Balıkçı Müdavimlist

Bodrum 3 Balık Restoranı

fenerci
Yazan: Bora Sarısu

Bodrum balıkçıları oldukça meşhurdur. Özellikle Gümüşlük ve Türkbükü arasında, ünlü olmuş, oldukça fazla sayıda balık restoranı bulunmakta. Ancak malumunuz, yüksek içki, dengesiz deniz mahsulü fiyatları ve balık restoranına gitmenin lüks bir hareket olarak algılanması, restoranlarda yüksek hesaplar ödenmesine sebep olabiliyor. Aşağıda önereceğim 3 balık restoranın ortak bir özelliği var. Bilinçli olarak seçilmiş olan bu mekanların üçü de Bodrum’un yerlisi tarafından işletiliyor. Orijinal mezeler, iyi pişirilmiş balık ve doğal bir ortam da yemek için, lokal insanların işlettiği restoranları tercih etmek bu yazının ana fikri olacaktır.

fenerci

Fenerci Restoran Gümüşlük

Bodrum balıkçıları

Aşağıda Bodrum yarımadasının kuzeyinde hoş atmosfere sahip, makul fiyatlı ve Bodrum’un yerlisi tarafında işletilen 3 balık restoranı bulunmakta.

Zeytin Altı Geriş

Gümüşlük ve Yalıkavak arasındaki Geriş bölgesinde olan Zeytin altı ilk olarak kahvaltısı ile meşhur olmuş. Aslında restoranın sahibi Ertuğrul Bey küçük yaşlardan beri, öncesinde Gümüşlük’de, sonrasında Yalıkavak’da birçok meşhur balıkçıda çalışmış. İşletme sonrasında müşterilerinden gelen talep ile balık ve meze servisine başlamış. Zeytin altı birçok balıkçı gibi denize sıfır bir mekan değil. Ancak işletmenin yeşillikler ve çiçekler arasındaki bahçesi ve panoromik Yalıkavak manzara sunması, kendinizi masalsı bir ortamda hissetmenize sebep oluyor.

zeytin altı

Nesilden nesle, balık pişirmenin inceliklerini aktaran ege insanı, balığı kurutmadan tam kıvamında masanıza getiriyor. Zeytin altında balıkları pişirmesi erkekler, mezeler ise ailelerin kadın üyeleri tarafından yapılıyor. Dolayısı ile, Zeytin altı’na gittiğinizde ızgaranın başında Ertuğrul Beyi görmeniz pek de sürpriz bir durum değil. Mekana girdiğiniz andan itibaren tam bir ege ailesine misafir olmuşsunuz hissi uyanırken, bahçenin ve manzaranın büyüsüne kapılıyorsunuz. Zeytin altı ayrıca yemeklerde kullandığı birçok ürünü kendi bahçesinde üretiyor veya Bodrum’un yerlilerinden temin ediyor.

Panoromik Yalıkavak manzarası eşliğinde Doğal, taze ve usulüne uygun balık ve mezeler yemek için Geriş’deki Zeytin altı tercih edilebilir. (kişi başı fiyat 120-200 TL)

Zeytin Altı Adres: Erdemir Cad. 29/B, Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: 0252 385 3876

Balıkçı Hasan’ın Yeri Yalıkavak

Bodrum yarımadasının en kuzeyi olan Yalıkavak, ahtapot şeklindeki koyları, harika doğası ve tepelerden izlenmeye doyulmayan panaromik manzarası ile 90’lı yıllar itibari ile popülerleşmeye başladı. Bölgenin bakirliği ve güzelliği birçok sanatçı ve iş adamının yaz-kış yaşamak için yaptırdığı şahane evlerle de adından söz ettirdi. Yalıkavak ile özdeşleşen diğer bir konu da kuşkusuz yerlisinin işlettiği deniz kenarındaki balık lokantalarıdır. Çökertme caddesi boyunca denize paralel uzanan balık restoranlarından Balıkçı Hasan’ın Yeri aralarındaki en eski 2 taneden birisi. Doğma büyüme Yalıkavak’lı olan Hasan Açık restoranı o zamanki adıyla Deniz restoran olarak 1987 yılında açmış ve o tarihten bu yana ailenin fertleri ile birlikte restoranı işletmektedir.

