Gastronomik Sözlük İtalyan Mutfağı

Aperativo Nedir?

Aperativo
Written by Bora Sarısu

Başlangıç içkisi, yemek öncesi içki anlamında kullanılan terim sonrasında Kuzey İtaya’da kafe-barların akşam üstü uyguladıkları bir geleneğe dönüşmüştür. Genelde iş çıkışı saatleri 18:00-21:00 arası düzenlenen aparerativo zamanında mekan açık büfe sistemi ile bazı atıştırmalık yiyecekler ikram eder. İtalyan tarzı happy hour olarak da ifade edilen Aperativo sırasında insanlar içtikleri içkinin parasını öderken, büfeyi ücretsiz olarak kullanırlar. Kuzey italya’da kafe-barların hemen hepsinde görülen Aperativo sırasında insanlar içkisini içip, sosyalleşme imkanı bulurken, mekan da sattığı içkiden para kazanır. Aperativo’da içilen en yaygın içkiler, Vermut, şarap, bira ve başta spritz olmak üzere çeşitli kokteyllerdir.

İstanbul’da Aperativo mekanları:

İstanbul’da son dönem bazı mekanlar akşamüstüleri bu aktiviteyi düzenlemektedir. Bu mekanlardan bazıları: Gina Kanyon, Room and Rumours Nişantaşı ve Nan Şişhane

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.