Beyoğlu-Karaköy Etnik Mutfak Müdavimi Anlatıyor

Fıccın Beyoğlu

#çerkez mutfağı #karma mutfak

1996 yılından beri faaliyette olan Fıccın Beyoğlu , kendine has tarzıyla kuşkusuz bölgenin en keyifli mekanlarından birisi durumunda. Çerkez mutfağından örneklerin yanı sıra, her gün değişen ev yemekleri ve ızgaralar, menüyü oluşturan ana unsurlar olup, mekanda içki servisi de mevcut. Zaman içerisinde Kallavi sokakta, boylu boyunca sıralan 4 mekana ulaşmış olan Fıccın, samimi işletmecileri ve personeli ile bir çok müdavime sahip.Fıccın restoranı bizim için mekanın müdavimi Dinçer Teker anlatıyor.

Dinçer Teker Fıccın müdavimi

Dinçer Teker Fıccın’ın müdavimlerinden

Bu mekanın sizi en çok çeken tarafı nedir ?

Fıccın’da rahat ediyorum, şöyle ki; birçok içkili mekanda olduğu gibi rahatsız edici bir şekilde şunu da ye, bunu da ye gibi yemek satma kaygısı yok. Sahibi Leyla Hanım ve yöneticisi Ela hanım sürekli mekanın başındalar. Mekana hem hanım eli değmesi, hem de sahiplerinin Çerkez olması, buranın iyi bir lokanta olmasına sebep olmuş bence. Biliyorsunuz Çerkezler damağına düşkündür ve misafir ağırlamayı severler. Örneğin işletme sahipleri mümkün oldukça alışverişini İnebolu pazarı gibi doğal ve taze ürün satan yerlerden yapıyorlar. Kısaca işletme sahiplerinin işin başında olmaları, iyi yemek yapmayı önemsemeleri ve personeli de işin içine olumlu şekilde katmaları, lezzetli yemekler sunan, sıcak bir ortam oluşmuş. Fıccın, “Nasıl olsa Beyoğlunun göbeğindeyim, kötü yemek de yapsam da olur” tuzağına düşmemiş mekanlardan

Fıccın'ın sahibi Leyla Hanım İnebolu pazarından alışveriş yaparken

Fıccın’ın sahibi Leyla Hanım, İnebolu pazarından alışveriş yaparken

Mekanın genel atmosferi nasıl ?

Fıccın, Kallavi sokakta yan yana 4 mekandan oluşan, sokakta yaz-kış oturma şansı veren, tipik Beyoğlu havasını yansıtan bir mekan. Biraz Asmalı mescit’in masaların sokağa atıldığı eski haline benziyor. Ama Asmalı gibi hızlı popülerleşmiş bir yer demek yanlış olur. Daha çok yediğine, içtiğine önem veren, bunu yaparken de para saçmak istemeyen, çalışan kesim, sanatçı, ve hatırı sayılır miktarda mekanı duyarak gelen turist kitleden oluşuyor diyebiliriz. Fıccın’ı Beyoğlu ruhunu hissederken, nezih bir ortamda, dostlar ile birlikte, iyi yemekler tadabileceğiniz bir mekan olarak tanımlayabilirim.

Fıccın Beyoğlu sokak

Kaçırılmaması gereken lezzetler nelerdir ?

Fıccın Beyoğlu, yemekleri mevsimin ve eldeki malzemenin tazeliği ve kalitesine göre günlük olarak değiştiriyor. Menüleri kendi web sitelerinden görmeniz mümkün. Tabi ki mekan sahiplerinin Çerkez olmasından yola çıkarak Fıccın (Etli Çerkez yemeği), Gabin (Çerkez mantısı) ve Velibağ (Çerkez böreği) denenebilir. Ancak benim için vazgeçilmezler Çerkez tavuğu, Safranlı levrek ve Arnavut ciğeridir.

Fıccın'ın Lezzetli Arnavut Ciğeri

Fıccın’ın Lezzetli Arnavut Ciğeri

Fiyat / performans nasıl ?

Fıccın Beyoğlu, sunduğu yemek kalitesine göre oldukça makul fiyatlar uyguluyor. Fiyatlar esnaf lokantası civarı olmakla beraber, malum alkollü içki fiyatlarının yüksek olası sebebi ile içilen içki miktarı hesapta belirleyici oluyor. Genel olarak mekanın sunduğu fiyat /performans benim açımdan OK. 

Fıccın'ın mutfağından Çerkez tavuğu ve Safranlı levrek

Fıccın’ın mutfağından Çerkez tavuğu ve Fesleğenli levrek

Tavsiye ettiğiniz menü nedir ?

Başlangıç

Çerkez tavuğu – Fesleğenli levrek – Peynirli roka salatası

Ara sıcak

Arnavut ciğeri

Ana yemek

Izgara köfte

Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Kallavi Sk. No:1, 34430 Beyoğlu

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.