Balıkçı Bodrum-Çeşme Müdavimlist

Bodrum 3 Balık restoranı

Eren restoran
Written by Bora Sarısu


Bodrum balıkçıları oldukça meşhurdur. Özellikle Gümüşlük ve Türkbükü arasında, birçoğu ünlü olmuş, oldukça fazla sayıda balık restoranı bulunmaka. Ancak malum, yüksek rakı fiyatları, dengesiz deniz mahsulü fiyatları ve balıkçıya gitmenin bazı durumlarda lüks bir hareket olarak algılanması, restoranlar arası önemli fiyat farklarına sebep olabiliyor. Aşağıda önereceğim 3 balık restoranın ortak bir özelliği var. Bilinçli olarak seçilmiş olan bu mekanların üçü de Bodrum’un yerlisi tarafından işletiliyor. Orijinal mezeler, iyi pişirilmiş balık ve doğal bir ortam da yemek için, lokal insanların işlettiği restoranları tercih etmek bu yazının ana fikri olacaktır.


Galimera Gündoğan

Bodrum balıkçıları

Aşağıda Bodrum yarımadasının kuzeyinde hoş atmosfere sahip, makul fiyatlı ve Bodrum’un yerlisi tarafında işletilen 3 balık restoranı bulunmakta.

Zeytin Altı Geriş

#balıkçı

Gümüşlük ve Yalıkavak arasındaki Geriş bölgesinde olan Zeytin altı ilk olarak kahvaltısı ile meşhur olmuş. Aslında restoranın sahibi Ertuğrul Bey küçük yaşlardan beri, öncesinde Gümüşlük’de, sonrasında Yalıkavak’da birçok meşhur balıkçıda çalışmış. İşletme sonrasında müşterilerinden gelen talep ile balık ve meze servisine başlamış. Zeytin altı birçok balıkçı gibi denize sıfır bir mekan değil. Ancak işletmenin yeşillikler ve çiçekler arasındaki bahçesi ve panoromik Yalıkavak manzara sunması, kendinizi masalsı bir ortamda hissetmenize sebep oluyor.

Zeytin altı geriş

Nesilden nesle, balık pişirmenin inceliklerini aktaran ege insanı, balığı kurutmadan tam kıvamında masanıza getiriyor. Zeytin altında balıkları pişirmesi erkekler, mezeler ise ailelerin kadın üyeleri tarafından yapılıyor. Dolayısı ile, Zeytin altı’na gittiğinizde ızgaranın başında Ertuğrul Beyi görmeniz pek de sürpriz bir durum değil. Mekana girdiğiniz andan itibaren tam bir ege ailesine misafir olmuşsunuz hissi uyanırken, bahçenin ve manzaranın büyüsüne kapılıyorsunuz. Zeytin altı ayrıca yemeklerde kullandığı birçok ürünü kendi bahçesinde üretiyor veya Bodrum’un yerlilerinden temin ediyor.

Bodrum Zeytin altı

Zeytin altı’nın panaromik manzarası

Panoromik Yalıkavak manzarası eşliğinde Doğal, taze ve usulüne uygun balık ve mezeler yemek için Geriş’deki Zeytin altı tercih edilebilir. (kişi başı fiyat 80-120 TL)

Zeytin Altı Adres: Erdemir Cad. 29/B, Yalıkavak Mh. Bodrum                       Telefon: 0252 385 3876

Miços Restoran Yalıkavak

#balıkçı

Son dönem Yalıkavak’ın en çok popülerleşen koyu Tilkicik desek yanlış olmaz herhalde. X beach, La plaj gibi popüler plajların olduğu koyda, birçok lüks site de mevcut. Hatta Cihangir’deki ünlü gece kulübü Hazine’de yazlık mekanını Tilkicik koyuna açtı. Miços restoran ise tüm bu lüks ortamın içerisinde, mütevazi ama şık bir atmosferde, koydaki tek balık restoranı olarak hizmet veriyor. İşletmenin sahibi Ali Bey, yazımızın temasına uygun olarak Bodrum’un yerlisi. Aslına bakarsanız benim mekanı duymam, meşhur kahvaltıcı Havva ananın oğlu İlyas Bey’e “siz buranın yerlisi olarak balık yemeye nereye gidiyorsunuz?” sorusunu sormam ile oldu. Ve tabi bu doğru sorunun ödülü olarak, Miços restoranı keşfetmiş oldum.

