Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Sade Meyhane Beyoğlu

Meyhane mutfağı İstanbul’da yaşayan farklı kültürlerin oluşturduğu, coğrafyamızın önemli zenginliklerinden bir tanesi kuşkusuz. Ortaya paylaşımlı yemeği seven insanımızın da en çok keyif aldığı mekan türlerinin başında geliyor meyhaneler. Son dönemlerde ise uzun oturmanın ve sohbetin esas olduğu meyhane kültürü, eğlenceyi de içerisine dahil eden bir mekan konsepti ile karşımıza çıkıyor. Hatta aralarında “yeni nesil meyhane” olarak anılan bazıları eğlence kısmını fazla abartarak, yemekli gece kulübüne dönüşmeye başladı. Beyoğlu’nda 4 sene önce açılan Sade Meyhane, meyhane ortamı ve eğlenceyi iyi harmanlayan tarzı ile dikkat çekiyor. Sade Meyhane Beyoğlu, içinde bulunduğu tarihi binanın atmosferinde aynı adı gibi sade ve meyhane adabına uygun olarak başlayan geceyi eğlenceli bir final ile sonlandırıyor.

Sade Meyhane’yi 5 klasik sorumuzda inceliyoruz.

sade meyhane

Ne yenir, ne içilir?

Sade Meyhane, klasik meyhane ortamı ile başlayıp ardından fasıl, oryantal ile yavaş yavaş eğlenceye kayan ve DJ müziği ile final yapan bir mekan. Meyhane mutfağının vazgeçilmezi meze, restoranın mutfağının en önemli unsuru. Mekan ile özdeşleşen, imza tabaklar tutulmak kaydıyla, mevsim tazeliğine göre mezeler 2 haftada bir değişiyor. Restoranın haftasonları fix olarak sunduğu menü, hafta içi a la carte olarak da alınabiliyor. Tarz anlamında öncü olan mekan, ciğer tava gibi klasiklerin yanında kendi mutfağından çıkıp moda olan Fajita tabağında kokoreç gibi özgün lezzetler de sunuyor.

sade meyhane

Sade Meyhane, belki de gece 03:00’e kadar devam eden kendi tarzında tek mekan olduğu için, fix menüde limitsiz seçeneği sunmuyor. Zira akşam 20:00’de mekana gittiğiniz düşünürseniz, yemekten eğlenceye dönen atmosferde geçirilen 6-7  süresi boyunca limitsiz içkili menü doğru bir seçenek gibi gözükmüyor. Bunun yerine fix menü 4 kişiye 1 şişe üzerinden sunuluyor. Ana yemek olarak fix menü dahilinde Püre yatağında Dana Kavurma veya Kaya Levreği sunulan mekanda, tarçınlı irmik helvası ile final yapılıyor.

sade meyhane

Ne zaman gidilir?

Sade Meyhane Beyoğlu, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 19:00-02:00 arası açık bir mekan. Mekanın en önemli özelliği Musiki, fasıl, oryantal ve 80-90’lar müziğini bir arada sunması denebilir. Akşama nostaljik ve musiki müzik ile başlayan mekan, meyhane kültürüne uygun olacak şekilde, öncelikle sohbete ve yemeğe uygun bir atmosfer sunuyor. Saat 21:30 itibarı ile canlı fasıl müziğe başlayan mekan, yavaş yavaş mekanın ritmini yükseltirken, misafirlerinin istek parçalarına da yer veriyor. Cuma, Cumartesi akşamları ise Saat 23:00’de sahne alan dansöz ile oryantal müziğin ritimleri ile eğlence doruk seviyeye ulaşıyor. DJ’in devreye girdiği finalde ise 80 ve 90’ların müziği kapanış saatini 03’e kadar çekebiliyor. Pazar akşamüstü 17:00’de arabesk gecesi olan Sade Meyhane’ye özellikle haftasonları rezervasyon ile gidilmeli.

sade meyhane

Ne giyilir?

Sade Meyhane, taş tuğla duvarlardan oluşan yüksek tavanlı binasının tarihi dokusu korunarak dekore edilmiş bir mekan. Beyoğlu’nun atmosferinin en iyi yaşanabilecek binalardan birinde olan Sade Meyhane’de geçirdiğiniz zaman boyunca, adeta tarihi eserlerin arasında oturuyorsunuz. Meyhane adabına uygun olacak şekilde beyaz örtülü masalardan oluşan mekanın salonu, duvarların içerisine gömülü heykeller ile çevrilmiş. Mekanın asma katında oturulduğunda ise, binanın tarihi dokusuna tam olarak hakim olmak mümkün. Sade Meyhane, sıcak ve eğlenceli atmosferi ile rahat kıyafetlerin tercih edilebileceği Spor/Şık kıyafet seçimi ile gidilebilecek bir mekan.

sade meyhane

Kim kim gidilir?

Sade Meyhane, meyhane kültürünü eğlence ile birleştiren sıcak bir mekan. Restoranın ortaya paylaşımlı yemekleri, hafta içi iş çıkışı arkadaşlarla keyifli bir ortamda samimi dost masaları kurmak için uygun bir atmosfer sunuyor. Sade Meyhane, eğlence ve yemeği tek bir mekanda çözmeyi seven bekarlığa veda, doğum günü, uğurlama gibi kutlama amaçlı toplanan gruplar için ideal bir atmosfer sahip. Ayrıca restoranın tarihi dokusu ve Türk usulü eğlenceyi sunması, yabancı misafir ağırlama için de mekanı oldukça mantıklı kılıyor. Metroya yakınlığı, düz ayak girişi olması ve vale hizmeti ile de mekan kolay ulaşım imkanı da sunuyor.

sade meyhane

Ne kadar ödenir?

Sade Meyhane Beyoğlu, belli aralıklarla güncellediği meyhane mutfağına dair mezeleri, spesiyal ara sıcak ve ana yemekler eşliğinde sunan bir mekan. Hafta içi fix menü ve A la carte seçimler sunan restoran, hafta sonu fix menü düzeninde hizmet veriyor. Kişi başı 220 TL olarak sunulan fix menüde, meze, ara sıcak ve seçenekli ana yemek, 4 kişiye 1 büyük veya muadili şarap veya bira eşliğide servis ediliyor. A la carte olarak gidildiğinde ise mezeler 14-21 TL, ara sıcaklar 25-35 TL arası fiyatlanırken, ana yemek Dana Kavurma 45 TL’den servis ediliyor. Mekan, serbest seçimli bir günde kiş başı 150 TL hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.