Beyoğlu-Karaköy Modern Meyhane

Bi Daha Meyhane; Yeni Nesil Meyhanelere Doymuyoruz

Bi Daha Meyhane, Covid 19 sebebiyle verilen aradan sonra, 12 Haziran Cuma günü Turizm bakanlığının açıkladığı hijyen ve sosyal mesafe kuralları (bilgi için tıklayın) ile birlikte tekrar açılıyor.

İstanbul gece hayatı dur durak bilmeden her geçen sene değişiyor, farklılaşıyor. Yeni jenerasyon rakıyı seviyor, türkçe müzikle eğleniyor. Bu yeni jenerasyona uyum sağlayarak geleneksel meyhane kültürümüz de oldukça değişti ve fasılın ağırlıkta olduğu sohbete müsaade eden, sürprize açık olmayan geleneksel mezelerin servis edildiği klasik meyhaneler yerini ağırlıklı olarak 90’lar ve 00’ler türkçe müziğin bangır bangır çaldığı, geleneksel mezelerin ise sıra dışı inovatif hallerinin servis edildiği “yeni nesil meyhane”lere bıraktı. Bu yeni nesil meyhanelere bir yenisi de 2017 yılında, Midpoint’lerin de içerisinde yer aldığı All Points Grup’un bünyesinde yer alarak Beyoğlu Midpoint’in üst teras katında açılan Bi Daha Meyhane oldu.

bi daha

Bi Daha Meyhane’yi 5 + 1 bonus sorumuzda inceleyelim.

Ne Yenir, Ne içilir?

Mezelerde mumla Aranan İnovatif Dokunuşlar

Bi Daha Meyhane, kendi segmentinde yer alan diğer bir çok rastoran gibi fix menü konsepti ile hizmet veriyor. Öncelikle sizi sofrada 20’den fazla çeşit meze karşılıyor. Bu noktada önemli olan şey tabi ki mezelerin sayısal fazlalığından ziyade lezzeti ve kalitesi. Keza son dönemde modern meyhane konsepti ile hizmet veren restoranlarda yaşanan patlamada fark yaratacak olanın işte tam da bu nokta olduğunu düşünüyorum. Bi Daha’ya dönecek olursak özellikle Köpoğlu, Atom ve Girit Ezmesini lezzetli bulduğumu belirtmekle beraber oldukça orijinal bulduğum, beni şaşırtan yahut tadı damağımda kalan herhangi bir meze de size ne yazık ki sayamıyorum. Bu noktada Bi Daha Meyhane’nin benzerlerine fark attığını söyleyemeyeceğim.

Mezeler sofrada henüz dururken ara sıcaklar; kalamar tava, karides güveç ve de tava ciğer sahneye çıkıyor. Burada inovatif bir şeyler beklemeyin bildiğimiz Kalamar Tava, Karides Güveç ve Tava Ciğer. Lezzetine gelecek olursak mezelerine yaptığımdan farklı bir yorum yapamayacağım. Yine standart bir lezzet yakalamışlar diyebilirim. Ne çok iyi ne çok kötü. Oldukça ortalama. Hatta belki birazcık da altında.

bi daha

Konseptten Kopuk ve Kendi İçerisinde Tutarsız Bir Menü

Gelelim assolistimiz olan ana yemeğe. En son mezelerde yana yakına aradığımız inovatif dokunuşları ana yemeklerde tamamiyle kaybetmiş durumdayız artık. Modern meyhane bu noktada sadece müziklerde kalmış durumda. Yemekler ise size bir aşağı katta yer alan Midpoint’ten eşlik etmeye çalışıyor adeta. Bu noktada menünün konsept ve kendi içerisindeki geçişleri bakımından oldukça tutarsız olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Sizi mezeleriyle akdeniz mutfağı ile karşılayan menü ana yemekte pideli köfte seçeneği sunup midenize kültür şoku yaşatıyor adeta. Bir bütünlük yok ne yazık ki.

Burada bize üç farklı seçenek sunuyor Bi Daha; Izgara köfte, tavuk veya balık. Izgara köfte; domates sos, pide ve yoğurtla servis ediliyor. Görüntüsü itibariyle oldukça ilgi çekici olan ızgara köftemiz ne yazık ki lezzetiyle bizi hayal kırıklığına uğratarak dışı güzel ancak içi boş çıkıyor. Kendisine Ajda Pekkan’ın da dediği gibi “ne yazık ki çerçeve değil resim aradığımızı” söylüyor ve oldukça lezzetsiz bulduğumuzu belirtiyoruz. Tavuk seçeneğinde acı soslu ızgara tavuk var. Yanında patates salatası tavuğumuza eşlik ediyor. Köfteye nazaran daha keyifli olduğunu söyleyebilirim. Ancak sadece o kadar. Gelelim balığa, balık olarak palamut mevsimi olduğundan ötürü bize ızgara palamut servis edildi. Palamut gayet lezzetliydi. Ne de olsa palamut mevsimi. Bana kalırsa ana yemekler içerisinde bu seçeneler dahilinde en mantıklısı -eğer ki seviyorsanız- balık sipariş etmeniz olacaktır.

bi daha

Geceyi tatlı ve meyve ile sonlandırıyoruz. Masaya dondurmalı kabak tatlısı ile irmik tatlısı geliyor yanına da mevsim meyvelerinden oluşan karışık meyve tabağı servis ediyorlar. Açıkçası dondurmalı kabak tatlısı Bi Daha Meyhane’ye dair en beğendiğim şey olabilir. Gerçekten fevkalade lezzetliydi ve geceye dair lezzeti aklımda kalan tek şey oldu. İrmik tatlısının da lezzeti yerindeydi onu da beğendim ki tatlıya düşkün biri olmadığımı eklemek isterim. Bi Daha Meyhane mezeleri ve sıcak lezzetleri ile fark yaratamasa da tatlıları ile minik bir fark yaratmışa benziyor bu noktada.

Ne Zaman Gidilir?

Bi Daha, tam bir kutlama mekanı. Fix menü seçeneği ile gece klübü ve yemek konseptini bir arada sunması kalabalık grupları hiç zorlanmadan bir arada tutabilecek imkanı bizlere sunuyor. Ayrıca mekan geniş, kasvetli değil ve havadar. Ek olarak da harika bir boğaz manzarasına sahip. Bu açıdan Bi Daha özellikle doğum günleri, veda yemekleri ve hatta asker uğurlamaları da dahil olmak üzere çok çeşitli kutlama ve organizasyonlarınız için seçebileceğiniz bir mekan. Tabi ki sadece eğlenmek için de bence keyifli bir alternatif.

bi daha

Bi Daha Meyhane, haftanın her günü 19.00 saatlerinde servise başlayıp 02.00’ye kadar hizmet veriyor. Cuma ve Cumartesi günleri pek tabi mekanın en yoğun olduğu zamanlar ve önerim bu günlerde gitme planınız varsa rezervasyonu son günlere bırakmamanız. Hafta içi ve pazarları ise tahmin ettiğiniz gibi çok daha sakin. Çat kapı gitmeniz mümkün.

Ne Giyilir?

Bi Daha Meyhane rahat bir mekan. Burası için “rahat ve şık” gelmenizi öneririm. Abartıya kaçmaya hiç lüzum yok. Zaten ilerleyen saatlerde müziğin de yükselmesi ile üzerinde rahat hareket edeceğiniz bir ayakkabı giymek önemli özellikle biz kadınlar için. Yine size mekanın Beyoğlu’nda olduğunu ve herhangi bir aracın mekanının önüne kadar gidemeyeceğini önemle belirtmek isterim. Beyoğlu’nda kısa da olsa yürüyeceğinizi de kıyafet ve ayakkabı seçiminizi yaparken göz önünde bulundurmanız iyi olacaktır.

bi daha

Kim Kim gidilir?

Bi Daha Meyhane oldukça sıcak ve samimi bir mekan. Buraya kalabalık arkadaş grubunuzla da yakın bir arkadaşınızla da gitmeniz mümkün. Bu noktada da belirleyici olan şey kesinlikle samimiyet. Bi Daha Meyhane sevdiklerinizle olan samimiyetinizi pekiştirmeniz için size oldukça sıcak bir atmosfer sunuyor. Kutlamalar için oldukça ideal. Bi Daha, genel olarak müziğin sesinin yüksek olarak seyrettiği bir mekan olduğu için uzun sohbetlere pek müsade etmiyor. Bu nedenle de ilk buluşmalar yahut resmiyet barındıran görüşmeler için kanımca pek de uygun değil. Bunun için müdavimlist’e bir göz atmanızı öneririm.

Ek olarak mekanın müşteri kitlesini daha çok genç jenerasyonun oluşturduğunu belirtelim. Yaş ortalaması 18-35 desek sanırım gayet yerinde olur. Dolayısıyla mekanın enerjisinin de bir hayli yüksek ve dinamik olduğunu söylemeden geçmeyelim.

bi daha

Ne Kadar Ödenir?

Bi Daha Meyhane’de hafta içi ve hafta sonu daha önce de belirttiğimiz gibi fix menü uygulaması var. Fiyatlar, Cuma ve cumartesi günü kişi başı ana yemesiz 220 TL, ana yemekli 245 TL iken hafta içi ve Pazarları ana yemeksiz 175 TL, ana yemekli 245 TL olarak belirlenmiş. Hafta sonu fix menü zorunlu iken hafta içi fix menü seçmek istemezseniz eğer mekan a la carte servisi de veriyor. Bu halde ise kişi başı minimum 130 TL harcama sınırı konulmuş.

Bonus Soru; Ne Dinlenir?

Bi Daha Meyhane’de pek tabi yeni nesil meyhanelerin olmazsa olmazı olan türkçe 90’lar ve 00’ler pop şarkıları dinliyoruz. Playlist size sürpriz yapmıyor, hepimizin ezbere bildiği o yılların kült şarkıları gecenize eşlik ediyor. Burası da benzerleri gibi meyhane ve gece klübünü birleştirmiş bir konsept sunuyor bize. Böylece hem yemeğimizi yiyoruz hem de vakit -ve de para- kaybetmeden geceye geçiş yapıyoruz. Müzik erken saatlerde daha kısıkken saat 22.00 civarı aynı zamanda mekana ismini de veren Levent Yüksel’in “Bi Daha” şarkısının girmesi ile müzik sesi yükseliyor ve mekan gece klübü konseptine geçiş yapıyor. Ancak gece klübü deyince aklınıza masaların kalkıp standların ortaya çıktığı bir ortam gelmesin. Masalar yerli yerinde duruyor ve etrafında dans etmeye devam ediyorsunuz. Eğlence gece 02.00’a kadar devam ediyor.

Şöyle Bir Toparlarsak;

Bi Daha Meyhane’yi mutfak olarak zayıf bulduğumu söylemeliyim. Geleneksel mezelerin sıra dışı inovatif hallerini aradığımız “yeni nesil meyhane”ler demişken Bi Daha Meyhane’de pek de “inovatif” bir lezzet bulamadığımı belirtmek zorundayım. Sunulan lezzetler, hem fix menünün etkisi hem de gelen müşterinin yaşı da dolayısıyla esas önceliğinin dans edip eğlenmek olması sebebiyle modern ya da geleneksel hiç bir meyhanede barınamayacak kadar fabrikasyon bir hal almış ve lezzetini yitirmiş bana kalırsa. Bu açıdan buraya tadım yapmaktan ziyade sevdiklerinizle keyifli bir gece geçirip 90’lar ve 00’lerin popüler türkçe şarkılarının ve de tabi ki manzaranın keyfini çıkartmak amacı ile gelmenizi öneririm.

Bi Daha Meyhane Adres: Tomtom Mahallesi, İstiklal Cd. No:187, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon : +90 530 100 85 95

Yazar Hakkında

Gizem Ekler

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar

  • 7 Temmuz 2020’de saat 12: 00’a kadar son derece yüksek sesle canlı müzik yapıldı ve bir sokak arkada olan evimin içine kadar gelen bu sesler, kalabalığın hep bir ağızdan şarkılara eşlik ederek ve bağırıp çağırmaları ve ıslıklarla devam edip doğum günü partisi adı altında resmen covid 19 partisi verildi. Telefonla uyarmaya çalıştığımızda inkar edilerek yüzümüze telefon kapatıldı. Buradaki insanlar kendilerine bir şey olsun olmasın yakınlarının hastalanmasına ve ölümüne neden olacaklar belki…. İster cahillik, ister para, ister sorumsuzluk, nedeni ne olursa olsun bedeli ağır olacaktır. Çünkü suç işleniyor; adı, taammüden cinayet