Balıkçı BODRUM-ÇEŞME Müdavimlist

Bodrum 3 Balık Restoranı

Eren restoran
Written by Bora Sarısu

Bodrum balıkçıları oldukça meşhurdur. Özellikle Gümüşlük ve Türkbükü arasında, ünlü olmuş, oldukça fazla sayıda balık restoranı bulunmakta. Ancak malumunuz, yüksek rakı ve dengesiz deniz mahsulü fiyatları ile, balık restoranına gitmenin ülkemizde fikren lüks bir hareket olarak algılanması, restoranlarda yüksek hesaplar ödenmesine sebep olabiliyor. Aşağıda önereceğim 3 balık restoranın ortak bir özelliği var. Bilinçli olarak seçilmiş olan bu mekanların üçü de Bodrum’un yerlisi tarafından işletiliyor. Orijinal mezeler, iyi pişirilmiş balık ve doğal bir ortam da yemek için, lokal insanların işlettiği restoranları tercih etmek bu yazının ana fikri olacaktır.

fenerci

Fenerci Restoran Gümüşlük

Bodrum balıkçıları

Aşağıda Bodrum yarımadasının kuzeyinde hoş atmosfere sahip, makul fiyatlı ve Bodrum’un yerlisi tarafında işletilen 3 balık restoranı bulunmakta.

Zeytin Altı Geriş

#balıkçı Gümüşlük ve Yalıkavak arasındaki Geriş bölgesinde olan Zeytin altı ilk olarak kahvaltısı ile meşhur olmuş. Aslında restoranın sahibi Ertuğrul Bey küçük yaşlardan beri, öncesinde Gümüşlük’de, sonrasında Yalıkavak’da birçok meşhur balıkçıda çalışmış. İşletme sonrasında müşterilerinden gelen talep ile balık ve meze servisine başlamış. Zeytin altı birçok balıkçı gibi denize sıfır bir mekan değil. Ancak işletmenin yeşillikler ve çiçekler arasındaki bahçesi ve panoromik Yalıkavak manzara sunması, kendinizi masalsı bir ortamda hissetmenize sebep oluyor.

zeytin altı
Nesilden nesle, balık pişirmenin inceliklerini aktaran ege insanı, balığı kurutmadan tam kıvamında masanıza getiriyor. Zeytin altında balıkları pişirmesi erkekler, mezeler ise ailelerin kadın üyeleri tarafından yapılıyor. Dolayısı ile, Zeytin altı’na gittiğinizde ızgaranın başında Ertuğrul Beyi görmeniz pek de sürpriz bir durum değil. Mekana girdiğiniz andan itibaren tam bir ege ailesine misafir olmuşsunuz hissi uyanırken, bahçenin ve manzaranın büyüsüne kapılıyorsunuz. Zeytin altı ayrıca yemeklerde kullandığı birçok ürünü kendi bahçesinde üretiyor veya Bodrum’un yerlilerinden temin ediyor.

Panoromik Yalıkavak manzarası eşliğinde Doğal, taze ve usulüne uygun balık ve mezeler yemek için Geriş’deki Zeytin altı tercih edilebilir. (kişi başı fiyat 120-150 TL)

Zeytin Altı Adres: Erdemir Cad. 29/B, Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: 0252 385 3876