hasan

Balıkçı Hasan’ın Yeri Yalıkavak

Yalıkavak Balıkçı Hasan’ın Yeri, deniz kenarında, orijinal Ege mezeleri ile, taze ve usulüne uygun pişirilmiş balık yemek için oldukça uygun bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Restoranın kurucusu Hasan Açık, aynı zamanda ızgaranın başında balıkları pişiren kişi. Mekanın işletme ve misafir ağırlama bölümünü ise oğlu İbrahim Açık üstlenmiş. Anne Mehpare Hanımın reçeteleri ile yapılan mezelerden Kabak çiçeği kızartması, Sıcak Şevket’i Boston ve Kambili Fava her yerde deneyimleyeceğiniz restoranın spesiyal tabaklarından. Balık restoranı Hasan’ın Yeri, ürünlerini yerel üretici ve Bodrum pazarından temin ediyor. Yerli ve taze ürünülerin kullanıldığı restoranın Baby Kalamar ve Jumbo Karides Izgara ön plana çıkan ara sıcaklarından.

hasan

Balık seçiminde ise konun uzmanı ve ızgaranın başında olan Hasan Bey’e danışarak taze ve sevdiğiniz balığı sipariş edebilirsiniz. Yalıkavak’ın köklü restoranı, Balıkçı Hasan’ın Yeri, uzun yıllarda oluşturduğu Müdavimlerini üzmeyecek bir fiyat politikası izliyor. 70’Lik rakının 280 TL olduğu mekanda, mezeler 15 TL civarı, Baby kalamar ise 60 TL olarak fiyatlanıyor. Deniz kısındaki restoran, keyifli bir akşam yemeği için kişi başı ortalama 150-200 TL arası hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir.

hasan

Balıkçı Hasan’ın İskelesi

Balıkçı Hasan’ın Yeri Adres: Yalıkavak Mahallesi, Çökertme Cd. No:46, 48400 Bodrum/Muğla
Telefon: 0252 385 42 42

Fenerci Restoran Gümüşlük

Bodrum balık restoranı denince, akla şüphesiz eski balıkçı kasabası Gümüşlük gelir. Yan yana restoranların sıralandığı bölgede otantikliğini hala koruyan mekanlar olduğu gibi, fiyatları şaşmış ve orijinalliği bozulmuş birçok restoran da mevcut. Gümüşülük’de 1979 yılından beri faal olan Fenerci Restoran, açıldığı ilk günden beri aynı elden, geleneksel bir aile işletmesi olarak misafirlerini ağırlıyor. İsmi Adalardaki Fenerlerin bakımını yapan dede Rauf Beyden gelen Fenerci, doğma büyüme Gümüşlük’lü olan baba-oğul İbrahim Bey ve Rauf Bey tarafından işletiliyor. Tarladan direk temin edilen ürünleri, usulüne uygun pişirilen deniz mahsulleri ve üzmeyen fiyatlarıyla, Fenerci Restoran gerçek bir Ege balıkçısı deneyimi için biçilmiş kaftan.

Fenerci Gümüşlük

Gümüşlük çarşıya girer girmez sol tarafta, denize sıfır olan restorandan tavşan adasına doğru yürümek mümkün. Ege lezzetlerinden günlük olarak hazırlanan mezelerden, Kabak Çiçeği dolması ve Çörek otlu Patlıcan denenmesi  gereken lezzetlerden. Girit usulü yapılan Ahtapot Izgarası oldukça meşhur olan Fenerci Restoranın, taze ve kızgın yağda pişen Kalamarı yerli üründen yapılıyor. Levrek Simidin ve Karides mantının özel sunumlar ile servis edildiği restoranın, Dülger kemik üstü kavurması restoranın kendine özgü ana yemeği olarak tercih  edilebilir.

reztoran

⬆️

Fenerci Gümüşlük Rezervasyon İçin Tıkla
fenerci

Fenerci Gümüşlük

Mezelerin 18TL, Kalamar ve Ahtapotun 50’den servis edildiği Fenerci Gümüşlükte, balık fiyatları günlük olarak değişiyor. Gümüşlük’teki mekan, spesiyallerin menüde olduğu, içkili bir yemekte kişi başı 150-200 TL arası hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir. Kumlar üzerinde, nefis manzara ile usulüne uygun lezzetleri tadarak Gümüşlük atmosferini yaşamak için Fenerci Restoran oldukça ideal bir tercih olacaktır.

Fenerci Restoran Adres: Gümüşlük Mahallesi, 48970 Bodrum/Muğla
Telefon: 0532 450 3406

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.