Nişantaşı-Beşiktaş Şef Restoranı Türk Mutfağı

Sade Beş Denizler Mutfağı

Nişantaşı, geçmişten bugüne kadar hep mekan çeşitliliği ve hareketlilik açısından en yoğun bölgelerden biri olup, her zevke uygun farklı farklı yerleri içerisinde barındırmıştır. Teşvikiye’deki Sade Beş Denizler Mutfağı da bu çeşitliliğe farklı bir soluk getirmiş durumda. Anadolu mutfağının en güzel örneklerini bulabileceğiniz Sade Beş Denizler Mutfağı’nda, geleneksel yemeklerin farklı yorumları, ülkemizde bulunan şehirlerin en sevilen yiyecekleri ile yerel mutfağa saygı duruşu açıkça görülüyor.

Yağ Somunu

Pazartesiden Cumartesiye kadar 12:00 – 22:00 saatleri arasında açık olan mekan, Anadolu mutfağına göz kırparken, modern ve geniş atmosferi ile de insanda saatlerce burada vakit geçirme isteği yaratıyor. Sade Beş Denizler Mutfağı’nda her gün değişen bir kara tahta menüsü var. Çorbalar, mezeler, sebzeler ve et çeşitlerinden oluşan menüdeki yemeklerin hemen yanında vejetaryen veya vegan olup olmadıklarına ilişkin bilgilendirmeler de mevcut. Dolayısıyla vegan veya vejetaryen beslenme tarzına sahip olanların da tercih edebileceği bir mekan Sade. Akşam saatlerinde gelmeyi tercih etmeniz durumunda ise, burada uzun arkadaş masalarının kurulabileceğini söyleyebiliriz. Menüden sipariş edeceğiniz yemeklerle ülke içerisinde tur yapıyormuş gibi hissederken geniş arkadaş grubunuzla keyifli sohbetlere de ev sahipliği yapabilir Sade Beş Denizler Mutfağı. Peki bu ülke turu nasıl mı oluyor? Biraz menüyü anlatalım, anlaşılacaktır.

Kuş Mantısı

Çorbalar, soğuk – sıcak başlangıçlar, fırından çıkanlar, ana yemek, salata ve tatlılarla çoğu başka başka şehirlerin lezzetleri var menüde. Konya’dan yağ somunu (küflü peynir ile hazırlanan pide) ile Bıçak Arası, Adana’nın Fellah Köftesi, Ağrı’dan Selekeli ve Gürcü mutfağından Kuş Mantısı ile Tokat’a özgü etli yaprak sarma en sevilen yemeklerinden. Biz özellikle soğuk başlangıçlardan Köz Meze ile sıcak başlangıçlardan baklalı sarmayı farklı ve lezzetli bulduk; ama menünün geri kalanında da aklımız kalmadı dersek yalan olur doğrusu. Tüm bunlarla birlikte geniş de bir alkol menüsü bulunan Sade Beş Denizler Mutfağı’nda yemek sonunda tatlıya yer bırakın. Ayva tatlısı, vişneli ekmek kadayıfı, un helvası ve çıtır kabak enfes. Özenli mutfakları ve farklı lezzetleri deneyimlemeyi seviyorsanız yolunuzu mutlaka Sade Beş Denizler Mutfağı’na düşürün deriz.

Adres : Teşvikiye, Akkavak Sk. No:36, 34365 Şişli/İstanbul
Telefon : (0212) 234 01 34

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.