Beyoğlu-Karaköy Şef Restoranı

Hodan İstanbul

hodan

Beyoğlu’nun tarihi dokusunu, karmaşasını, çeşitliliğini sevenlerdenseniz eminim ki hala dışarıda vakit geçirmek istediğinizde, kutlamak için bir sebebiniz varsa veya lezzetli bir yemek yemek istiyorsanız ilk aklınıza gelen yer burası oluyordur. Benim için hala yeri apayrı olan Beyoğlu’nda Galatasaray Lisesi’nin sokağında bulunan Cezayir de bahsettiğim Beyoğlu ruhunu en iyi yansıtan yerlerden. Cezayir’in arka bahçesinde Hodan adında bir şef restoranı açıldığını duyduğumda bu yüzdendir ki fazlasıyla heyecan duydum ve deneyimlemek istedim.

hodan

Hodan, Türk Mutfağında bulunan klasikleri farklı dokunuşlarla bambaşka yorumlayan bir şef restoranı. Yerel tarımı ve esnafı koruyan, taze ve mevsimsel ürünleri tercih eden Şef Çiğdem Seferoğlu ve ekibi, bu anlamda fazlasıyla özenli. Yalnızca menüde değil, bu özen Hodan’ın her köşesine sirayet etmiş. Cezayir’in geniş arka bahçesinde sanat eserleri, ağaçlar ve bembeyaz örtülerle bezeli masaların arasında güzel bir atmosferde lezzetli yemekler tatmak mutluluk verici. Burası size başarılı bir şef mutfağından lezzetli yemekler deneyimleme şansı veriyor. Dolayısıyla buraya gastronomik bir deneyim için gelebilirsiniz. Bununla birlikte görece daha sakin kutlamalar için de akla gelebilecek mekanlardan bana kalırsa.

hodan

Atmosferin keyfini çıkarmakta iken, geniş kokteyl menüsünden bir seçim yaparak, yiyecek menüsünü incelemek mümkün. Burada denemeden gitmeyin diyebileceğimiz birçok yemek var ve az evvel söylediğimiz gibi ürünlerin mevsimselliğine dikkat edildiğinden menü zaman zaman değişiyor. Özellikle, Maydanozlu Sakız Kabağı (60 TL),  Ballı Bademli Eritme Peyniri (90TL), Taş Fırından Konya Küflüsü (75 TL) ve ana yemeklerden Misket Köfte (95 TL) mutlaka tadılması gerekenler arasında. Bununla birlikte, Uşak Tarhanası, levrek, kök ıspanak ve kastamonu pastırmasından oluşan ana yemek ile İspir Fasulyeli İşkembe de merak uyandırıcı. Finali tatlı yapalım derseniz, Antep Fıstıklı Sufle denenesi bana kalırsa.

hodan

Pazartesi kapalı olan Hodan, salıdan cumartesiye kadar 12:30 – 16:00 saatleri arasında öğlen servisi, 18:00 – 23:00 arasında ise akşam servisi vermekte. Pazarları ise, buranın keyfini tüm gün çıkarabileceğiniz kadar uzun (11:00 – 17:00 arasında) ve tüm gün bir daha yemek ihtiyacı duymayacağınız denli zengin bir brunchları bulunuyor. Rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

hoden

Adres: Firuzağa, Hayriye Cd., 34425 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0533) 304 76 34

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1 Yorum

  • Hodan’a sevgililer gününde gittik ve aşçının da doğum günüydü. Keşke o gün o restaurantı hiç açmasalarmış. İşletmecisinin gözümüzün içine baka baka ısıtıcıları kapatalım diye garsonlara emir vermesinden, tuvalette karşılaşınca tuhaf tuhaf süzmesinden tutun da bir anda bizim yemek yediğimiz yerin tamamen boşaltılıp bütün ilgi ve garsonların, aşçının doğum gününün olduğu salona gitmesi ile tam bir fiyaskoydu. Yine gereksiz yere üç beş blogger tarafından şişirilmiş bir restaurantta basit restaurantcılık adaplarını bilmemelerinden ağırladığım özel partnerime rezil oldum. Ya o gün açmayın ve doğum günü kutlatın ya da doğru düzgün bir işletmecilik yapın.