Ege insanı, “mezenin doymak için değil altlık olarak alınması lazım” düşüncesi ile ifade ediyor. Ana yemek seçeneklerinde deniz mahsullü makarnaların ve kabukluların dikkat çektiği menüde, kalamar ve ahtapotun farklı şekillerde pişirildiği ara sıcak seçenekleri mevcut. Menüde rakı bulunmayan ancak servis edilen Eflatun’da şarap şişe fiyatları 110 TL’den başlamakta. Deniz Mahsüllü Spagetti 65 TL’den servis edilirken, ara sıcaklar 40 TL civarı fiyatlanmış. Eflatun Alaçatı’da bir akşam yemeği deneyimi için , kişi başı ortalama 2oo TL harcama düşünülebilir.

Eflatun Alaçatı’nın lezzetli Roka-Domates salatası

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.