Beyoğlu-Karaköy Fine Dining Şef Restoranı

Restaurant Mabou Pera

Mabou

Beyoğlu, şehrin dokusunu hissetme anlamında en değerli bölgeler arasında geliyor. Her ne kadar son dönem yerleşimin yoğun olduğu semtlerde bir mekan hareketliliği görülsede, bölgenin tadını verdiğini söylemek zor. Asmalı Mescit ise dar sokakları, estetik binaları ve özel mekanları ile Beyoğlu’nun kalbi konumunda. İçerisinde kokteyl bardan, meyhaneye farklı tarzda birçok mekana ev sahipliği yapan Asmalı Mescit’de bir şef restoranı ise oldukça dikkat çekenler arasında. Yakın zamanda dekorasyon değişiminden geçen Mabou Pera, etkileyeci atmosferi ve damakta iz bırakan lezzetleri ile özel bir deneyim vaat ediyor.

mabou

Mabou Pera haftanın 5 günü akşam servisinde hizmet veren bir şef restoranı. Butik restorana girdiğiniz anda adeta Beyoğlu’nun yeni halinden, 1930’lu yıllardaki sükseli haline adeta ışınlanıyorsunuz. Yüksek tavanlı tarihi binada yer alan mekanda sadelik ve şıklık oldukça başarılı bir şekilde harmanlanmış. Yüksek tavanlı tarihi binada yer alan mekanda, interdisiplinär sanatçı Pınar Karasu, Eksi toprak renkleri ve kobalt mavisi camlarla yarattığı ” Yer ile Gök arasındayım” konsepti ile sadeliği ve şıklığı oldukça başarılı bir şekilde harmanlanmış. Şef Cem Ekşi’nin Alman şef, Türk ürünler, Fransız dokunuşu vurgusu restoranın felsefesini oldukça iyi tarif ediyor. Zira şefin Almanya’da Michelin yıldızlı restoranlarda başladığı mutfak yoluculuğunun ardından, İstanbul’daki birkaç fine dining restoranın kuruluşunda verdiği emek, kendi markasının hayata geçmesiyle tamamlanmış. Mabou Pera, Akdeniz coğrafyasından lezzetleri, şefin dokunuşuyla birlikte mevsimsel değişen tadım menüleri halinde sunuyor.

mabou

Amuse Bouche – Fotoğraf: İbrahim Özbunar

Mabou Pera deneyim ve lezzetin odak noktada olduğu sezonsal değişen bir menü ile karşımıza çıkıyor. Menüde bulunan 10 tabak, 4, 7 ve 10 aşama (tamamı) olarak seçilebilmekte. Restoranda yemek deneyimi, sunumuyla iz bırakan Tereyağ ve Dinkel ekmek eşliğinde Amuse Bouche ile başlıyor. 2024 kış dönemi menüsünde yer alan tabaklardan bazılarına değinecek olursak, üstü ayva ve fındık kaplı Ciğer Pate tuzlu tatlı dengesi anlamında ön plana çıkanlardan. Bir vegan menünün de olduğu restoranda, Şefin imza tabağı Bozalı Deniz Levreği denenmesi gerekenlerden. Bu dönemin menüsünden, kuzu sırt ve dana yanağın baş rolde olduğu Almancı Arap Yahni sunumu ve hikayesi ile menünün yıldızlarından.

Mabou

Almancı Arap Yahni – Fotoğraf: İbrahim Özbunar

Finalde ise keyifli bir ikram olarak Kahve & Petit Fours masaya geliyor. Asmalı Mescit’deki restoranda akşama, mekanın imza kokteyli White Flower Negroni ile başlamak oldukça keyifli. Buraya tıklayarak on-line rezervasyon yapabileceğiniz Mabou Pera, romantizm ve gastronomik deneyimin içi içe geçtiği biçilmiş kaftan bir seçim olacaktır.

Mabou

Kahve & Petit Fours – Fotoğraf: Can Mete

Adres: Asmalı Mescit, General Yazgan Sk. 8b, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0530) 377 88 37

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.