Bodrum Plaj

Tilkicik Koyu’nun Balıkçısı Miços Yalıkavak

micos

Yalıkavak, son dönemlerde Bodrum’un en çok gelişen bölgesi desek yeridir herhalde. Sempatik balık lokantaları,  lüks plajları ve Yalıkavak Marina’nın bölgeye kattığı enerji ile belde, tek başına Bodrum’a rakip olmuş gibi gözüküyor. Ahtapotun bacakları gibi hepsi ayrı güzel koydan oluşan Yalıkavak’ta Tilkicik koyu, son dönem açılan popüler mekanları ile oldukça dikkat çekiyordu. X Beach ve Hazine’den, Edition ile birlikte koyda hareket son sürat devam ediyor. Tilkicik koyunda balık restoranı alternatifi olarak karşımıza çıkan Miços Yalıkavak ise yerlisi tarafından işletilen doğal ve sempatik bir mekan. Bu yazıda Doğma büyüme Tilkicikli olan Ali Dinçer’in işlettiği balık restoranı Miços Yalıkavak’ı 5 klasik sorumuzda inceleyeceğiz.

miços

Ne Yenir, Ne içilir?

Miços Yalıkavak, yerlisi tarafından işletilen bir balıkçı olarak, orijinal mezeler ve usulüne uygun bir balık yemeği deneyimi yaşamak için biçilmiş kaftan. Restoranın işletmecisi balıkları, Yalıkavak balıkçı kahvesinden günlük olarak temin ediyor. Pişirme aşamasında ise balıklar canlı ateşte, kurutulmadan, usulüne uygun olarak servis edilmeye hazırlanıyor. Mutfağının başında Şef Leviz Karataş’ın olduğu Miços’da, Ahtapot ve Kalamar’da yerli üründen yapılıyor. Mekanın kendine özgü ara sıcakları ise, İstiridye Mantarı, Balık Simidi ve Şeker Karides olarak sayılabilir.

miços

Güne doğal ve yerel ürünlerden oluşan (reçeller ev yapımı) serpme Ege kahvaltısı ile başlayan Miços, öğlen servisinde ise balık ve mezenin yanı sıra gündüz misafirleri için, odun fırınınından pide ve lahmacun sunuyor. Restoranın odun fırınına sahip olması, ekmek alternatifi olarak akşam servisinde de puf lavaş sunmasına imkan veriyor. Zira balık restoranın vazgeçilmesi olan mezelerin yanına puf ayrı bir lezzet katıyor. Meze demişken, Miços’un favori mezeleri Enginar (iç baklalı), mevsim otları (deniz fasulyesi), Fava ve Ayvalı Kereviz olarak sayılabilir. Özel sunumu ile Tereyağında Karides restoranın diğer bir spesiyal yemeği olduğu Miços’da, tatlı olarak Ev Baklavası tercih edilebilir.

miços

Ne Zaman Gidilir?

Miços Yalıkavak, 15 Nisan-15 Ekim arası haftanın 7 günü açık olan bir restoran. Mekan, güne kahvaltı servisi ile başlıyor. Tilkicik koyunun dinginliğinde, mekanın denize sıfır alanında verilen kahvaltı, Ege usulü serpme kahvaltıdan oluşuyor. Miços’un en keyifli saatleri ise iskelesinde düzen aldığı akşam servisi itibarı ile başlıyor. Gözde koydaki Miços Yalıkavak, gün batımı saatleri itibarı ile ziyaret etmek için ideal bir Yalıkavak balık restoranı.

Not: Miços Otel, yakın zamanda restoranın hemen yanında 10 odalık bir butik olarak hizmete açıldı.
Bilgi için: (0532) 226 11 85

miços

Ne Giyilir?

Miços Yalıkavak doğal ve otantik atmosfere sahip Bir balık restoranı. Dekorasyonu oldukça sade olan mekanda, mümkün olduğunca koyun güzelliği ön plana konmuş. Bu duruma rağmen, Tilkicik koyunun gittikçe artan popülerliği sonucu açılan iddalı mekanlar ve yeni yapılan lüks siteler bölgenin ki ile birlikte mekanın atmosferini de üst noktaya çekiyor. Miços Yalıkavak’ın tüm bu veriler ışığında giyim tarzı, Spor, Spor/Şık ve özellikle yemek sonrası eğlenceye gidecekler için Chic & Sexy olarak şekilleniyor.

miços

Kim Kim gidilir?

Miços Yalıkavak, Özellikle Gündoğan-Yalıkavak civarında tail yapanlar için oldukça iyi bir balık restoranı alternatifi durumuda. Şirin Koya en hakim noktada olan mekan, akşamları romantik ortamı ile özel gece yemekleri için oldukça uygun. Yemek üzeri eğlence planlayan kutlama grupları için mekanın hem geceye ısıtan canlı müziği, hem de Hazine Yalıkavak’a komşu olması sebebi ile tercih edebilir. Miços’un sempatik ve izole ortamı ailece gitmek için doldukça uygun bir balık restoranı.

miços

Ne Kadar Ödenir?

Miços Yalıkavak, yerlisi tarafından işletilen bir mekan olması sebebiyle, bölgenin popülerleşmesi sonucu oluşan maliyet baskısından fazla etkilenmeyen bir mekan. Balık restoranında gösterge fiyat olarak kabul edilebilecek Kalamar (yerli olup olmadığını sorun) 80 TL Miços’da mezeler 20-30 TL arası fiyatlanırken, 70’lik rakı 280TL’den servis ediliyor. Doğal ürünlerin usulüne uygun hazırlanıp sunulduğu balıkçıda, içki dahil kişi başı 200-250 TL arası çıkmak mümkün.

Miços Restoran Adres: Tilkicik cad. Çankaya sok. No:5 Yalıkavak Mh. Bodrum
Telefon: 0532 226 11 85

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."