Akdeniz Mutfağı Balıkçı Beyoğlu-Karaköy Fine Dining

Octo Restaurant Karaköy

octo

Karaköy sosyal hayatın merkezi olma anlamında önemli bir çıkış yaptıktan sonra, Galata Port projesinin başlaması ile birlikte durağan bir pozisyona geçmişti. Projenin tamamlanma tarihine paralel, bölgedeki önemli yatırımlar da bir bir açılmaya başladı. Bunlar arasında, 180 yıllık Veli Alemdar Han’ın restore edilmesiyle hayat geçirilen JW Marriott Istanbul Bosphorus en çok dikkat çekenler arasında. Özellikle içerisideki yeme-içme alanları ile ön planda olan otel, farklı konseptte restoran ve barları bir arada sunuyor. Tarihi bina içerisindeki en çok ses getiren mekanlar ise, kuşkusuz teras katındaki Octo Restaurant ve Sky Bar olacak. 2020 Ocak ayında açılan Octo Karaköy, deniz ürünleri üzerine olan menüsü, tarihi yarımadaya karşı manzarası ve keyifli barı ile İstanbul’un iddalı mekanları arasındaki yerini aldı.

octo

Ne yenir, ne içilir?

Levanten mimarininin eseri olan bina tasarlanırken yeme-içme operasyonu, en az konaklama kadar odak noktada tutulmuş. Bu anlamda operasyonun başında birçok mekanın yaratıcısı ve yeme-içme dünyasının önemli ismi Emre Ergani var. İçerisinde kokteyl-bar, butik kahveci ve şampanya bar olan JW Marriott Bosphorus, eklektik mutfak (belli bir kalıba bağlı kalmayan) Brasserie Turque’ye da ev sahipliği yapıyor. Yazımızın Konusu olan Octo Restaurant ise binanın teras katında, coğrafyamızdan lezzetlerin de olduğu deniz mahsulleri üzerine bir mekan. Restoranın mutfağının başında olan Şef Jorge Lavos Costa, Bizim Bolu Mengen’in Portekiz’deki muadili olan aşçıları ile ünlü bir kasabada doğmuş. Deniz mahsulü yemekleri ile ünlü bölgede çoçukluğunu geçiren şef, ekmeklerde kullandığı 60 yıllık maya gibi aileden kalan birçok tarifi menüde sergiliyor. Ana felsefesi sürdürülebilir mutfak olan (sıfır atık) restoran, yerinden temin edilen ürünler ile doğu-batı sentezi bir yemek deneyimi vaat ediyor.

octo

Octo Restaurant’ın menüsünün başlangıç bölümü coğrafyamızın mirası olan günlük hazırlanan mezelerden oluşuyor. Bu başlangıçlardan, Atom, Borani, Girit Ezme özüne sadık olarak hazırlanırken, unutulmuş tariflerden Sarıkız ve özgün bir yorum olan Zencefilli Hellim restoranın sunduğu mezelerin bazılarından. Menüdeki Portekizli vurgusu ise deniz ürünü mezeler ve ara sıcaklar bölümlerinde başlıyor. Levrek Marine, Karides Söğüş, Kalamar Izgara gibi klasiklerin yanısıra Pasteis de Bacalhau (Morina balığı Kroket) ve Peixinhos da Horta (Portekiz usuluü yeşil fasulye) Octo’nun menüsündeki şefin özel tabaklarından. Ancak yine de Octo Restaurant’a yapılacak ziyarette kabuklular ve şefin hünerlerini sergilediği Portekiz mutfağı lezzetleri, en başta denenmesi gerekenlerden. Kabuklu severler için Fransa’dan günlük olarak getirtilen İstiridye, Alaska Yengeç ve Bütün Istakoz Octo’ya ziyaret için başlıbaşına önemli birer motivasyon kaynağı. Ana yemek bölümüde ise Istakoz üzerine spagettiler dikkat çekerken, şefin paella yorumu olan Arroz de Marisco mutlaka denenmesi gereken imza tabaklardan.

octo

Ne zaman gidilir?

Octo Karaköy, haftanın 7 günü saat 12:00-15:00 ve 18:00-01:00 arası açık bir restoran. Güne öğle servisi ile başlayan mekan, restorancılık terminolojisinde de kullanılan antrakt zaman diliminde öğle ve akşam arasında 3 saat boyunca servise ara veriyor. Öğlenleri a la carte olarak ziyaret edilebilecek restoran, haftanın belli günleri için business lounge konseptinde özel menüler uyguluyor. Octo Restaurant’un bu tarz etkinliklerinden haberdar olmak için, buraya tıklayarak instagram sayfasına ulaşabilirsiniz. Mekanın en keyifli saatleri ise manzaranın gün batımı ile beraber iyiden iyiye güzelleştiği akşam üstü itibarı ile başlıyor. Keyifli barında artisanal kokteyller sunan restoranı akşam servisinde ziyaret ederken, rezervasyon ile gitmekte fayda var.

octo

Ne giyilir?

Octo Restaurant, Levanten mimarinin eseri olan hanın, restore edilmesiyle birlikte açılan JW Marriott Bosphorus’un içerisinde yer alıyor. İçerisine girenleri ihtişamlı atmosferi ile karşılayan tarihi yapı, başlıbaşına görülmesi gereken zenginlikte bir ortam sunuyor. Binanın terasında yer alan Octo ise, muhteşem tarihi yarım ada manzarası ile misafirlerini karşılıyor. Restoranın dekorasyonunda Osmanlı motiflerinin de olduğu modern bir tarz kullanılmış. Özel tasarım tabaklar, mermer masalar, şık oturma grupları ve tamamlayıcı aksesuarları ile mekan, şık ama sıcak bir atmosfer sunuyor. Restoranın oturma grupları ise, diğer masalarla mesafe olacak olacak şekilde rahat ve konforlu bir düzene sahip. Octo Karaköy, özel bir giyim kodu talep etmemekle beraber, içerisinde bir miktar rahatlığın da olduğu şık giyim tarzları ile ziyaret edilebilir.

octo

Kim kim gidilir?

Octo Restaurant, şık atmosferi ve etkileyici manzarası sebebiyle özel yemekler için ideal bir atmosfer sunuyor. Mekanı tercih eden kutlama grupları ise yemekten sonra üst kattaki Sky Bar’da geceye devam edebilirler. Restoran, deniz ürünlerinin yanısıra Türk mutfağından seçmeleri de sunması sebebi ile yabancı misafir ağırlama için ideal bir atmosfer sunuyor. Octo, Öğle saatleri başta olmak üzere iş yemeği için tercih edilebilir. Ve tabi restoran, farklı tatlara ilgisi olan, özellikle deniz mahsulü ve Peru mutfağı sever dostlar ile deneyim odaklı bir yemek için ziyaret edilebilir.

Octo Restaurant Adres: Kemankes Kara Mustafa Pasa Mahallesi, Kemankes Caddesi,  No 49, karaköy
Telefon: (0212) 806 40 40

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

1 Yorum

  • Selamlar! Blog harika gerçekten. Naçizane önerim olacaktı çok az da olsa içeceklere ve fiyatlarına da değinseniz süper olur!