Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Firuze Meyhane Beyoğlu

firuze

Aslında herşey dünya mutfağından biraz sıkılmamızla başladı. Turistin azalması ise, restoran işletmecilerinin yerli misafirin sesine daha çok kulak vermelerine sebep oldu. İşte meyhane temalı Türk mutfağı bu şekilde şehrin en güzel noktalarındaki mekanlarda egemen oldu. Yalnız bu değişimin baş rolünde “meze ve meyhane muhabbetini bende seviyorum” diyen kadınlar vardı. Yeni tarz meyhanelerin, yemek sunumundan, manzaraya, müziğinden, dekorasyonuna estetik kokan kodlarını kadın müdavimleri belirledi. İşte Firuze Meyhane Beyoğlu tam bu süreçten geçtiğimiz 2017 senesinin sonlarında Şişhane İKSV‘nin en üst katında açıldı.

firuze

Ne Yenir, Ne içilir?

Firuze Beyoğlu, meyhane mutfağı üzerine menüsü olan coğrafyanın lezzetlerine yoğunlaşmış bir Türk lokantası. Şişhane’deki mekan misafirlerine a la carte ve fix olmak üzere 2 tip menü sunuyor. (Fiyatlara aşığıda değineceğiz) Limitsiz içkinin olduğu fix menü haftasonlarında gidenler ve kalabalık gruplar için restoranın spesiyallerini tatmak için oldukça uygun. Ama eğer manzaraya karşı 2 sohbet edip, demleneyim kafasıyla gidiyorsanız, a la carte seçim ile ilerlenebilir. Bolca Meze ve ara sıcak seçeneği olan menüden açlık durumuna göre, ortaya paylaşmalı olarak söylenebilir.

firuze

Firuze’nin ön plana çıkan tabaklarınına gelecek olursak, mezelerden Girit Mezesi ve Mutabbal hem lezzetleri, hem de sunumları itibarı ile her yerde tadamayacağınız lezzetlerden. Deniz mahsulü mezlerden ise Balık turşusu ve Levrek Ceviche mekanın kendine has tabaklarından. Anadolu, Akdeniz ve Ege mutfağının kesiştiği bir menüsü olan Firuze Meyhane Ara sıcak olarak, Ciğer Tava, Felafel ve Tereyağında Karides gibi klasikleri sunuyor. Meyhane mutfağında ana yemek seçeneği çok yoktur ama Firuze Beyoğlu, bu anlamda menüyü zengin tutmuş. Ana yemeklerden Firuze Kebap ve Çöp Şiş denenebilir. Mekanın barı kokteyl hazırlamak ile beraber, eğer yaz ayında gidiyorsanız, terastaki aynı gruba ait Monkey Bar’a bir içkiye uğrayabilirsiniz. Zira meka bu aralar oldukça popüler.

Ne Zaman Gidilir?

Firuze Beyoğlu haftanın 7 günü 19:00-02:00 arası hizmet veriyor. Manzarası sebebi ile mekan açık olduğu her saat dilimi ayrı bir keyifli. Hafta içi iş çıkışı saatleri Firuze’ye gitmek için idealken, hafta sonu günlerde biraz daha akşam saatine kayılabilir. Firuze Beyoğlu, hatırlayanlar için, X restoranın şimdiki yerinde faaliyet gösteriyor. X Restoran, gün batımı itibari ile içkiye gidilen bir mekan olarak ünlenmişti. Şimdi aynı görevi Firuze Beyoğlu’nun üstündeki Monkey İstanbul dolduruyor. Dolayısıyla yemek öncesi veya sonrası yaz ve bahar döneminin hareketli mekanı Monkey’e uğramakta fayda var. Şişhane metro durağına 20 metre mesafede olan mekan, ulaşım anlamında da oldukça avantajlı.

firuze

Ne Giyilir?

Firuze Beyoğlu, son derece sade çizgilere sahip, ama şık aksesuarlar ile tamamlanmış, manzaranın odak noktada olduğu bir mekan. Beyaz örtülü masaları, ahşapın kattığı sıcaklığı ve tarihi yarımada manzarası ile mekan, şık bir İstanbul lokantası kıvamında. Firuze, Her ne kadar meyhane mutfağı üzerine bir mekan olsa da, akşamın ilerleyen saatlerinde, çalan Türkçe pop parçalar ile keyifli bir restoran-bara dönüşüyor. Bu anlamda mekanın giyim kodları Şık, Spor/Şık, Chic/Sexy gibi günün anlamına göre de şekillenecek geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

firuze

Kim Kim gidilir?

Firuze Meyhane, güzel manzarası ve romantik ortamıyla özel yemekler için ideal bir ortam sunuyor. Ortaya paylaşıma uygun yemekler, rahat ortam, ve sonrasında eğlenceye kayan müzikler, mekana grup olarak gitmenin daha keyifli olacağını söylüyor. Firuze, Tarihi yarımada Manzarası ve menüsünde Türk mutfağından seçmelerin olması sebebi ile yabancı misafirleri ağırlama için de ideal bir atmosfer sunuyor. Ayrıca Firuze’nin terasındaki yaz ve bahar aylarının popüler mekanı Monkey Bar’a, iş çıkışı arkadaşlar ile gidilebilir.

istanbul en iyi mekanlar

Firuze Beyoğlu

Not: Fix menüye %10 servis ücreti ekleniyor.
Firuze Adres: Nejat Eczacıbaşı Binası Sadi Konuralp Caddesi No: 5, Şişhane, D:kat 6, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 238 50 50

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.