Klasik kokteyller

Cosmopolitan Kokteyl Nasıl Yapılır?

cosmopolitan

Namı değer “Pembe İçki” veya “Cosmo” bulunuş tarihi çok eskilere gitmemekle beraber modern klasikeler arasında yer alan kokteyllerdendir. Kökeni, 2. dünya savaşı esnasında bulunan Kamikaze isimli kokteyle dayanan Cosmo, adeta elden ele geliştirilmiştir. Citron marka votkanın imalatından sonra, yaban mersini suyunun da (cranbbery) eklenmesi ile birlikte kokteyl son halini almıştır. Cosmopolitan’ın mazisi çok eskilere gitmese de, modern Amerikan toplumunun hayatında önemli yer tutmuştur. 1980’lerde San Fransisco’da gay topluluğun sembol içeceği olan “pembe içki”, 1990’larda ise Sex & City dizisi ile yeniden parlamıştır. Cosmopolitan kokteyl, görünüşünden tadına bir çok ünlünün favorisi olmuş, her dönem moda olma potansiyeli olan, ikonik bir içkidir.

cosmopolitan

Cosmopolitan Kokteyl Yapılışı

Cosmopolitan kokteyl, Citrus votka, limon suyu, yaban mersini suyu ve taze sıkılmış limon suyu ile yapılır. Malzemeler aşağıdaki oranda bir shaker’a aktarılır. Buz dolu shaker güçlü ve hızlı bir şekilde bir süre çalkalanarak karışım soğutulur. Ardından kokteyl, buz ile soğutulmuş martini bardağına nakledilir. Süslemek olarak limon kabuğu kullanılabilir.

4 cl Limon aromalı votka

3 cl Yaban mersini suyu

1,5 cl Portakal likörü

1,5 cl Taze sıkılmış limonu suyu

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.