Etiler-Boğaz Kahvaltı Pub-Gastro Pub

Apartıman Yeniköy

apartman

Yeniköy’ün sosyal hayattaki öneminin artması ve buna bağlı bölgedelki yaşanan mekan hareketliliği son dönemin en çok göze çarpan gelişmelerinden. Eskilerde zamanlarda kahvaltı ve balık yemek için tercih edilen bölgede, özellikle son 2 senede farklı tarzlarda ve iddalı mekanlar açıldığı gözleniyor. Bunlardan Azur, Fiko, Araka, Yeniköy Eski Adet bir çırpıda akla gelenlerden. Yazımızın konusu olan Apartıman Yeniköy ise sıra dışı tarzı ve kendine özgü duruşu ile bölgedeki ve hatta İstanbul’daki birçok mekandan ayrışıyor. Tüm gün aktif mekanda, kahve içmeye, kahvaltıya veya akşam barına gidilebilecek rahat bir ortam sunulurken, fine dining restoran seviyesinde tabaklar da görebiliyorsunuz. Kendine has çizgisi ile Apartıman “acaba bugün Apartman’ın menüsünde ne var?” sorusuyla gelen, sıradanlıktan sıkılmış bir Müdavim kitle oluşturmuş durumda.

apartıman

Ne yenir, ne içilir?

Türkiye ve özellikle İstanbul’daki mekan yapısı genelde kolaycılık üzerine kurulu ve misafirin manzara, servis, ilgi alaka gibi yüzeysel ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Bu durum dünya genelinde turistik bölgelerde artış gösterirken, bizim de turist gibi olduğumuz İstanbul’da adeta tavan seviyelerde karşımıza çıkar. Sadece ticari işletme olarak konumlanan bu restorancılık anlayışında garsondan, satış odaklı olması ve mutfaktaki hataları örtmesi beklenir. Bu noktada Apartman’ın ortaya koyduğu en büyük fark ise mutfak ile misafir arasıdaki kurduğu yakın bağ olarak ifade edilebilir. Apartman’ın sahipleri Şef Burçak ve Murat Kazdal kardeşler kendi olmak istedikleri mekan fikriyle yola çıkmışlar. Şefin yurt dış ve İstanbul Changa gibi restoranlarda deneyimi var. Ancak Apartman belli bir mutfağa ve kalıba girmeyen bir şef restoranı olarak karşımıza çıkıyor. Bu felsefenin misafire aktarılması ve mutfak ile aradaki bağın kurulması ise restoran içerisindeki göz olan Murat Kazdal’a kalmış.

apartıman

Ürün tedariğinde kendi çiftlikleri de dahil yerel ve küçük üreticilerin tercih edin Apartıman Yeniköy, ekmek ve soslar dahil birçok ürünü kendi mutfağında hazırlıyor. Dönemsel değişen menüde ise “geçmişe saygısızlık etmeden, geleceği de kaçırmadan” felsefesiyle, bazen özüne sadık, bazen de yaratıcılığın ön planda olduğu tabaklar sunuluyor. Menüden birkaç örnek saymak gerekirse, Siyez Gevreği, Ada Tostu, Avokado Salatası kahvaltıda,  Tembel Mezesi, Midyeli Pazı Sarma ve Ahmet Abi Tabağı (salamura tırsi, torik ançuezi, uskumru çirozu) ortaya paylaşımlık olarak menünün gediklilerinden. Ana yemek olarak ise Kuzu Gerdan, Palamut Pilaki, Paçalı İşkembe Tiriti, son menüden örnekler sayılabilir. Tatlılardan ise, unsuz-şekersiz Apartıman Tatlısı ve Fırında Hurma, kokteyl menüsünden ise kayısı marmelatlı Angel’s Cloud, Spicy Margarita ve Martini alternatifleri favori Apartman lezzetlerinden bazıları.

Ne zaman gidilir?

Apartıman Yeniköy Pazartesi hariç haftanın 6 günü sabah 10:00 itibarı ile kapılarını açıyor. Hafta içi günler kapanış saati 00:00 olan mekanın, bar yaptığı Cuma ve Cumartesi günlerde kapanış saati 01:00’e çekiliyor. Günü tamamında aktif olan olan Apartıman’ın kahvaltı menüsü, hafta sonu bazı eklemelerle biraz daha genişliyor ve uzun bir kahvaltı için daha uygun hala geliyor. Hafta içi öğlen saatleri için günlük değişen yemekler hazırlayan mekan, menüsünü instagram sayfası üzerinden duyuruyor. Gastro-Pub’da içkiyle oldukça uyumlu bir menü sunulması sebebiyle akşamları ve özellikle hafta sonu öğleden sonralarında keyifli bir kalabalık görmek mümkün. Mekanın etkinlikleri ve bazı akşamlara koyduğu DJ programını ise buraya tıklayarak instagram sayfasından takip edebilirisiniz.

apartıman

Ne giyilir?

Apartıman, Yeniköy’ün keyifli Köybaşı caddesi üzerinde, ismini aldığı ufak bir apartmanın tamamında hizmet veriyor. Mekanın dekorasyonu da kendine has tarzına uygun olacak şekilde oldukça özgün. Gastro-Pub’ın Nordic stili yalınlık üzerine olan tarzı, ortaklardan Murat Kazdal’ın ayrıntılı bakış açısı sonucu birkaç mimar değişimi ile son halini almış. Üst katı mutfak olan mekanın, caddeye bakan ve arka tarafında 2 bahçesi var. Ama bence mekandaki en keyifli oturma alanları, güzel havalarda balkon bölümü ve alt katındaki şömineli salon. Girişteki bar bölümü ise genelde akşamları müziğin ritminin artmasıyla daha enerjik bir atmosfere bürünüyor, Apartıman Yeniköy’e giderken seçilecek kıyafet tarzı güne ve saate göre oldukça değişken durumda. Erken saatlerde daha spor olan kıyafet seçiminin, ilerleyen saatlerde rahatlığı da içerisine alan daha Spor/Şık bir tarza döndüğü tahmin etmek ise zor olmasa gerek.

Apartıman Kahvaltı

Apartıman Kahvaltı

Kim kim gidilir?

Apartıman Yeniköy, kahvaltı, kahve ve yemekte dostlarla bir araya gelmek için ideal bir buluşma noktası atmosferi sunuyor. Mekan, abartılı eğlence istemeyen kutlama grupları için de oldukça uygun. Yaratıcı yemekleri sebebiyle restoran-bara gustosu yüksek misafirler, deneyim odaklı bir yemek için davet edilebilir. Ayrıca Apartman’ı klasik bir kahvaltı mekanı olarak hayal eden çoçuklu ailelerin ise, (yemeğe eşlik eden çocuksa soru yok) beklediği ortamı bulamayabileceğini belirtmekte fayda var.

Apartıman Adres: Yeniköy, Köybaşı Cd. No:153, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 223 44 77

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.