Gastro Sözlük Klasik kokteyller Kokteyl Sanatı

Bloody Mary Kokteyl Nasıl Yapılır?

Bloody Mary kokteyl
Written by Bora Sarısu

1911 yılı, şükran gününde açılan Paris’de ki Harry’s New York Bar içki ve kokteyl kültüründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle Amerika’da içki yasağının olduğu 1920-1933 yılları arasında, ülkelerini ve kokteyl içmeyi özleyen Amerikalılar için buluşma yeri olmuştur Harry’s bar. Bloody Mary kokteyl Paris’de ki bu barda, barmen Fernand Petoit tarafından 1921 yılında yaratılmıştır. Barmen Petoit, devrimden kaçan rusların bolca getirdiği votkayı tatsız bulup, Amerikalılar tarafından tanıştırıldığı, kutulanmış domates suyu ile eşit oranda karıştırmış ve ilk Bloody Mary’nin temellerini atmıştır.İlk bulunduğu dönemde Bucket of Blood ismiyle anılan kokteyl, barmen Petoit’in, New York’ta ki ünlü Saint Regies otelin barına taşınmasıyla ile birlikte, New York’da ünlenmeye başlamıştır. Yeni kıta da bulduğu soslar ile zenginleştirdiği kokteyl, Amerikalılar tarafından “ertesi gün ayılma içkisi (after drink)” olarak Red Sniper ismiyle anılmaya başlanmıştır. Çevre barlarda hızla yayılan kokteyl, eli kanlı İngiltere kraliçesi 1. Mary den alınan ilham ile son adı olan Bloody Mary ismini almıştır.

Aşağıdaki video da kokteylin tarifini yapan Cevat Yıldırım’ın belirttiği üzere, ertesi gün, toparlama içkisi olarak içilen Bloody Mary kokteyli, diğer kokteyllere göre daha düşük oranda alkol kullanılarak yapılmalıdır.

Bloody Mary Kokteyl Tarifi:

3 cl votka

8 cl domates suyu

2,5 cl limon suyu

3 damla worcestershire sosu

3-4 damla acı sos (Tabasco)

Kereviz tuzu

Yaban turbu püresi (Horseradish)

Tuz ve karabiber

Cevat Yıldırım’ın Bloody Mary tarifini, aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment