Beyoğlu-Karaköy Brasserie-Bar

Kaktüs Cihangir

Cihangir halkının dışarıda yeme-içmeyi sevmesi ile birlikte bölgeye dışarıdan gelen ziyaretçiler, zaman içerisinde birçok popüler mekanın oluşmasına sebep oldu. Aralarında ünlülerin de olduğu Cihangir sakinleri genelde bir mekanın Müdavimi olup, neredeyse her gün aynı masa-sandalyede yerlerini alıyorlar. Dolayısıyla özellikle eski Cihangir mekanları Müdavim müşteriyle birlikte yaşamaya oldukça alışık. Bu mekanlar arasında Kaktüs en köklülerinden birisi durumda. Geniş kaldırımlı Cihangir caddesinde yer alan mekan, tarihi binalar arasında sunduğu ferah ortam ile adet bir Avrupa kentindeki kafede oturuyormuşsunuz hissi veriyor. Yakın zamanda menüsü revizyondan geçen Kaktüs Cihangir, bölgenin ruhunu da uygun gastro-pub kıvamında bir menü ile karşımıza çıkıyor.

kaktüs

Kaktüs Cihangir kahvaltıdan akşam barına tüm gün aktif bir mekan. Kaktüs’ün mutfağı yemeklerde kullandığı sosları ve ekmeğinin kendi mutfağında hazırlıyor. Kahvaltısı oldukça sevilen mekan, alternatifli bir menü ile karşımıza çıkıyor. Cihangir’deki cafe-barlar, mekanları evi gibi kullanan sakinleri için menüleri oldukça esnek ve kişiye göre modifiye edilebilir halde tutuyor. Dolayısıyla Kaktüs’ün menüsünde humus, Fava, Acuka gibi mezeler ile batı mutfağından lezzetleri bir arada görebiliyorsunuz. Klasik kahvaltının (32 TL) yanısıra Bacon, fırın patates, ekşi maya ekmekten Kaktüs Kahvaltı (45 TL) gibi tabakların yanı sıra Ege Otlu Çılbır (43 TL) gibi lezzetler mevcut. Tostlar bölümündeki Düzdağ Tost (Susurluğun meşhur tostçusu) ve Avokado Tost her saat yenebilecek orijinal lezzetler olarak karşımıza çıkıyor. Menüdeki salata ve bowl tabaklarının da yeni bir soluk kattığı mekanda Ananaslı Kinoa Salata (45 TL) ve Vegie Bowl (42 TL) gibi seçenekler ön plana çıkıyor.

kaktüs

Kaktüs Cihangir’de atıştırmalıklar bölümü ise oldukça keyifli. Eski, kaşardan, kuru et tabağına Şaraba eşlik edenler tabağında oldukça sevilirken, aynısının rakı versiyonu Demlenme Tabağı olarak sunuluyor.  Mekanın diğer özel lezzetleri ise ekmeğini kedi yaptıkları Kaktüs Burger (48  TL) ve kendi hazırladıkları sosula Cafe de Paris Soslu Bonfile (70 TL) denenmesi gerekenlerden. Menüde her ne kadar bazı yenilikler yapılsa da, arpa şehriye pilavlı tandır ve kuzu incik gibi spesiyaller yerini korumuş. Kaktüs Cihangir’de bar menüsü de, aralarında mekana özel kokteyllerin de olduğu seçenekler ile güçlendirilmiş.

Adres: Pürtelaş Hasan Efendi, Cihangir Cd. No:16/A, 34343 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 243 57 31

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.