Müdavimlist Yunanistan

Atina Mekanlar

Mai Tai

Atina kültür ve tarih severlerin yanısıra yeme-içme ve eğlence tutkunlarının da en önemli destinasyonlarından. Senede 35 milyon turistin ziyaret ettiği şehir her milleten ziyaretçi alıyor. Ancak Atina’nın bizim için yeri elbet bir Amerikalı turist ile aynı değil. Komşumuz ile çok sayıda ortak noktamız olması sebebiyle yapılan ziyaretlerde Yunanistan kentleri bize ayrı bir deneyim vaat ediyor. Adeta farklı bir dinde ve batılışmış halimizin aynadaki yansımasına benzeyen bu deneyim, çok sayıda insanımızı Yunanistan müdavimi yapmış durumda. Aşağıda ise başkent Atina mekanlar deyince en karakteristik olanları sıraladık.

Atlantikos Psiri

Atlantikos Fish Restaurant

Kolonaki Mekanlar

Kolonaki Atina’nun en kalbur üstü bölgelerinden birisi olarak bizim Nişantaşı’na biraz benziyor. Yaş ortalamasının yüksekliğinden de teyit edileceği üzere mekanlar genelde bölgenin zengin lokal halkı tarafından dolduruluyor. Çok geleneksel restoran (ızgaracı, kahve, küçük meyhane) tarzının olmadığı bölgede Yunan mutfağının yanısıra İtalyan, Akdeniz ve Uzakdoğu mutfağı da çokça bulunmakta. Özellike Cuma ve Cumartesi gece hayatının hareketli olduğu bölgede mahalle barı konseptinde birçok kokteyl bar mevcut. Aşağıda Atina mekanlar listemizde yer alan önemli Kolonaki mekanlarını bulabilirsiniz.

birbilo atina

Birbilo Kolonaki

Zurbaran Kolonaki

Zurbaran için an itibarı ile Atina’nın en popüler mekanı diyebiliriz. Bulunduğu bölgedeki şık restoranların bile %50 üzeri fiyatları olan mekanda yer bulmak da kolay değil. Akdeniz mutfağı üzerine olan restoran bir fine dining restoran olmasa da şık atmosferi ile görülmeye değer mekanlardan. Mekanın tüm gün aktif tarzı ve dışarıdaki oturma alanı ile bizim Lucca’ya benzediği söylenebilir. Restoranın pazar günlerine özel bir brunch menüsü de mevcut. Giriş kısmında uzunlamasına oldukça büyük bir barı olan Zurbaran’a içkiye gitmek (kokteyller 15 €) de oldukça keyifli olacaktır.

Zurbaran Instagram

zurbaran

Zurbaran Kolonaki

Zanō Kolonaki

Kolanaki’nin en yenilerinden olan restoran şık atmosferi ile Zurbaran’a rakip olma anlamında en iddalılardan. Heniz 2023 Ocak ayında açılan (buradaki yeni mekanı da bulduk yani 😊) Zanō Akdeniz mutfağı üzerine bir restoran. New York tarzı dekorasyon ve müzikleri ile modern bir tarza sahip. Taze makarnalar, imza kokteyller, Josper fırında pişen etler mekanın bazı ön plana çıkanlarından. Bar bölümü de biraz küçük olsa da oturması oldukça keyifli. Zanō Atina mekanlar listesindeki en şık restoranlardan.

Zanō Instagram
Zeno

Zanō Kolonaki

Birbilo Restaurant bölgede geleneksel Yunan mutfağı, Mai Tai eğlenceli mahalle barı ve özellikle badem ezmeli kruvasanı için Queen Bee kahvaltı için ziyaret edilmesi gereken diğer Kolonaki mekanları

Queen Bee

Queen Bee

Ouzeri Lesvos Exarchia

Exarchia bölgesi Kolanaki’nin hemen dibinde olmakla birlikte polisin girmediği yer yer tehlikeli bir bölge. Anarşist bölgede kaçak sigara, uyuşturucu satan tipler ve bol bol siyasi grafiti mevcut. Tabi her kaotik bölgede olduğu gibi Exarchia da sanat ve eğlence de bol. Hele bir de restoran var ki hem salaş hem lezzetli. Turistik bölgelerin çoğunda olduğu gib Atina’da da birçok restoranı mutfağında Afrikalılar ve Pakistanlı’lar çalışıyor. Ouzeri Lesvos’da ise mekan sahibi abiler aynı zamanda mutfağın başında. Lesvos bölgeye gitmeye cesaret edenler için meyhane sıcaklığında deniz mahsulü yemenin ayrıcalığını yaşatıyor.

