Kokteyl-Bar Uzak Doğu Mutfağı

Ioki Nau

İoki

İoki’nin yolculuğu, mekanın sahibi olan şeflerin iki üniversite öğrencisi olarak New York’taki Uzak Doğu ve Peru mutfaklarını keşfe çıkmalarıyla başlıyor. Girişimci olarak o gün deneyimledikleri Asya mutfağına ait yemeklerden etkilenen ikiliden Şef Okitasan, 2012 yılında Türkiye’ye gelip, bu kültürü de buraya getirerek söz konusu deneyimi, Uzak Doğu ve Nikkei mutfağının en lezzetli halini ulaşılabilir bir şekilde sunmayı amaçlayarak İoki’yi kuruyor. İoki adını direkt Hollywood’un meşhur Japon şeflerinden Keizo Okitasan’dan alan mekan Haziran 2011’den beri İstinye’de, 2012’de Kandilli şubelerinde, son olarak da 2015 Mayıs ayından beri Ulus’ta misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. Ayrıca İoki, 2015 Ocak ayında İstanbul’un “En iyi Asya Mutfağı”ödülünü de alıyor. Şimdi bahsedeceğimiz İoki Yeniköy (İoki Nau) ise bu harika yolculuğun son halkası.

İoki

İoki Nau, diğer şubeler gibi şık; ancak bana kalırsa biraz daha farklı ve modern bir atmosfer yaratılmış. Bordo rengin hakim olduğu İoki Nau, geniş bir alana kurulmuş, romantik bir havası ve birkaç farklı yanı da var. Burası hem yine Asya mutfağının en güzel örneklerinin sunulduğu bir restoran hem de klasik/imza kokteyllerin bulunduğu bir etkinlik alanı/bar. Özellikle haftasonları burada pek çok müzik etkinlikleri oluyor ve İoki Nau, bu anlamda bir restoran olmanın da ötesinde, eğlenebileceğiniz, müzik dinleyebileceğiniz ve çeşitli kutlamalar (doğum günü, yıl dönümü gibi) için tercih edebileceğiniz keyifli bir mekan. Bu etkinlikleri İoki Nau’nun instagram hesabından takip edebilir, rezervasyon yaptırarak katılım sağlayabilirsiniz.

Ioki’nin menüsünde çorbalar, salatalar, trüflü edamame, sweet potato fries, Shrimp Taco ve Somon Tartar gibi başlangıçlar, tempuralar, enfes sushi çeşitleri, nigiri, sashimiler, rice ve noodlelar ile Seafood Tepenyaki, Teriyaki Tavuk, Spicy Beef ve Hawaian Bowl gibi ana yemekler var. Açık mutfakta bu yemeklerin pişirilme anını ve sushilerin hazırlanışını da izlemeniz mümkün. Özellikle Hotate Nikkei (deniz tarağı) favorilerden. Gerçekten Türkiye’de Asya Mutfağı’nın en iyi restoranlarından biri olan Ioki’de mutlaka bu farklı deneyimi yaşamalısınız. İoki Nau da harika bir şube olmuş doğrusu. Yemek sonunda ise başka hiçbir yerde bulamayacağınız Matcha Volcano ve burada başarıyla yapılan Mochilerden yemeyi unutmayın kesinlikle!

ioki

Adres : Yeniköy, Köybaşı Cd. No:146, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon : (0212) 299 99 94

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.