Etiler-Boğaz Şef Restoranı Türk Mutfağı

Alaf Kuruçeşme

alaf

Fine dining restoran tanımını, “şık ortam, iyi servis ve yüksek gustoya hitap eden yemek atmosferi” olarak ifade edebiliriz. Son yılllarda ise, “iyi yemeğin, göreceli olarak rahat ve hesaplı ortamlara taşınması” yeme-içme dünyasındaki gelişmelerden birisi olarak gözlemleniyor. Kuşkusuz bu durumun arka planında, “Pahalı restoranların şeflerinin, yaptıkları ürünleri sadece belli bir gelir grubuna değil, daha geniş bir yelpazeye ulaştırmak istemesi ” önemli bir faktör. İyi yemeği okasyonel ortamlardan çıkarıp günün her saatine yayan bu restoranlar, sokak lezzetlerinden de oldukça besleniyor. İşte Mimolett ve Alancha’nın eski şefi Deniz Temel tarafından açılan Alaf, tam da bu çizgide, lezzetli ve nitelikli yemekleri, sıcak ve samimi bir ortamda sunmayı hedefliyor. Giriş katı hızlı yemeğe uygun Alaf 2 Tek, ikinci katı ise manzaralı ve daha uzun oturuma uygun olan Alaf Kuruçeşme olarak tasarlanan mekan, yaz aylarında ise teras katında faal olacak.

alaf

Yörük dilinde alev anlamına gelen Alaf, adından anlaşılacağı gibi çoğu odun ateşinde pişen ve bol bol köz ve is tadı olan yemekler sunuyor. Menüsünde, Anadolu, hatta göçebe mutfağından tariflerin olduğu restoran, deneyim bazlı bir yemek vaadiyle yola çıkıyor. Giriş katında ki Alaf 2 Tek ise yüksek tabureli oturma düzeni ile günün her saati iyi yemeği, 2 tek içkiyle almak isteyenler için hazırlanmış. Küçük mekan gün içi hızlı yemek için ziyaret edilebilirken, akşamları ise modern bir eski İstanbul koltuk meyhanesi atmosferi sunuyor. Uykuluk (35 TL), kuzu kelle (32 TL), kokoreç (40 TL) gibi sakatat ağırlıklı bir menü sunan Alaf 2 Tek’in, akşam servisinde sunduğu Cağ Kebabı (50 TL) ise oldukça seviliyor.

alaf

Alaf 2 Tek 

Üst kattaki Alaf Kuruçeşme ise, Daha uzun oturuma uygun olacak şekide tasarlanmış bir 45 kişilik bir restoran. Menüsü mevsimsel olarak değişen restoranda A la carte menünün yanısıra ve 2 adet tadım menüsü, 450 ve 600 TL fiyatlarla sunuluyor. (Güncelleme 20.01.2022) A la carte menü ise yurdun çeşitli bölgelerinin geleneksel yemeklerini, mutfak ekibinin yorumlamaları ile sunuluyor. Mekana özgü kokteyllerin de sunulduğu Alaf Kuruçeşme de tadım menüsü ile eşleştirilmiş 4 kadeh yemeğe uyumlu şarap 295 TL’ye sunuluyor.

Alaf Eve Sipariş İçin Tıkla
Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Arnavutköy, Kuruçeşme Cd. No:19, 34345 Beşiktaş
Telefon: (0532) 015 9419

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.