Kadıköy-Cadde Meyhane Türk Mutfağı

Kadıköy Memleket Meyhanesi

Kadıköy’de rakı içilecek onlarca mekan var. Çoğuda, birbiriyle rekabet etme telaşı ile farklı lezzetler üretme fikrinden uzak, atmosfer yaratma konusunda da yetersizler. Son dönem, sanatçılar sokağı olarak anılan, Nazım Hikmet kültür merkezi civarında açılan mekanlar, bu anlamda farklılıkları ile dikkat çekmeye başladı. Bu mekanlardan Küf, alkolsüz bir mekan olarak her daim dolu ve sevilen bir mekan olmuş. Bölgede ilk açılan meyhane olan Güneşin sofrası ise, keyifli ortamı ve lezzetli mezeleri ile sadece bölgeden değil İstanbul’un tamamından gelen misafirleri ağırlıyor. Yakın zamanda Güneşin sofrasının kurucuları tarafından açılan Memleket meyhanesi de bölgenin bohem ruhuna değer katmış.

Memleket meyhanesi

Memleket meyhanesi

Dengeli yapılmış menü

Kadıköy Memleket meyhanesinin, en keyifli tarafı klasik İstanbul meyhanelerinin sunduğu mezelerin yanına, sebze ağırlıklı ege lezzetlerini de yerleştirmiş olması denebilir. Menünün yapılış şekli sayesinde, kalamar, ahtapot, yaprak ciğer gibi daha protein bazlı yemekler alınabileceği gibi, enginar kalbi, Yeşil elma mezesi, begonvil gibi sebze ağırlıklı, hafif mezeler de seçilebiliyor. Üstelik bu mezeleri oluşturan malzemeler çoğunlukla mekanın işletmecisi Aslı Hanım tarafından doğal pazardan temin ediliyor. Memleket meyhanesinin diğer bir özelliği de, genelde ara sıcak ağırlıkla olan meyhane menülerinin aksine, Güveçte kavurma, Kuzu pirzola, Asma yaprağında levrek gibi birçok ana yemeği menüsünde bulundurması denebilir.

Memleket meyhanesi meze

Atmosferi keyifli Memleket meyhanesi

Sanatçılar sokağının ruhuna uygun, bohem bir dekorasyon tarzını benimseyen Memleket meyhanesi, aynı zamanda kullandığı mavi tonlarıyla, şirin bir ege meyhanesinde olduğunuz hissi uyandırıyor. Mekanın iç bölümün duvarlarını süsleyen Nazım Hikmet ve çeşitli yazarların portreleri de sanki masalsı bir ortamda olduğunuz hissiyatını yaratıyor. Tabi ki meyhanenin en önemli tamamlayıcı unsurlarından olan müzik de, ince bir dokunuşla mekandaki yerini bulmuş. Masadaki muhabbeti bozmayan ama, mekana ruh katan, sanat müziği ağırlıklı müzik seçimi, memleket meyhanesinin tadına tat katmış.

Memleket meyhanesi

Memleket meyhanesi hoş bir atmosferde, farklı ve lezzetli mezeler deneyip, dostlarla iyi zaman geçirebileceğiniz orijinal bir Kadıköy mekanı olarak ajandanızda ki yerini alabilir.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Süleyman Paşa Sk. No:21, 34714 Kadıköy
Telefon: (0216) 449 56 76
http://memleketmeyhanesi.com/

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.