Balıkçı Bodrum Müdavimlist

Bodrum Balıkçıları

miços

Bodrum balıkçıları oldukça meşhurdur. Özellikle Gümüşlük ve Türkbükü arasında, ünlü olmuş, oldukça fazla sayıda balık restoranı bulunmakta. En fazla sayıda Balık restoranın olduğu Yalıkavak balıkçılarını ise buraya tıklayarak okuyabilirisiniz.  Bu yazıda incelenen 4 balık restoranın ise ortak bir özelliği var. Bilinçli olarak seçilmiş olan bu mekanların tümü Bodrum’un yerlisi tarafından işletiliyor. Orijinal mezeler, iyi pişirilmiş balık ve doğal bir ortam da yemek için, lokal insanların işlettiği restoranların tercih edilmesi, kuşkusuz deneyim kalitesinin arttıracaktır. Bu anlamda Bodrum ile özdeşleşen 2 restoran tipi olan kahvaltıcı ve balıkçıda yerel mekan seçimini destekliyoruz.

Bodrum balıkçıları

Aşağıda hoş atmosfere sahip, makul fiyatlı ve Bodrum’un yerlisi tarafında işletilen en iyi Bodrum balıkçıları bulunmakta.

Miços Yalıkavak

Ahtapotun bacakları gibi hepsi ayrı güzel koydan oluşan Yalıkavak’ta Tilkicik koyu, son dönem açılan popüler mekanları ile oldukça dikkat çekiyordu. Tilkicik koyunda balık restoranı alternatifi olarak karşımıza çıkan Miços Yalıkavak ise yerlisi tarafından işletilen doğal ve sempatik bir işletme. Bodrum denince akla ilk gelen restoran tipi olan balıkçılar, Ege kültürünün lezzetlerini tatmak adına ideal mekanlar. Miços Yalıkavak, yerlisi tarafından işletilen bir balıkçı olarak orijinal mezeler ve usulüne uygun bir balık yemeği deneyimi yaşamak için biçilmiş kaftan.

miços

Restoranın işletmecisi Ali Dinçer balıkları, Yalıkavak balıkçı kahvesinden günlük olarak temin ediyor. Pişirme aşamasında ise balıklar canlı ateşte, kurutulmadan, usulüne uygun olarak servis edilmeye hazırlanıyor. Mutfağının başında Şef Leviz Karataş’ın olduğu Miços’da, Ahtapot ve Kalamar’da yerli üründen yapılıyor. Mekanın kendine özgü ara sıcakları ise, İstiridye Mantarı, Balık Simidi ve Karides Şeker olarak sayılabilir. Doğal ürünlerin usulüne uygun hazırlanıp sunulduğu balıkçıda, içki dahil kişi başı 200-300 TL arası çıkmak mümkün.

En Son güncelleme: 15.04.2021
Miços Restoran Adres: Tilkicik cad. Çankaya sok. No:5 Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: 0532 226 11 85
miços

Miços Yalıkavak

Balıkçı Hasan’ın Yeri Yalıkavak

Bodrum yarımadasının en kuzeyi olan Yalıkavak, ahtapot şeklindeki koyları, harika doğası ve tepelerden izlenmeye doyulmayan panaromik manzarası ile 90’lı yıllar itibari ile popülerleşmeye başladı. Bölgenin bakirliği ve güzelliği birçok sanatçı ve iş adamının yaz-kış yaşamak için yaptırdığı şahane evlerle de adından söz ettirdi. Yalıkavak ile özdeşleşen diğer bir konu da kuşkusuz yerlisinin işlettiği deniz kenarındaki balık lokantalarıdır. Çökertme caddesi boyunca denize paralel uzanan balık restoranlarından Balıkçı Hasan’ın Yeri aralarındaki en eski 2 taneden birisi. Doğma büyüme Yalıkavak’lı olan Hasan Açık restoranı o zamanki adıyla Deniz restoran olarak 1987 yılında açmış ve o tarihten bu yana aile bireyleri ile birlikte restoranı işletmekte.

hasan

Balıkçı Hasan’ın Yeri

Yalıkavak Balıkçı Hasan’ın Yeri, deniz kenarında, orijinal Ege mezeleri ile, taze ve usulüne uygun pişirilmiş balık yemek için oldukça uygun bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Restoranın kurucusu Hasan Açık, aynı zamanda ızgaranın başında balıkları pişiren kişi. Mekanın işletme ve misafir ağırlama bölümünü ise oğlu İbrahim Açık üstlenmiş. Anne Mehpare Hanımın reçeteleri ile yapılan mezelerden Kabak çiçeği kızartması, Sıcak Şevket’i Boston ve Kambili Fava her yerde deneyimleyeceğiniz restoranın spesiyal tabaklarından. Balık restoranı Hasan’ın Yeri, ürünlerini yerel üretici ve Bodrum pazarından temin ediyor. Yerli ve taze ürünülerin kullanıldığı restoranın Baby Kalamar ve Jumbo Karides Izgara ön plana çıkan ara sıcaklarından. Hasanı’ın Yeri kişi başı 250-350 TL fiyat aralığı beklentisi ile ziyaret edilebilir.

