Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Zarifi Beyoğlu

zarifi

İçinde bulunduğumuz sonbahar-kış sezonuna girilirken, “yeni nesil meyhane” olarak tabir edilen mekanlardaki artış oldukça dikkat çekici. Özellikle genç kitleler tarafından oldukça sevilen bu tarzın ilk örnekleri özgün işler çıkarsa da, sonradan gelenlerin, birer kopya haline dönüşmeleri dikkatlerden kaçmayan bir durum. Aslında Y.N. meyhanelerin yayılmasının özünde, insanımızın, “ortaya paylaşımlı meyhane mutfağı ve Türkçe müzik eşiliğinde eğlenmeyi” sevmesi yatıyor. Eğlence ve yemeği birleştiren ilk örnekleri şöyle bir düşününce ise, Zarifi Beyoğlu ilk akla gelenlerden birisi kuşkusuz. Yaklaşık 20 senelik kült mekan, “batsın bu dünya” gibi unutulmuş şarkıların moda olmasından, eğlenceli sahne şovlarına, gece hayatında trend belirleyen mekanlardan birisi olarak göze çarpıyor. Her ne kadar Zarifi denildiğinde ilk etapta eğlence akla gelsede, mekanın devamlılığının arka planında, mutfağından, servis ekibine, müzik alt yapısından, tarihi binasına bir çok unsurdan bahsedebiliriz.

Zarifi Beyoğlu’nu 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

zarifi

Ne yenir, ne içilir?

Zarifi’nin eğlence odaklı yüzünün tamamlayıcısı olan restoran, ince detayları içinde barındırıyor. Öyle ki mekanın şefi Fuat Özcan, restoran açıldığı ilk günden itibaren mutfağın başında. Zarifi’nin mutfağında ki tüm mezeler günlük olarak hazırlanırken, ızgara olan ana yemekler kömür ateşinde pişiriliyor. Zarifi Beyoğlu, gelen misafire, tipik fix menü müşterisi gibi davranmak yerine, iyi bir yemek deneyimi sunmayı önemsemiş. Restoranın artık klasikleşme sürecinden geçen mutfağı, Pırasa köftesi gibi lezzetlerin ilk yaratıcısı olurken, unutulmaya yüz tutmuş Kaşkarikas gibi Ermeni mezelerini menüsünde sunarak, kendini yenilemeyi de ihmal etmiyor. Aslına bakarsanız Zarifi Beyoğlu, yemek ve eğlencenin, tek mekanda icra edilmesi planlanan bir akşamda, risksiz bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

zarifi beyoglu e1624100055648 - Zarifi Beyoğlu

Zarifi Beyoğlu, A la carte ve fix olmak üzere, alternatifli menüler sunuyor. Mekanda genellikle kişi sayısı 10’u geçen gruplar, servis kolaylığı ve kendi rahatlığı için fix menüyü tercih edebiliyor. A la carte menünün meze bölümünde, Beyrut Muhammarası, Ballı Patlıcanlı, mevsime göre değişen Ot Kavurma, Tekmilli Fava gibi özgün ve klasiklerin yer aldığı seçenekler var. Ara sıcak olarak ise Zarifi Yaprak Ciğer ve Pırasa Köftesi restoranın spesiyal tabaklarından. Ana yemek seçiminde a la carte menüden, Ağır ateşte pişmiş Dana Brasato ve Zarifi Köfte ortaya paylaşımlı olarak söylenebilir. Fix menü olarak ise yemek içeriği anlamında 2 seçenek sunan mekan, bu seçenekleri 3 kadeh ve sınırısız içki kombinasyonları ile alternatiflendirmiş. Fix menüler, restoranın ön plana çıkan lezzetlerinden oluşan A menüsü ve imza tabakların bulunduğu daha kapsamlı olan B menüsü olarak isimlendirilmiş. Menülerde sunulan içkilerin, marka olarak belirtiliyor olması da şeffaflık anlamında mekanın bir artısı olarak göze çarpıyor.

zarifi

Ne zaman gidilir?

Zarifi Beyoğlu, Salı’dan Cumartesi’ye haftanın 5 günü 19:30-02:00 arası açık bir mekan. Hafta sonları, kapanışın daha ileri saatlere taşındığı mekanın kapalı olduğu günler, özel davetler için ayırtılabiliyor. Hayal kahvesi ve Kemancı gibi, gece hayatında klasik olmuş markaların yaratıcıları tarafından açılan Zarifi, müzik ve eğlence konusunda trend belirleyen bir mekan. Normal akış olan zamanlarda geceye, alaturka müzik ile başlayan restoran, Zenne, darbuka, davul ve dansöz şovları ve sonrasında Türkçe pop müzikler ile geceye doğru ritmi iyice arttırıyor. Aylık takviminde bazı günler, Suzan Kardaş, Bekir Ünlüataer gibi isimleri sahnesinde ağırlayan mekanın, canlı müzik programından instagram sayfasını takip ederek haberdar olabilirsiniz. Yemek programı sonrası, gece kulübü saatlerinde de gidilebilecek Zarifi’nin, kapısına kadar araç ile ulaşmak mümkün. (Vale servisi mevcut)

zarifi meyhane beyoglu e1624100139884 - Zarifi Beyoğlu

Ne giyilir?

Zarifi, eğlencenin yanında, Beyoğlu denince de akla gelen ilk gelen mekanlardan bir tanesi durumunda. Mekanın Beyoğlu ile bu kadar özdeşleşmesinin arkasında, kuşkusuz tarih kokan yüksek tavanlı binası var. 1800’lü yılların sonlarında Yunanlı bir aile olan Zarifi’lerin terzihanesi olan mekan, özüne sadık kalınarak dekore ediliyor. Taş tuğladan yapılı bina, beyaz örtülü masaları, şarap kavı ve şık aksesuarları ile Beyoğlu’nun ruhunun en iyi yansıtan restoranlardan. Zarifi Beyoğlu’na giderken eğlencenin de garanti olduğunu düşünerek spor/şık tarzlar tercih edilebileceği gibi mekanın, gece atmosferi Chic & Sexy tarzı da kaldırıyor.

zarifi

Kim kim gidilir?

Zarifi Beyoğlu,  restoran-gece kulübü tarzı mekanlar arasında nadir müdavim kitlesi olanlardan. Zira zaman içerisinde Zarifi’de tanışıp, yine mekanda düğün yapıp evlenenler bile olmuş. Mekanın yıllarca belli bir standart da hizmet vermesi sonucu oluşan güven, bir anlamda misafir profiline de yansımış. Bu anlamda Zarifi açıldığı günden beri bekarlığa veda, doğum günü, uğurlama gibi kutlama grupları için şehirdeki ne önemli alternatiflerden birisi durumunda. Zira her kafadan bir sesin çıktığı, kozmopolit şirket yemekleri için mekan deneyimi ve atmosferi ile, iyi bir seçim olacaktır.

Beyoğlu Zarifi Adres: Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sk. 11/A, 34433 Beyoğlu
Telefon: (0212) 293 54 80

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.