Dünya Mutfağı Maslak-Levent Şef Restoranı

Amanda Bravo

amanda

Amanda Bravo paket servis bilgileri aşağıda

Yeni mekananları deneyimleme konusunda oldukça istekli olduğumuz konusunda şüphe yok. Bu yüzden Müdavim’de, İlkbahar-Yaz gibi, mekanları sezonsal olarak tasnifleyen bölümler sunuyoruz. Ama aynı istekliliğimiz farklı mutfakları ve özgün sunumları deneyimlemede karşımıza çıkmıyor. Bir de gittiğimiz restorandan ne beklememiz gerektiği konusunda tam bir fikrimiz oluşmamış gibi. Mesela restorandaki en iyi manzaralı masaya yerleşmek, menüyü detaylı incelemekten daha önemli bir hadise oluyor genelde. Hatta restoranın menüsünün de pek bir değeri yok aslında. Çünkü nasıl olsa menüde olmayan bir şeyi garsonu gönderip dışarıdan aldırabiliyoruz. Bu duruma alışmış restoranlar ise şehrin dinamiklerine teslim olmuş ve başlarını ağrıtmayacak vasat lezzetler üretme konusunda mutabık kalmış durumdular. Benim bir restoran ile ilgili yazıya bu şekilde giriş yapmamın sebebini ise, “Amanda Bravo yu ne olduğu değilde, ne olmadığı üzerinden anlatmanın daha kolay olması” olarak ifade edebilirim.

Yazın kapalı olan Amanda Bravo, 1 Haziran itibarı ile, yaz sonunu boyunca

Bodrum Boho otelin içerinde yer alacak

Amanda Bravo’yu 5 klasik sorumuzda inceleyelim…

amanda

Amanda Bravo’yu 5 klasik sorumuzda inceleyelim…

Ne yenir, ne içilir?

Amanda Bravo, restorancılığı ortaya bir iddia koyma ve yarattığı konseptin arkasında durma üzerine yorumlayan az sayıdaki İstanbul mekanından. Restoran, Catering servisi yapmak üzere yola çıkan Melis Korkud ve Şef İnanç Çelengil tarafından 4 sene önce açılmış. Mekanı açarken çıkış noktaları dışarı yemek servisi işini yapacakları bir hazırlık mutfağı ile beraber, küçük de bir lokanta ortamı yaratmakmış. Her ne kadar şimdilerde popülerleşmiş olsada Reşitpaşa semtini adres olarak seçmeleri de, o dönem için absürt bulunduğu için mekanın adını sarkastik bir dille “Aman da Bravo” olarak seçiyorlar. Sonrasında Amanda Bravo’nun tam zamanlı bir restorana dönüşmesi ise, yemek ve atmosferin oldukça beğenilmesiyle oluyor.

amanda

Amanda Bravo, işletmecilerinden en az birisinin mutlaka başında durduğu şef restoranı olarak tabir edilen bir mekan. Restoranın menüsü mevsimsel tazeliği göre dönemsel olarak değişirken Papara, Fırın Kokoreç gibi imza tabaklar menüdeki yerini koruyor. Türk ve dünya mutfağından birçok yemeğin özgün dokunuşlar ile sunulduğu restoran, belli bir mutfağa bağlı kalma zorunluluğu hissetmiyor. Fırın karnabahar ve Pekmezli Ciğer, Minekop Cevciche, Basmati pilavı ile servis edilen Yeşil Köri Tavuk an itibarı ile menüde bulunan bazı yemeklerden. Amanda Bravo, Modern tekniklerinde kullanıldığı Yaratıcılık ve uyum gözeterek yapılan yemeklerin olduğu ve lezzetin ön planda olduğu bir lokanta olarak tarif edilebilir.

amanda

Ne zaman gidilir?

Amanda Bravo, Pazar hariç haftanın 6 günü öğle servisinde 12:00-17:00 arası açık bir lokanta. Başlarda sadece öğle servisinde açık olan mekan, gelen taleple Perşembe, Cuma ve Cumartesi, akşam servisine de başlamış. 40 kişilik restoran öğle servisinde rezervasyon ile gidilen nadir mekanlardan. Keyifli atmosferi ve nitelikli yemekleri adeta restoranı akşam servisinde de hizmet verme noktasına itmiş. Restoran her ne kadar kendisini fine dining kabul etmese de, birçok anlamda bu standartları karşılıyor diyebilirim. Reşitpaşa’daki mekan düz ayak olarak giriş imkanı sunarken, vale hizmeti de bulunmakta.

amanda

Ne giyilir?

Amanda Bravo, mekan hareketliliğinin olduğu merkezi noktalardan uzakta kendine has bir mekan. Reşitpaşa’daki mekan, üzerinde bulunduğu önü açık, ferah caddenin sessizliği ve sakinliğinde, şehrin yakınında ama kargaşasından izole bir ortam sunuyor. Restorana girdiğinizde ise kendinizi, yemeğin ön planda olduğunu vurgulayan açık bir mutfak ve ev hissi veren kompak bir salonda buluyorsunuz. Beyaz örtülü masalardan oluşan salon, çiçekler, kitaplar ve birkaç yemek odaklı aksesuarın haricinde sade ama şık bir atmosferde. Amanda Bravo’nun giyim kodları bu kapsamda Spor/Şık olarak şekillenirken, akşam Şık giyim tercihlerini de izin veriyor.

amanda

Kim kim gidilir?

Amanda Bravo, öğle arasında veya iş yemeğine gitmek için olukça ideal bir restoran. Akşam ise benzersiz atmosferi ile partnerini şaşırtmak isteyenler için alternatif bir romantik yemek mekanı. Fazla şamataya girmeden keyifli bir doğum günü düşünen kutlama grupları için de mekan oldukça ideal bir atmosfer sunuyor. Amanda Bravo, Yabancı misafirinizi ağırlayabileceğiniz ve gustosu yüksek dostları, gastronomik deneyim odaklı konuk etmek için de iyi bir seçim olacaktır.

amanda

Ne kadar ödenir?

Amanda Bravo,  iyi malzeme kullanılarak yapılan özgün yemeklerin, hoş bir atmosferde sunulduğu butik bir lokanta. Mevsimsel olarak değişen menüden Minekop Ceviche 54 TL, Pekmezili Dana Ciğer 62 TL olarak fiyatlanmış. Restoranda, imza tabaklardan Fırın Kokoreç 60 TL, Papara 90 TL’den servis ediliyor. Tatlıların 35-40 TL olarak fiyatlandığı mekanda, menüye uygun içecek şişe fiyatları 160 TL’den başlıyor. Amanda Bravo Reşitpaşa, Öğle servisinde kişi başı 100-150 TL, keyifli bir akşam yemeğinde ise kişi başı ortalama 250 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Amanda Bravo Eve Sipariş İçin tıkla
Adres: Reşitpaşa, Emirgan Sk. No:20, 34467 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 277 15 16

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar