Dünya Mutfağı Şef Restoranı Şehirdışı

E’la Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı

Ayvalık ve Cunda, son dönemde en az Alaçatı kadar ilgi çekici ve kalabalık hale geldi. Yine de o tarihi dokusunu, huzurunu ve farkını kaybettiği söylenemez. Her sene gittiğim Ayvalık’ta bir bir kaliteli mekanların açıldığını görmek de güzel doğrusu. E’la Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı da bu mekanlardan. Daha önce Ayvalık’a 8-9 kilometre uzaklıktaki Küçükköy’de bulunan mekan, şimdi Ayvalık’ın en işlek ve sevilen sokaklarından birinde. Tatlı bir yürüyüş sonrası karınlar acıktıysa önceden rezervasyonunuzu da yaptırarak E’la’ya koşun bizce! Gerçekten lezzetli yemekler, keyifli bir atmosfer ile Ayvalık’ın ruhunun da içine katıldığı özel bir deneyim vaat ediyor mekan. Başarılı Şef Ersin Aykan’ın ve eşinin tecrübesinin her adımına yansıdığı mutfak ve mekan eminim sizleri fazlasıyla memnun edecek.

Demin de söylediğimiz gibi E’la Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı, Ayvalık’ın en işlek sokağında, Macaron Muhallebicisi ve klasik kahvenin bulunduğu sokağın yanında. Merkezi konumuna bayılacaksınız. Kapıdan girdiğinizde şık bir cafe/restoran konforu ve dekorasyonu ile karşılanacaksınız. Biraz daha yürüdüğünüzde ise adeta gizli bir vaha gibi bir bahçeye çıkıyor yolunuz. Çok huzurlu, minik bir bahçe ve modern, şık öğelerle kuvvetlendirilen bir atmosfer. Bayılacağınıza eminim. Hem arkadaşlarınızla gelip bu enfes deneyimi yaşayabilirsiniz hem de bir Ayvalık gecesinde doğum günü, yıl dönümü gibi kutlamalarınızı bu kucaklayıcı bahçenin içerisine taşıyabilirsiniz. Atmosferi yeterince incelediysek o harika menüye geçebiliriz demektir.

E’la Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı’nın Menüsü gerçekten ‘’az ve öz’’ çeşitten oluşuyor ve özgün. Ersin şef, her bir yemek için özel olarak çalışmış ve en iyi haline getirmiş kesinlikle. Mevsimsel ürünlerin de buna katkısı büyük. Her yerde yiyebileceğiniz klasik yemekler değil, neredeyse hiçbir yerde bulamayacağınız ilginç ve özel yemeklerle karşılaşıyorsunuz burada. Menü soğuk başlangıçlar, sıcak başlangıçlar, salata ve ana yemekler ile tatlılardan oluşuyor. Porsiyonlar fazlasıyla büyük; ancak çoğu yemeği tatmanızı önereceğimizden ortaya menünün çoğunu sipariş etmek en mantıklısı. Soğuk başlangıçlarda Koruklu Çiğ Kaya Levreği ve lakerda tartar inanılmaz lezzetli seçimler. Sakızlı Cunda Ahtapot dilimleri de ilgi çekici. Sıcak başlangıçlarda ise sarımsak konfit ile lezzetlendirilmiş fırınlanmış kirli hanım peyniri ve Balıkesir kuzu kokoreçli baklava böreği tek kelimeyle enfes! Damağınızda inanılmaz bir lezzet bırakıyor. Bunlarla birlikte kum midyesi ana yemeklerden girit kabağına sarılı levrek ve kuzu incik de denenmesi gerekenler arasında. Yemek sonrasında Edremit tıflı tahin parfe ve türk kahveli krem brule’ye de yer bırakmayı unutmayın. Harika bir deneyim için Ayvalık’a gitmeden E’la Çağdaş Kuzey Ege Mutfağı’na rezervasyon yaptırın, gerçekten bayılacaksınız!

Adres: Hayrettinpaşa, Barbaros Cd. No:77, 10410 Ayvalık/Balıkesir
Telefon: (0532) 120 56 39

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.