Brasserie-Bar Etiler-Boğaz

Zeyta Emirgan

zeyta

Niş mekan arayışında olanların sıklıkla ziyaret ettiği mahalle mekanlarının yükselişini son yıllarda daha sık görüyoruz. Emirgan’ın en güzel sokaklarından birinde konumlanmış olan Zeyta Emirgan da mahallenin zeytinyağı ve şarap evi olarak hayata gözlerini açmış fakat kendini o kadar çok sevdirmiş ki zamanla birçok farklı lokasyondan gelen misafirlerin buluşma noktası haline gelmiş.

Zeyta Emirgan

Zeyta Emirgan’a yaklaşırken öncelikle girişinde yer alan harika zeytin ağacı sizi karşılıyor. Sonrasında ise hem iç mekanda hem de dış mekanda kullanılan dekorasyon seçimleriyle misafirlerine görsel şölen sunuyor. Zeyta Emirgan’da her şey bütünlük içerisinde; mobilyalarından dekorasyon ürünlerine, şarapların konumlandırıldığı raflardan sofra ürünlerine, her şey zevkle seçilmiş. Hatta ufak detaylar gibi görünen çiçek, halı, ışıklandırma gibi seçimleri bile öylesine ahenk içerisinde ki Zeyta Emirgan’a hayran kalmamak mümkün değil.

Zeyta EmirganZeyta, Süryanilerin eski Arami dilinde zeytin anlamına geliyor. Zeyta Emirgan’ın kurucusu sevgili Evin Eren mekanın bu isim ile buluşma hikayesini şöyle anlatıyor; “Anadolu’da ve Mezopotamya’da yaşamış ve kaybolmakta olan dillerden birine bir kelime de olsa can vermek istedim. Zeyta’nın girişinde yer alan zeytin ağacı ise kutsallığına inanılan, en uzun ömürlü ağaçlardan birisidir. Zeyta’mızın ömrünün de bir zeytin ağacı gibi uzun ömürlü olmasını dileyerek sırtımızı zeytin ağacına dayadık ve gücümüzü ondan alıyoruz.”

zeyta

Peki Zeyta Emirgan’da ne yenir, ne içilir, ne yapılır? Türkiye’nin ve Avrupa’nın üzüm bağlarından gelen butik şarapları Zeyta peynir tabağı veya çeşit çeşit pizzalar eşliğinde keyifle yudumlayabilir, farklı kokteyllerin tadına bakabilir ve haftasonlarına özel kahvaltı menüsünün tadını çıkartabilirsiniz. Çok yakında mutfağı da kurulacak ve artık haftanın her gün ve saatinde yemek servisi yapılıyor olacak. Ayrıca Zeyta Emirgan özel günlerinize veya grup aktivitelerine özel organizasyonlar gerçekleştiriyor. Misafirlerinden gelen isteklere göre şekillenen bu aktivitelerin içerisinde kokteyl atölyeleri, şarap tadımları, hep bir ağızdan şarkıların söylendiği piyano geceleri yer alıyor. Kimi zaman ise Zeyta Emirgan, farklı konseptlerde düzenlediği etkinlik akşamlarında misafirlerini ağırlıyor.

Zeyta Emirgan

Zeyta Emirgan’da geçirdiğiniz güzel günün veya akşamın ardından evinize dönerken İspanya’dan getirilen arbequina cinsi ağaçlardan üretilen sızma zeytinyağlarından, zeytinlerden ve Tire, Hatay gibi Türkiye’nin birçok yerindeki kadınların emeği ile üretilen kuru meyve, nar ekşisi, sabun gibi ürünlerden almayı unutmayın!

Adres: Emirgan Mahallesi, Emirgan Mektebi Sokak, Selin Apt, D:No:31/A, 34467 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0538) 520 67 02

Yazar Hakkında

Berrak Deniz Erçin

10 yıldan fazla süredir farklı markaların pazarlamasında görev almış olan Deniz, alaylı bir müdavimdir. Kendini bildi bileli yeni mekanları keşfetmek ve çevresine tavsiye etmekten mutluluk duyan Deniz, pazarlama ve müdavimlik alanındaki tecrübelerini birleştirerek yazılarını yazmaktadır.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.