Beyoğlu-Karaköy Meyhane

Dem Meyhane

dem

Eğlence ve yeme-içme dünyasının merkezi olması beklenen Karaköy bölgesi, git gellerle de olsa bu iddasını sürdürme eyleminde. Son haliyle Tophaneye yakın bölüm, Galataport ve Perşembe pazarı olmak üzere 3 bölgeye ayrılabilecek Karaköy’de, mekan profilleri de kendi kitlesine göre şekilleniyor. Son dönemlerde ise, lokallerin en çok ilgi göstermeye başladığı taraf Perşembe pazarı olmuş durumda. Bu bölgedeki mekanlar arasında Dem Meyhane, yakaladığı istikrar ile dikkat çekiyor. Dem Karaköy, etkileyici manzarası, samimi ortamı ve meyhane mutfağından lezzetleri ile Müdavim mekanı olmayı başaran nadir mekanlardan.

dem meyhane

Gündüzleri hırdavatçılara ev sahipliği yapan tarihi binalar ile kaplı Perşembe pazarı, akşam olduğunda kapanan kepenklerdeki grafitiler ile ayrı bir havaya bürünüyor. Şehrin tarihi dokusunu çok  iyi yansıtan bu bölgenin birgün, speakeasy barlar ile dolacağı hayaline karşın, şimdilik hareketin sahil tarafından başladığını belirtmek lazım. Bu hareketin öncülerinden olan Dem Meyhane, 4 katlı binasında meyhane mutfağının klasikleri ile misafirlerini ağırlıyor. Başlangıçlardan Girit Ezme, Levrek Marin, Muhammara gibi klasiklerin yanısıra İsli Kalamar, Ada Güzeli gibi kendi dokunuşları ile sundukları mezeler mevcut. Ara sıcak ve ana yemek mefhumunun iç içe geçtiği meyhane mutfağından, Cunda Böreği, Patlıcanlı Karides ve Yaprak Ciğer denenmesi gerekenlerden.

dem meyhane

Karaköy balık pazarına 100 metre mesafede bulunan mekan özellikle sezonda taze mevsim balıkları sunuyor. Manzaranın odak noktada olduğu, sohbet müziği çalan (yenin nesil meyhane kafasına girmeyen) Dem Meyhane’nin, kendisini keşfeden keyifli de bir kitlesi var. Masaları her açıdan manzaraya hakim olan, haftanın 7 günü açık olan mekana rezervasyon ile gitmekte fayda var. Mekanın girişinde açılan kardeş işletme Fanus ise hafif atıştırmalıklar ve bira eşliğinde sokağın ruhunu yaşamak isteyenlerce tercih edilebilir.

Dem Meyhane Adres: Azapkapı, Fermeneciler Cd. No:9, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0534) 582 64 44

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.