Beyoğlu-Karaköy Brasserie-Bar

Cronton Teras

Sirkeci, Sultanahmet ve Kapalıçarşı kısaca şehrin “old town” kısmı birçok lokalin pek uğramadığı, turistik mekanlardan oluşan bir bölge konumunda. Her ne kadar tarihi dokusu yerli veya yabancı ziyaretçilerini büyülese de nitelikli mekan sayısının azlığı bölgenin popülerleşmesine engel olan unsurlardan. Ancak yine de son zamanlarda özellikle Sirkeci başta olmak üzere tarihi yarımadada bir mekan hareketliliği olduğu göze çarpıyor. Bunların arasında ikonik tasarımı ile dikkat çeken Cronton Hotel’in terasında yer alan Cronton Teras dikkat çekenler arasında geliyor.

cronton

Cronton Teras haftanın 7 günü 11:00-000:00 arası hizmet veriyor. 1911 yılında yapılan 1.Vakıfhan binasında bulunan mekan, tüm gün hareketli bir teras bistrosu olarak karşımıza çıkıyor. Zira beyaz örtülü yuvarlak masaları, ferforje oturma grupları ve butik şarap kavıyla tarihi bölgede izole bir Fransız bistrosu atmosferi sunuyor. Mekanın diğer bir keyifli tarafı ise genelde Pera bölgesinden gördüğümüz tarihi yarı adama manzaranın tersten karşımıza çıkması kuşkusuz. Cronton Teras’ın menüsü ise imza kokteyller, ortaya paylaşıma uygun lezzetler ve kırmızı et ağırlıklı ana yemeklerden oluşuyor.

cronton

Güne serpme kahvaltı ile başlayan mekanda, gronola ve yumurtalı kahvaltı tabağı seçenekleri bulunmakta. Başlangıçlardan Dana Carpaccio, Kuşkonmazlı İstiridye Mantarı ve Prinç Topları ön plana çıkanlardan. Peynir tabağı gibi seçeneklerinde olduğu menüde Cronton Burger ve Spagetti Di Mare denemesi gerekenlerden. Ana yemeklerden ise Dana Kaburga Konfit, Teriyaka Soslu Somon Izgara imza tabaklardan. Barında klasik kokteyllerin yanısıra imza kokteyllerin de olduğu Cronton Teras, tarihi yarımadanın dokusunu yaşamak için ideal mekanlardan.

cronton

Adres: Hobyar, Şeyhülislam Hayri Efendi Cd. No:5, 34112 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 556 47 20

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.