Miços Restoran Yalıkavak

#balıkçı Son dönem Yalıkavak’ın en çok popülerleşen koyu Tilkicik desek yanlış olmaz herhalde. X beach, La plaj gibi popüler plajların olduğu koyda, birçok lüks site de mevcut. Hatta Cihangir’deki ünlü gece kulübü Hazine’de yazlık mekanını Tilkicik koyuna açtı. Miços restoran ise tüm bu lüks ortamın içerisinde, mütevazi ama şık bir atmosferde, koydaki tek balık restoranı olarak hizmet veriyor. İşletmenin sahibi Ali Bey, yazımızın temasına uygun olarak Bodrum’un yerlisi. Aslına bakarsanız benim mekanı duymam, meşhur kahvaltıcı Havva ananın oğlu İlyas Bey’e “siz buranın yerlisi olarak balık yemeye nereye gidiyorsunuz?” sorusunu sormam ile oldu. Ve tabi bu doğru sorunun ödülü olarak, Miços Restoranı keşfetmiş oldum. Micos restoran Yalıkavak Miços restoranın sahibi Ali Bey, Bodrum’lu bir işletmeci olarak Balığı nereden alıp, nasıl pişirip, sunacağını iyi biliyor. Restoranın en enteresan yanı ise, mezeleri sipariş üzerine o anda hazırlaması denebilir. Yani mezeler önceden hazırlanıp dolapta sergilenmek yerine, sipariş üzerene taze taze hazırlanıyor. Bu servis şekli, taze ve lezzetli mezeler çıkmasına sebep olsa da, aslında oldukça meşakkatli bir iş. Dolasıyla Miços restoran o gün kaç kişiye hizmet vereceğini bilmek için misafirlerinden rezervasyon ile gelmelerini rica ediyor. (Ali Beyin cebi 0532 226 1185)

micos-restoran-yalikavak

Miços restoran, Tilkicik koyunun en güzel yerinde

Kendiniz tam bir ege meyhanesinde hissedeceğiniz Miços restoran’ın, koyun tüm iddialı durumuna karşın, oldukça da makul fiyatları var. (kişi başı fiyat 120-150 TL) Hemen yan tarafındaki ünlü gece kulübü Hazine’de ortalama 300 TL ye çıkılacağı düşünülürse özellikle, fiyat farkı net olarak ortaya çıkıyor. Eren Micos restoran

Miços Restoran Adres: Tilkicik cad. Çankaya sok. No:5 Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: 0532 226 11 85

Fenerci Restoran Gümüşlük

Bodrum balık restoranı denince, akla şüphesiz eski balıkçı kasabası Gümüşlük gelir. Yan yana restoranların sıralandığı bölgede otantikliğini hala koruyan mekanlar olduğu gibi, fiyatları şaşmış ve orijinalliği bozulmuş birçok restoran da mevcut. Gümüşülük’de 1979 yılından beri faal olan Fenerci Restoran, açıldığı ilk günden beri aynı elden, geleneksel bir aile işletmesi olarak misafirlerini ağırlıyor. İsmi Adalardaki Fenerlerin bakımını yapan dede Rauf Beyden gelen Fenerci, doğma büyüme Gümüşlük’lü olan baba-oğul İbrahim Bey ve Rauf Bey tarafından işletiliyor. Tarladan direk temin edilen ürünleri, usulüne uygun pişirilen deniz mahsulleri ve üzmeyen fiyatlarıyla, Fenerci Restoran gerçek bir Ege balıkçısı deneyimi için biçilmiş kaftan.

Fenerci Gümüşlük

Gümüşlük çarşıya girer girmez sol tarafta, denize sıfır olan restorandan tavşan adasına doğru yürümek mümkün. Ege lezzetlerinden günlük olarak hazırlanan mezelerden, Kabak Çiçeği dolması ve Çörek otlu Patlıcan denenmesi  gereken lezzetlerden. Girit usulü yapılan Ahtapot Izgarası oldukça meşhur olan Fenerci Restoranın, taze ve kızgın yağda pişen Kalamarı yerli üründen yapılıyor. Levrek Simidin ve Karides mantının özel sunumlar ile servis edildiği restoranın, Dülger kemik üstü kavurması restoranın kendine özgü ana yemeği olarak tercih  edilebilir.

Fenerci Restoran Gümüşlük

Mezelerin 15 TL, Kalamar ve Ahtapotun 40’den servis edildiği Fenerci Gümüşlükte, balık fiyatları günlük olarak değişiyor. Gümüşlük’teki mekan, spesiyallerin menüde olduğu, içkili bir yemekte kişi başı 120-170 TL arası hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir. Kumlar üzerinde, nefis manzara ile usulüne uygun lezzetleri tadarak Gümüşlük atmosferini yaşamak için Fenerci Restoran oldukça ideal bir tercih olacaktır.

Fenerci Restoran Adres: Gümüşlük Mahallesi, 48970 Bodrum/Muğla
Telefon: 0532 450 3406

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.