hasan

Hasan’ın Yeri Adres: Yalıkavak, Çökertme Cd. No:46, 48400 Bodrum/Muğla
Telefon: (0252) 385 42 42
En Son Güncelleme: 20.04.2021

Fenerci Restoran Gümüşlük

Bodrum balık restoranı denince, akla şüphesiz eski balıkçı kasabası Gümüşlük gelir. Yan yana restoranların sıralandığı bölgede otantikliğini hala koruyan mekanlar olduğu gibi, fiyatları şaşmış ve orijinalliği bozulmuş birçok restoran da mevcut. Gümüşülük’de 1979 yılından beri faal olan Fenerci Restoran, açıldığı ilk günden beri aynı elden, geleneksel bir aile işletmesi olarak misafirlerini ağırlıyor. İsmi Adalardaki Fenerlerin bakımını yapan dede Rauf Beyden gelen Fenerci, doğma büyüme Gümüşlük’lü olan baba-oğul İbrahim Bey ve Rauf Bey tarafından işletiliyor. Tarladan direk temin edilen ürünleri, usulüne uygun pişirilen deniz mahsulleri ve üzmeyen fiyatlarıyla, Fenerci Restoran gerçek bir Ege balıkçısı deneyimi için biçilmiş kaftan.

fenerci

Fenerci Restoran Gümüşlük

Gümüşlük çarşıya girer girmez sol tarafta, denize sıfır olan restorandan tavşan adasına doğru yürümek mümkün. Ege lezzetlerinden günlük olarak hazırlanan mezelerden, Kabak Çiçeği dolması ve Çörek otlu Patlıcan denenmesi  gereken lezzetlerden. Girit usulü yapılan Ahtapot Izgarası oldukça meşhur olan Fenerci Restoranın, taze ve kızgın yağda pişen Kalamarı yerli üründen yapılıyor. Levrek Simidin ve Karides mantının özel sunumlar ile servis edildiği restoranın, Dülger kemik üstü kavurması restoranın kendine özgü ana yemeği olarak tercih  edilebilir. Fenerci Gümüşlük kişi başı 250-350 TL fiyat aralığı beklentisi ile ziyaret edilebilir .

fenerci

Fenerci Gümüşlük

En Son güncelleme: 10.04.2021
Fenerci Restoran Adres: Gümüşlük Mahallesi, 48970 Bodrum/Muğla
Telefon: (0532) 450 3406

Zeytin Altı Geriş

Gümüşlük ve Yalıkavak arasındaki Geriş bölgesinde olan Zeytin altı ilk olarak kahvaltısı ile meşhur olmuş. Aslında restoranın sahibi Ertuğrul Bey küçük yaşlardan beri, öncesinde Gümüşlük’de, sonrasında Yalıkavak’da birçok meşhur balıkçıda çalışmış. İşletme sonrasında müşterilerinden gelen talep ile balık ve meze servisine başlamış. Zeytin altı birçok balıkçı gibi denize sıfır bir mekan değil. Ancak işletmenin yeşillikler ve çiçekler arasındaki bahçesi ve panoromik Yalıkavak manzara sunması, kendinizi masalsı bir ortamda hissetmenize sebep oluyor.

zeytin altı

Nesilden nesle, balık pişirmenin inceliklerini aktaran ege insanı, balığı kurutmadan tam kıvamında masanıza getiriyor. Zeytin altında balıkları pişirmesi erkekler, mezeler ise ailelerin kadın üyeleri tarafından yapılıyor. Dolayısı ile, Zeytin altı’na gittiğinizde ızgaranın başında Ertuğrul Beyi görmeniz pek de sürpriz bir durum değil. Mekana girdiğiniz andan itibaren tam bir ege ailesine misafir olmuşsunuz hissi uyanırken, bahçenin ve manzaranın büyüsüne kapılıyorsunuz. Zeytin altı ayrıca yemeklerde kullandığı birçok ürünü kendi bahçesinde üretiyor veya Bodrum’un yerlilerinden temin ediyor. Panoromik Yalıkavak manzarası eşliğinde Doğal, taze ve usulüne uygun balık ve mezeler yemek için Geriş’deki Zeytin altı tercih edilebilir. (kişi başı fiyat aralığı 200-300 TL)

En Son güncelleme: 20.04.2021
Zeytin Altı Adres: Erdemir Cad. 29/B, Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: (0252) 385 3876

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.