Akdeniz Mutfağı Etnik Mutfak Nişantaşı-Beşiktaş

Güzelburç Antakya

Türkiye’de gastronomi denildiğinde akla ilk gelen şehirler Gaziantep, Hatay (Antakya) ve Adana. Bu şehirlerin kendilerine has birçok yemeği ve gastronomik anlamda pek çok farklı kültürel adeti var. Maalesef ülkemizde yaşanan deprem felaketinden sonra özellikle Antakya, şehirdeki hayatın durma noktasına geleceği kadar çok etkilendi. Burada bulunan ve yıllardır klasik haline gelmiş olan bazı mekanlar da lokasyonlarını başka başka şehirlere taşıdı. Şimdi bahsedeceğimiz Güzelburç Antakya da bu mekanlardan bir tanesi. Nişantaşı’da açılan Güzelburç Antakya, tıpkı Antakya’daki yerinde olduğu gibi oranın özel yemeklerini en lezzetli halleriyle misafirlere sunuyor. Farklı olan ise mekanın atmosferi.

Güzelburç Antakya’nın Nişantaşı’nda açılan şubesi, Nişantaşı’nın hem alışveriş hem de yeme-içme sektörü anlamında en yoğun olan bölgelerinden Mim Kemal Öke Caddesi’nda açıldı. Geleneksel lezzetlerin sunulduğu mekanın ortamı ise epey farklı. Modern bir tasarımın hakim olduğu Güzelburç Antakya, geniş ve ferah atmosferi, beyaz rengin hakimiyetindeki göz yormayan ortamı ve bir tarihi yaşatması ile kesinlikle sizi mutlu hissettirecek bir yer. 28 yıl önce faaliyete kasap olarak başlayan sahipleri ile Ferida’nın yaratıcılarının ortaklığı ile oluşturulan Güzelburç Antakya’nın İstanbul şubesi, burada yaşayan Antakyalıları ve lezzet peşinde koşanları fazlasıyla tatmin edecek gibi görünüyor.

Güzelburç Antakya’nın menüsünde az evvel de belirttiğimiz gibi Antakya’nın en meşhur lezzetleri var. Üstelik burası içkili bir restoran. Dolayısıyla hem lezzetli yemeklerini tadıp, hem de uzun saatler arkadaşlarınızla burada sosyalleşmeniz veya iş yemekleri için gelmeniz de olası. Yemeğinize Babagannuş, Muhammara, Antakya’nın meşhur kısırı, humus veya Zeytinli Zahter gibi bölgeye özel başlangıç ve mezeler ile start verebilirsiniz. Sonrasında kesinlikle Güveçte Sıkma Peynir, Lahmacun ve Soslu Ciğer gibi ara sıcaklar denenmeli! Ana yemeklerde ise özel tekniklerle pişen Güveçte Tepsi Kebabı (Antakya’nın en klasik kebabı, tadılmalı), Güzelburç Beyti ve meşhur satır eti ile hazırlanan Kağıt Kebabı var. Hepsi de çok lezzetli. Yemek sonrasında ise Antakya Kıtır Kabak Tatlısı ve Künefe ile enfes ve tatlı bir son yaşayabilirsiniz. Güzelburç Antakya, 12:00 – 00:00 saatleri arasında açık. Mutlaka rotanıza ekleyin!

Adres: Harbiye, Mim Kemal Öke Cd. 3A, 34627 Nişantaşı/İstanbul
Telefon: (0530) 137 18 31

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.