Yunanistan

Dedeağaç (Alexandroupoli) 6 Önemli Mekan


Yunanistan sınırını geçtikten sonraki en yakın şehir olan Dedeağaç, (Alexandroupoli) gerek yeme-içme, gerek şehrin dokusu anlamında Türkler tarafından oldukça seviliyor. Konaklama, gezme alanı ve yeme-içme alternatiflerinin iç içe olduğu kompak şehir, rahat ve sürprizsiz bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek durumda. Dedeağaç’ın kısmen modernleşmiş, kısmen de eski kalan çehresi, o dönemi bilenler için geçmişteki Bayramoğlu, Çınarçık, Dragos tarzı bir hava hisetteriyor.

Dedeağaç'da modernlik ve eskimişlik bir arada

Dedeağaç’da modernlik ve eskimişlik bir arada

Dedeağaç’ın Türkler tarafından çok ziyaret edilmesinin en önemli sebebi, uygun fiyatlı ve kaliteli birçok yemek alternatifinin bulunması denebilir. Yemek ve içki kültürümüzün çok yakın olduğu Yunanistan’da ki, düşük alkol fiyatları ve halkın tamamına nüfuz etmiş dışarıda yemek kültürü sebebi ile restoranlar ve barlar sürekli dolu. Aşağıda, Dedeağaç’da mutlaka gidilmesi gereken, şehrin karakteristiğini yansıtan 6 mekan bulunmakta.


Bu mekanların yanına yerellerin takıldığı, lokal mekanlar eklenerek güzel bir kombinasyon yapılabilir. (Kişinin kendi keşfetmesi gerektiğini düşündüğüm için bildiğim lokal mekanları yazmıyorum) Lokallerin takıldığı mekan nasıl bulunur diyorsanız eğer oldukça basit; Turistin olmadığı (Türkler) yaş ortalaması yüksek olan, yerlilerin takıldığı mekanları gözlemleyerek deneyin.

Dedeağaç'ta halk devamlı kafelerde

Dedeağaç’ta halk devamlı kafelerde

Aya Yorgi

#akdeniz mutfağı

Dedeağaç’ın 8-10 km dışında Makri koyunda bulunan balık lokantası Aya Yorgi, şehre gitmişken mutlaka denenmesi gereken mekanlardan. Mekan, denize ve koya yukarıdan bakan manzarası ve ince detaylar ile dekora edilmiş şömineli salonu ile gerçekten etkileyici bir atmosfer sahip. Üstelik şık atmosferine rağmen Aya Yorgi’nin fiyatları ekabir seviyede denebilir. Aşağıda bulunan link de Türkçe menüsü ve fiyatları bulunmakta olan Aya Yorgi’nin baby kalamarı ve mürekkepli Risottosu spesiyal yemekler durumunda. Pazar öğlen oldukça keyifli olan mekana gitmeden önce rezervasyon yapmakta fayda var.

Aya Yorgi Dedeağaç

Aya Yorgi Dedeağaç

Kanabidis

Izgaracılar sokağı olarak da isimlendirebileceğimiz sokakta (Erika otelin sokağı) bulunan lokantalardan en ünlüsü durumunda olan Kanabidis, genelde köftesi için tercih ediliyor. Oldukça uygun fiyatları olan mekan, yemekleri yağlı karton kağıtlarda (son dönem salatayı kaselerde servis etmeye başlamışlar, Türkler etkilemiş olabilir) servis ediyor. Tam anlamıyla salaş olarak nitelendirebileceğimiz Kanabidis’de, rakı içen grupların oturduğu masalar ile, yarım ekmek patates yiyen çocukların oturduğu masaları yan yana görülebiliyor. (bizde asla olmaz o masanın bir fiyatı vardır) İçkili bir yemek için kişi başı 10-15 € ödenen Kanabidis, kalamar, ahtopot menüsüne ara verip, vücudu dinlendirmek için de iyi fırsat olabilir.

Kanabidis, Dedeağaç

Kanabidis, Dedeağaç

Pico

#gece kulubü

90 li yılların Spica ve Şaziyesi’ni bilenlerin, nostalji yapabileceği canlı müzik bir gece kulübü olan Pico’da program gece yarısında sonra başlıyor. Bizim arabesk olarak nitelendirdiğimiz müziğin Yunanca’sını renkli şovlar ile sahneye koyan mekanın girişi 5 € (en son benden giriş almadılar) Dedeağaç’da, hafta sonu şehrin sokaklarına dağılmış irili-ufaklı mekanların birçoğunda canlı müzik progrsmı olurken, Pico genelde gecenin finali için tercih ediliyor durumda.

Pico, Dedeağaç

Pico, Dedeağaç

Apolloniados caddesi balıkçılar

#balıkçı

Dedeağaç’ın sembolü olan fenerin bulunduğu, sahile paralel cadde olan Apollonniados’de birçok kafe ve balık restoranı mevcut. Bu balık lokantaları için spesifik bir öneride bulunmayacağım, çünkü az çok hepsi birbirine benziyor. Hatta Türklerin favori restoranı Nisiotiko‘de bu caddeyi kesen sokağın hemen başında bulunuyor. Masalarında Yeni Rakı ve Tekirdağ şişelerinden hemen tanıyabileceğiniz Nisiotiko neredeyse tamamen Türk müşteri (hep beraber aynı yerde toplanmak için niye oraya gitme zahmetinde bulundukları anlaşılmayan) tarafından dolduruluyor. Yine burada gözlem yaparak, cadde üzerinde ki balık restoranlarından lokal müşterisi ağırlıklı olanı seçebilirsiniz.

Balıkçı dedeağaç

Apolloniados caddesi birçok balıkçı ile dolu

Thema Bar

#brasserie-bar

Şehrin en hareketli caddesi olan Dimokritos caddesinde bulanan Thema, Dedeağaç’taki birçok mekan gibi, gündüzleri kafe, akşamları da bar olarak hizmet veriyor. Mekan, Dedağaç gibi ufak bir şehirde olmasına rağmen geniş şarap kavı ve Londra, New York barlarını aratmayan kokteyl barı ile dikkat çekiyor. Thema barı, yemekten sonra bir şeyler içmek için ara mekan olarak kullanabilirsiniz.

Thema, Dedeağaç

Thema, Dedeağaç

Argo

Apolloniados caddesinde deniz üzerinde bulunan mekan, ilk etapta Kalamış Divan’a olan benzerliği ile dikkat çekiyor. Özellikle Pazar günleri bölge halkı tarafından doldurulan mekan, hava açık ve güneşli ise mutlaka tercih edilmeli.

Argo Dedeağaç

Argo DedeağaçArgo, Dedeağaç

Argo, Dedeağaç

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."