Micos restoran

Yalıkavak Miços restoranın sahibi Ali Bey, Bodrum’lu bir işletmeci olarak Balığı nereden alıp, nasıl pişirip, sunacağını iyi biliyor. Restoranın en enteresan yanı ise, mezeleri sipariş üzerine o anda hazırlaması denebilir. Yani mezeler önceden hazırlanıp dolapta sergilenmek yerine, sipariş üzerene taze taze hazırlanıyor. Bu servis şekli, taze ve lezzetli mezeler çıkmasına sebep olsa da, aslında oldukça meşakkatli bir iş. Dolasıyla Miços restoran o gün kaç kişiye hizmet vereceğini bilmek için misafirlerinden rezervasyon ile gelmelerini rica ediyor. (Ali Beyin cebi 0532 226 1185)

micos-restoran-yalikavak

Miços restoran, Tilkicik koyunun en güzel yerinde

Kendiniz tam bir ege meyhanesinde hissedeceğiniz Miços restoran’ın, koyun tüm iddialı durumunda rağmen oldukça da makul fiyatları var. (kişi başı fiyat 80-120 TL) Hemen yan tarafındaki ünlü gece kulübü Hazine’de ortalama 300 TL ye çıkılacağı düşünüldüğünde fiyat net olarak ortaya çıkıyor.

Eren Micos restoran

Miços Restoran Adres: Tilkicik cad. Çankaya sok. No:5 Yalıkavak Mh. Bodrum         Telefon: 0532 226 11 85

Galimera Restoran Gündoğan

#balıkçı

Gündoğan denince akla gelen ilk mekanlardan olan Galimera, sabah kahvaltı servisi ile başlayan ve gün boyu iskelesinde beach club olarak hizmet veren bir mekan. Gündoğan koyunun en güzel yerlerinden birinde olan mekan, nüfusu sıkışık bölgede rahat edebilecek önemli iskelelerden. Akşamları ise Galimera’da şezlonglar kalkıyor ve iskele akşam yemeği için hazırlanıyor. Gün boyu dünya mutfağı olarak hizmet veren Galimera, akşamdan itibaren uzmanlaştığı konu olan balık restoranına dönüyor. İşletmenin sahibi Ömer Bey balık seçmeyi ve pişirmeyi oldukça seviyor. Öyle ki Gündoğan’da sabah yürüyüşü yaparken Galimera’nın önünden geçerseniz, Ömer Bey’i balık yerken görmeniz mümkün.

Galimera Gündoğan

İşletmenin toprak sahibi Ömer Bey ve oğlu Cengiz Bey’in başında durduğu Galimera, tam bir aile işletmesi. Akşam servisinin yapıldığı iskele, koyu oldukça güzel açıdan gören bir konumda. Gündoğan’ın çarşı bölgesinde olan balıkçılarda ki sıkışık oturma düzeni ise, Galimera için söz konusu bir durum değil. İşletmenin kendinizi özel hissettiren iskelesi, tam olarak romantik-şık olarak tanımlanabilecek bir ortam sunuyor. Taze balık, lezzetli mezeler ve romantik bir Gündoğan ortamı yaşamak istiyorsanız, Galimera bölgedeki en iyi balıkçı seçimi olacaktır. (Kişi başı fiyat 120-150 TL)


Galimera gündüzleri Beach Club olarak hizmet veriyor

Galimera gündüzleri Beach Club olarak hizmet veriyor

Gündoğan Galimera, ayrıca butik bir bodrum düğünü yapmak için de ideal bir mekan durumunda. Mekanın çevredeki diğer yapılardan bağımsız iskelesi özel davetler için biçilmiş kaftan.

Galimera Adres: Kızılburun Cad. Ganimer Mevkii Gündoğan Bodrum           Telefon: 0252 387 7012

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment