Klasik kokteyller

Whisky Sour Kokteyl Nasıl Yapılır?

whisky sour

Whisky Sour kokteyl, Bourbon viski, limon suyu ve şeker ile yapılan içeriğinde yumurta akı olan viski kokteyllerindendir. Kaynaklar, kokteylin 1872 yılında Şili’nin liman şehri Iquique’de bulunduğunu ifade eder. Aslen bir gemici olan İngiliz Elliott Stubb’ın limanda açılan barda bulunan Pisco Sour, Şili ve Peru’nun milli içkisidir. Kaynak olarak gösterilen bir Peru gazetesine göre Whisky Sour’un mucide de aynı kişidir. İlk duyduğunuzda biraz itici gelse de kokteyllerde kullanılan yumurta akı, karışımın içine konan malzemeyi dengeli bir şekilde birbirine bağlayan unsurdur. Hatta bu konuda otorite sahibi bazı barmenlere göre yumurta akı, kokteyl yapmayı kolaylaştıran bir hile olarak da görülür. Kokteyldeki köpüğün de ana sebebi olan ak, birçok içkide kullanılan sweet & sour’un ana malzemesidir. Whisky Sour, yumurt akı ile hazırlanan, ekşi-tatlı aromaya sahip dünyadaki en meşhur klasik kokteyl  tariflerindendir.

whisky sour

Whisky Sour Kokteyl Hazırlanışı

Whisky Sour, shaker ile yapılan kokteyller arasındadır. Buzla doldurulan shaker’a aşağıda belirtilen ölçülerdeki malzeme eklenir. Yaklaşı 15-20 saniye boyunca shaker olabildiğince güçlü ve hızlı şekilde çalkalanır. Kokteylin tadına etki eden en önemli faktör, shaker’ın kullanılma şekli ve içeriğin kaldığı süredir. İşin sırrı da, ideal soğukluk, köpük ve sulanma sağlandığında çalkalama işlemini durdurma ve içkiyi bardağa aktarmada saklıdır. Bardakta oluşan köpük 2-3 damla angostra bitter ile tamamlanır. Whisky Sour kokteyl, hazırlanışında yumurta akı opsiyonel olarak ifade edilse de, çıkan sonuçta önemli fark yaratır.

2 ölçü Bourbon viski

1 ölçü taze limon suyu

1/2 şeker şurubu

1/2 yumurta akı (opsiyonel)

Angostra bitter (opsiyonel)

Görsel

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."