Kapanan Mekanlar

Alancha Restoran Maçka (Kapandı)

alancha

Alancha paket servis bilgileri aşağıda

Alancha’yı google’da aradığınızda ilk sıralarda Vedat Milor’un yazısındaki “sosyetik değil, ciddi anlamda gastronomik bir lokanta” başlığı karşınıza çıkıyor. Her halde şu aralar Alancha’nın kendisi adına en çok istemediği tanımlamalardan birisi bu olacaktır. Zira mekanın açıldığı tarihten itibaren yaptığı yolculuk, Türkiye’deki restorancılık ve gece hayatının küçük bir özeti gibi. Anadolu mutfağının ürettiği lezzetleri kendi yorumuyla sunma fikriyle yola çıkan Şef Kemal Demirasal, 2014 yılında açmıştı mekanı. İlk etapta özellikle yabancı misafir tarafından oldukça ilgi gören mekan, turistin azalması ile birlikte zorlanmaya başladı. Mekanın ara ara yapmaya başladığı canlı müzik etkinlikleri ilgi görünce,  sorunlardan çıkış yolu bulunmuştu. Zira Defne Samyeli’yi çıkarmak, coğrafi işaretli bir ürün bulup, bununla ilgil bir yemek kombinasyonu üretmekten, efor/kazanç anlamında inanılmaz ölçüde daha verimliydi.

Alancha 2021 sonbahar-kış sezonunda Şef Aylin Yazıcıoğlu mutfağın başında olacak.
alancha

Alancha’nın kışa uygun kokteyllerinden Boza

Ne yenir, Ne içilir?

Aslında mutfak şeflerinin şık restoranların sahibi ve birer ikon karakter olabileceğini gösterin ilk şef Mikla’nın sahibi Mehmet Gürz olmuştu. Ardından açılan Alancha, Neo Local gibi mekanlar kendi mutfağımızın fine dining restoran kriterlerinde uygulanabileceğini gösteren ilk örneklerdi. Ancak yoğun Ar-Ge’ye dayanan bu meşakkatli iş yerli misafir tarafından yeterince ilgi görmüyordu. Birinci önceliği manzara, ikinci önceliği eğlence olan misafirin istekleri doğrultusunda, ilk olarak Şef-ortak Kemal Demirasal ve ardındandan gelen Deniz Temel restorandan ayrıldı. Alancha Restoran’da şu sıralar müzik programı, yemeğin çok önünde gidiyor olsa da an itibarı ile değerli bir şefe sahip. Şef Kemal Yurttaş ve ekibi, Anadolu gezerek buldukları ürünleri ile sadece lezzet sunmaktan öte, misafirlerini tarihi bir yolcuğu çıkarıyorlar.

alancha

Çiğ köfte’nin servis edildiği eski taşlar

Alancha Restoranın, Anadolu mutfağının ürettiği zengin yemek kültüründen yola çıkarak oluşturduğu menüler, imza yemekler kalmak kaydıyla 6 ayda bir değişiyor. Menüye uygun şarap eşleşmelerinin de olduğu restoranda yemekler (müjdemi isterim) rakı severlere de baya bir göz kırpıyor. Alancha’da A la carte veya tadım menüsü ve şarap eşleşmeli bir tadım menüsü almak mümkün. A la carte menüden İskenderun Karides ve Düve Pirzola ilk başlardan beri menüde olan imza tabaklardan. Tadım menüsü ise biri tatlı olmak üzere 6 yemekten oluşuyor. Bu yemekler coğrafyamızda önemli yer tutan tariflerden oluşurken, ritüelleri ile birlikte servis ediliyor. Alancha’nın mekana özgü kokteylleri de oldukça seviliyor.

alancha

Alancha, Humus

Ne zaman gidilir?

Alancha Maçka, 90 kişilik kapasitesi ile haftanın Pazar hariç  haftanın 6 günü, akşam servisinde açık olan bir restoran. Alancha Restorana ne zaman gideceğiniz, aslında biraz da o akşamdan olan beklentinize bağlı. Zira menü ve fiyatlar da güne göre oldukça değişken. Mekanın sunduğu özel yemek deneyimine odaklıysanız eğer hafta içi, eğlence odaklıysanız eğer hafta sonu gitmekte fayda var. 2019-2020 sonbahar-kış sezonunda Alancha Sahne’de Cuma akşamları Defne Samyeli , Cumartesi akşamları İskender Paydaş olacak.

Cuma: Defne Samyeli

Cumartesi: İskender Paydaş

alancha

Ne giyilir?

Alancha restoran, yüksek tavanlı, iç dekoru bitkilerle dekore edilmiş, bar, sahne ve şarap kavı ile çevrelenmiş keyifli bir salondan oluşuyor. İşletmenin nitelikli yemekleri ve şık atmosferi birleştiğinde ortaya çıkan Fine Dining yanı, Chic & Sexy giyim tarzını ön plana çıkarıyor. Hafta sonları biraz daha casual hala gelen ortamda, spor/şık giyim tarzı da sırıtmama ile beraber işletmenin kendi anons ettikleri giyim kodunun, Chic olduğunu belirtmek de fayda var.

alancha

Kim kim gidilir?

Alancaha’nın Fine Dining yüzü özel akşam yemekleri için ideal bir ortam sunuyor. Bu özel yemek de romantizmi ön plana çıkarmak istiyorsanız canlı müzik program olamayan günü, gecenin sonu biraz hareketli olsun diyorsanız müzikli günü seçebilirsiniz. Restoranın haftada 3 gün olan müzikli günleri tek mekanda iş bitirmek isteyen kutlama grupları için de iyi bir alternatifi durumunda. Özellikle hemen girişteki yüksek masa kompak gruplar için ideal. Tabi nitelikli mutfağı sebebi ile Alancha restoran, deneyim odaklı bir akşamda, gustosu yüksek misafirleri davet etmek için de biçilmiş kaftan.

alancha

Ne kadar ödenir?

Alancha, özel lezzetleri bir araya getiren gastronomik bir menü sunarken, fiyatlar çıkan müzik grubuna göre değişiyor. Hafta içi sunulan tadım menüsü içeceksiz 300 TL, 4 kadeh şarap eşleşmesi ile 450 TL’den sunuluyor. Canlı müzik günlerde ise fix menü adı altında Defne Samyeli programı için 450 TL, İskender Paydaş programı için 350 TL (ikisi de içki hariç) fiyat belirlenmiş. Canlı müzik akşamlarında yemeğe gidinlerden müzik ücreti alınmazken, sadece içilen alkollü içkiler hesaba yansıtılıyor. Alancha’ya yemek sonrası canlı müziğe gidilmesi halinde ise Defne Samyeli programında 200 TL, iskender Paydaş programında 150 TL müzik ücreti ödeniyor. (içki ekstra)

Alancha Eve Sipariş İçin Tıkla
Alancha Restoran Adres: Maçka Kempinski Residence Hüsrev Gerede Cd. Şehit Mehmet Sk. No:9 Maçka
Telefon: (0212) 261 35 35

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.