Lesvos Instagram
lesvos

Lesvos Exarchia

Sintigma Mekanlar

Bar ve restoranların oldukça yoğun olduğu Sintigma bölgesinde lokaller için de birçok alternatif mevcut. Hatta Uzakdoğu restoranları ve marketlerinin olduğu Japon Mahallesi görülmeye değer. Bu bölgede yer alan food market’lerdan Ergon House şarküteri severler için hızlı bir atıştırma anlamında ziyaret edilebilir. Ayrıca tatlı severler Şambaba tatlısı denemek için Chatsiz, dondurma için de Le Greche’ye gidebilirler.

Ergon House

Ergon House

The Clumsies

Sintigma meydana da yer alan The Clumsies görülmesi gereken speakeasy kokteyl barlardan. Girişte tabelası olmayan mekan gün boyu ve gece hareketli adreslerden.

The Clumsies Instagram
clumsies

The Clumsies

Atlantikos Psiri

Turistik bölge Plaka ile komşu olan Psiri’de bir bit pazarı bulunuyor. Tam bu bit pazaranda yarı kriminal görünümlü eskiciler ile dolu bir sokaktan girildiğinde yer alan Atlantikos, şehrin en güzel balıkçılarından. Tasarımı da oldukça enteresan olan mekan modern bir meyhane atmosferi sunuyor. Jumbo karidesi, ahtapotu ve kalamarı denemesi gereken restoranda fırında hamsi de çok lezzetli.

atlantikos

Atlatikos Psiri

Karamanlidika Psiri

Karaman Rumlarının mekanı Karamanlidika Atina’nın en orijinal restoranlarından. Bit pazarının yer aldığı Psiri’deki mekan özellikle güne başlamak için organize edilip kahvaltı için ziyaret edilebilir. Zira otantik sunumları ile sahanda yumurta sunumları, sucuklar, pastırmalar, reçelli tatlılar ile kendinizi Anadolu’da bir mekanda hissedeceksiniz.

Karamanlidika Instagram
karamanlidika

Karamanlidika Psiri

Nox Atina

Nox Atina yakın zamanda açılan bir gece kulübü. İhtişamlı ses ve ışık sistemi ile şovlar ile başlayan gecelerde sahnesinde önemli isimleri ayarlıyor. Bunlardan en önemli ise Antonis Remos, Katia Garbi ile birlikte, Cumartesi günleri Nox’da sahne alıyor. Bu program, Cuma ve Cumartesi akşamları Ermou Hotel’de çıkan Anna Vissi ile birlikte Atina’nın en sıkı 2 gece programı arasında yer alıyor. Anna Vissi 22:30’da sahne alırken, Antonis Remos, 01:00’de sahne alıp 06:00’ya kadar devam ediyor. Her 2 program için de yer bulmak oldukça zorken, loca düzenindeki masalarda her 4 kişiye en az 1 şişe olacak şekilde 150€’dan şişe açılıyor.

Nox Atina Instagram
nox

Nox Atina

Brettos Plaka

Turistik bölge Plaka’da yer alan Brettos 1900’lü yıllardan kalma bir likör dükkanı. Fıçılarda hazırladıkları biribirinden lezzetli likörler yemek sonrası oldukça keyifli oluyor. Ayrıca fıçıda beklettikleri ouzo ve brandylerde içki severlece denemeli. Brettos’da mekanda tadım yapılabileceği gibi, hazır şişelerden satın alma yapmak da mümkün.

Brettos Plaka Instagram
bretto

Brettos Plaka

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.